Er det Martin Retovs næste klub?

Hvidovres direktør har ikke talt med Martin Retov om det ledige cheftrænerjob i 1. divisionsklubben.



Efter otte år med Per Frandsen ved roret skal Hvidovre IF nu finde en ny cheftræner.

I et interview med Bold fortalte Frandsen onsdag, at han stopper i 1. divisionsklubben efter denne sæson, og samtidig kunne Bold erfare, at Martin Retov er i favoritfeltet til at tage over i Hvidovre. I et interview med Viaplay Sport News afviser Hvidovres administrerende direktør Bo Tue Knudsen dog, at han har været i dialog med Retov, der i marts blev fyret i AC Horsens.

– Nej, det har jeg ikke. Lige nu er det jo meget nyt, det der skete i går, og det er først nu, at vi kommer til at have noget dialog. Selvfølgelig har jeg talt med Retov tidligere i nogle andre sammenhænge og så videre, men der har ikke været noget konkret i forhold til det. Jeg kan også se, at der står, at han kunne passe ind i vores spillestil og så videre. Det er jo noget, vi evaluerer på, og hvis det kan være tilfældet, så kan vi jo prøve at kontakte ham eller se, om vi kan komme i dialog om det. Men det er jo et meget, meget tidligt stadie, og der er ikke noget konkret kørende i forhold til det, siger Bo Tue Knudsen til Viaplay Sport News.

I interviewet bliver direktøren herefter spurgt, om han vil række ud til Retov, hvis Hvidovres evaluering viser, at der er tale om et godt match.

– Det har jeg egentlig ikke nogen holdning til lige nu, men det kunne det jo sagtens være. Jeg tænker, at Bo Henriksen i Mainz også kunne passe ind i vores spillestil, men derfor er det jo ikke nødvendigvis realistisk at kunne gå den vej. Så det, vi gør nu, det er, at vi bearbejder de henvendelser, der kommer, og vi bearbejder de nogen af dem, vi er begyndt at skrive ned og har i tankerne i forhold til det, siger Bo Tue Knudsen.

– Men i sidste ende handler det jo om at finde en træner, som kan passe ind i Hvidovre og i vores DNA og være med til at videreføre det. Ikke kun på den korte bane, men i mange år, fordi vi er på en fodboldmæssig rejse, hvor vi har bevæget os rigtig meget op i hierarkiet. Men det stopper jo ikke der, så det handler også om at have en med ombord, som forhåbentligt kan være her i rigtig mange og være med til at udvikle det sportslige setup.

I interviewet siger Bo Tue Knudsen desuden, at han håber på at have en ny cheftræner på plads inden for de næste 14 dage.

Med tre kampe tilbage af sæsonen ligger Hvidovre på femtepladsen i 1. division, med 11 point op til andenpladsen, der giver oprykning til Superligaen.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Her skal Sepp Piontek begraves



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Endelig er der godt nyt

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Chok: Dortmund ude af Champions League

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Ekspert med dyster FCK-dom

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘Tæt på et rædselskabinet’