Er det Martin Retovs næste klub?

Hvidovres direktør har ikke talt med Martin Retov om det ledige cheftrænerjob i 1. divisionsklubben.



Efter otte år med Per Frandsen ved roret skal Hvidovre IF nu finde en ny cheftræner.

I et interview med Bold fortalte Frandsen onsdag, at han stopper i 1. divisionsklubben efter denne sæson, og samtidig kunne Bold erfare, at Martin Retov er i favoritfeltet til at tage over i Hvidovre. I et interview med Viaplay Sport News afviser Hvidovres administrerende direktør Bo Tue Knudsen dog, at han har været i dialog med Retov, der i marts blev fyret i AC Horsens.

– Nej, det har jeg ikke. Lige nu er det jo meget nyt, det der skete i går, og det er først nu, at vi kommer til at have noget dialog. Selvfølgelig har jeg talt med Retov tidligere i nogle andre sammenhænge og så videre, men der har ikke været noget konkret i forhold til det. Jeg kan også se, at der står, at han kunne passe ind i vores spillestil og så videre. Det er jo noget, vi evaluerer på, og hvis det kan være tilfældet, så kan vi jo prøve at kontakte ham eller se, om vi kan komme i dialog om det. Men det er jo et meget, meget tidligt stadie, og der er ikke noget konkret kørende i forhold til det, siger Bo Tue Knudsen til Viaplay Sport News.

I interviewet bliver direktøren herefter spurgt, om han vil række ud til Retov, hvis Hvidovres evaluering viser, at der er tale om et godt match.

– Det har jeg egentlig ikke nogen holdning til lige nu, men det kunne det jo sagtens være. Jeg tænker, at Bo Henriksen i Mainz også kunne passe ind i vores spillestil, men derfor er det jo ikke nødvendigvis realistisk at kunne gå den vej. Så det, vi gør nu, det er, at vi bearbejder de henvendelser, der kommer, og vi bearbejder de nogen af dem, vi er begyndt at skrive ned og har i tankerne i forhold til det, siger Bo Tue Knudsen.

– Men i sidste ende handler det jo om at finde en træner, som kan passe ind i Hvidovre og i vores DNA og være med til at videreføre det. Ikke kun på den korte bane, men i mange år, fordi vi er på en fodboldmæssig rejse, hvor vi har bevæget os rigtig meget op i hierarkiet. Men det stopper jo ikke der, så det handler også om at have en med ombord, som forhåbentligt kan være her i rigtig mange og være med til at udvikle det sportslige setup.

I interviewet siger Bo Tue Knudsen desuden, at han håber på at have en ny cheftræner på plads inden for de næste 14 dage.

Med tre kampe tilbage af sæsonen ligger Hvidovre på femtepladsen i 1. division, med 11 point op til andenpladsen, der giver oprykning til Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Åbner for flere Brøndby-salg

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

PSG meldes enig med Barca-profil

‘Et kæmpestort skifte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Norge – England

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Pressede på for FC København-exit

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte