Efter otte år med Per Frandsen ved roret skal Hvidovre IF nu finde en ny cheftræner.
I et interview med Bold fortalte Frandsen onsdag, at han stopper i 1. divisionsklubben efter denne sæson, og samtidig kunne Bold erfare, at Martin Retov er i favoritfeltet til at tage over i Hvidovre. I et interview med Viaplay Sport News afviser Hvidovres administrerende direktør Bo Tue Knudsen dog, at han har været i dialog med Retov, der i marts blev fyret i AC Horsens.
– Nej, det har jeg ikke. Lige nu er det jo meget nyt, det der skete i går, og det er først nu, at vi kommer til at have noget dialog. Selvfølgelig har jeg talt med Retov tidligere i nogle andre sammenhænge og så videre, men der har ikke været noget konkret i forhold til det. Jeg kan også se, at der står, at han kunne passe ind i vores spillestil og så videre. Det er jo noget, vi evaluerer på, og hvis det kan være tilfældet, så kan vi jo prøve at kontakte ham eller se, om vi kan komme i dialog om det. Men det er jo et meget, meget tidligt stadie, og der er ikke noget konkret kørende i forhold til det, siger Bo Tue Knudsen til Viaplay Sport News.
I interviewet bliver direktøren herefter spurgt, om han vil række ud til Retov, hvis Hvidovres evaluering viser, at der er tale om et godt match.
– Det har jeg egentlig ikke nogen holdning til lige nu, men det kunne det jo sagtens være. Jeg tænker, at Bo Henriksen i Mainz også kunne passe ind i vores spillestil, men derfor er det jo ikke nødvendigvis realistisk at kunne gå den vej. Så det, vi gør nu, det er, at vi bearbejder de henvendelser, der kommer, og vi bearbejder de nogen af dem, vi er begyndt at skrive ned og har i tankerne i forhold til det, siger Bo Tue Knudsen.
– Men i sidste ende handler det jo om at finde en træner, som kan passe ind i Hvidovre og i vores DNA og være med til at videreføre det. Ikke kun på den korte bane, men i mange år, fordi vi er på en fodboldmæssig rejse, hvor vi har bevæget os rigtig meget op i hierarkiet. Men det stopper jo ikke der, så det handler også om at have en med ombord, som forhåbentligt kan være her i rigtig mange og være med til at udvikle det sportslige setup.
I interviewet siger Bo Tue Knudsen desuden, at han håber på at have en ny cheftræner på plads inden for de næste 14 dage.
Med tre kampe tilbage af sæsonen ligger Hvidovre på femtepladsen i 1. division, med 11 point op til andenpladsen, der giver oprykning til Superligaen.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
NYHEDER