Er det Martin Retovs næste klub?

Hvidovres direktør har ikke talt med Martin Retov om det ledige cheftrænerjob i 1. divisionsklubben.



Efter otte år med Per Frandsen ved roret skal Hvidovre IF nu finde en ny cheftræner.

I et interview med Bold fortalte Frandsen onsdag, at han stopper i 1. divisionsklubben efter denne sæson, og samtidig kunne Bold erfare, at Martin Retov er i favoritfeltet til at tage over i Hvidovre. I et interview med Viaplay Sport News afviser Hvidovres administrerende direktør Bo Tue Knudsen dog, at han har været i dialog med Retov, der i marts blev fyret i AC Horsens.

– Nej, det har jeg ikke. Lige nu er det jo meget nyt, det der skete i går, og det er først nu, at vi kommer til at have noget dialog. Selvfølgelig har jeg talt med Retov tidligere i nogle andre sammenhænge og så videre, men der har ikke været noget konkret i forhold til det. Jeg kan også se, at der står, at han kunne passe ind i vores spillestil og så videre. Det er jo noget, vi evaluerer på, og hvis det kan være tilfældet, så kan vi jo prøve at kontakte ham eller se, om vi kan komme i dialog om det. Men det er jo et meget, meget tidligt stadie, og der er ikke noget konkret kørende i forhold til det, siger Bo Tue Knudsen til Viaplay Sport News.

I interviewet bliver direktøren herefter spurgt, om han vil række ud til Retov, hvis Hvidovres evaluering viser, at der er tale om et godt match.

– Det har jeg egentlig ikke nogen holdning til lige nu, men det kunne det jo sagtens være. Jeg tænker, at Bo Henriksen i Mainz også kunne passe ind i vores spillestil, men derfor er det jo ikke nødvendigvis realistisk at kunne gå den vej. Så det, vi gør nu, det er, at vi bearbejder de henvendelser, der kommer, og vi bearbejder de nogen af dem, vi er begyndt at skrive ned og har i tankerne i forhold til det, siger Bo Tue Knudsen.

– Men i sidste ende handler det jo om at finde en træner, som kan passe ind i Hvidovre og i vores DNA og være med til at videreføre det. Ikke kun på den korte bane, men i mange år, fordi vi er på en fodboldmæssig rejse, hvor vi har bevæget os rigtig meget op i hierarkiet. Men det stopper jo ikke der, så det handler også om at have en med ombord, som forhåbentligt kan være her i rigtig mange og være med til at udvikle det sportslige setup.

I interviewet siger Bo Tue Knudsen desuden, at han håber på at have en ny cheftræner på plads inden for de næste 14 dage.

Med tre kampe tilbage af sæsonen ligger Hvidovre på femtepladsen i 1. division, med 11 point op til andenpladsen, der giver oprykning til Superligaen.





VM-LIVE: Profil i tårer – færdig ved VM




Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Jagter Real Madrid-stjerne

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Solbakken har blandede følelser

Ghana – Panama

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Deadline overskredet: FC København melder ud



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Klar transfermelding

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Denne klub drømmer om Højbjerg

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Argentina – Algeriet

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Frankrig – Senegal

Historisk påsætning undrer dommerekspert

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Irak – Norge

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er Tunesiens nye VM-træner

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job