Er det Martin Retovs næste klub?

Hvidovres direktør har ikke talt med Martin Retov om det ledige cheftrænerjob i 1. divisionsklubben.



Efter otte år med Per Frandsen ved roret skal Hvidovre IF nu finde en ny cheftræner.

I et interview med Bold fortalte Frandsen onsdag, at han stopper i 1. divisionsklubben efter denne sæson, og samtidig kunne Bold erfare, at Martin Retov er i favoritfeltet til at tage over i Hvidovre. I et interview med Viaplay Sport News afviser Hvidovres administrerende direktør Bo Tue Knudsen dog, at han har været i dialog med Retov, der i marts blev fyret i AC Horsens.

– Nej, det har jeg ikke. Lige nu er det jo meget nyt, det der skete i går, og det er først nu, at vi kommer til at have noget dialog. Selvfølgelig har jeg talt med Retov tidligere i nogle andre sammenhænge og så videre, men der har ikke været noget konkret i forhold til det. Jeg kan også se, at der står, at han kunne passe ind i vores spillestil og så videre. Det er jo noget, vi evaluerer på, og hvis det kan være tilfældet, så kan vi jo prøve at kontakte ham eller se, om vi kan komme i dialog om det. Men det er jo et meget, meget tidligt stadie, og der er ikke noget konkret kørende i forhold til det, siger Bo Tue Knudsen til Viaplay Sport News.

I interviewet bliver direktøren herefter spurgt, om han vil række ud til Retov, hvis Hvidovres evaluering viser, at der er tale om et godt match.

– Det har jeg egentlig ikke nogen holdning til lige nu, men det kunne det jo sagtens være. Jeg tænker, at Bo Henriksen i Mainz også kunne passe ind i vores spillestil, men derfor er det jo ikke nødvendigvis realistisk at kunne gå den vej. Så det, vi gør nu, det er, at vi bearbejder de henvendelser, der kommer, og vi bearbejder de nogen af dem, vi er begyndt at skrive ned og har i tankerne i forhold til det, siger Bo Tue Knudsen.

– Men i sidste ende handler det jo om at finde en træner, som kan passe ind i Hvidovre og i vores DNA og være med til at videreføre det. Ikke kun på den korte bane, men i mange år, fordi vi er på en fodboldmæssig rejse, hvor vi har bevæget os rigtig meget op i hierarkiet. Men det stopper jo ikke der, så det handler også om at have en med ombord, som forhåbentligt kan være her i rigtig mange og være med til at udvikle det sportslige setup.

I interviewet siger Bo Tue Knudsen desuden, at han håber på at have en ny cheftræner på plads inden for de næste 14 dage.

Med tre kampe tilbage af sæsonen ligger Hvidovre på femtepladsen i 1. division, med 11 point op til andenpladsen, der giver oprykning til Superligaen.





Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’




LIVE

TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Verdensstjernes søn landet i København

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Topscorer færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Vil undgå Bendtner-stunt

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Legende med chokmelding

På blokken i danskerklub

Medie med dyster Dorgu-melding

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

– De lignede lort!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Bliver det Chido Obis store chance?

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Døsig danskerdyst i Deutschland

– Vi er pressede