Efter otte år med Per Frandsen ved roret skal Hvidovre IF nu finde en ny cheftræner.
I et interview med Bold fortalte Frandsen onsdag, at han stopper i 1. divisionsklubben efter denne sæson, og samtidig kunne Bold erfare, at Martin Retov er i favoritfeltet til at tage over i Hvidovre. I et interview med Viaplay Sport News afviser Hvidovres administrerende direktør Bo Tue Knudsen dog, at han har været i dialog med Retov, der i marts blev fyret i AC Horsens.
– Nej, det har jeg ikke. Lige nu er det jo meget nyt, det der skete i går, og det er først nu, at vi kommer til at have noget dialog. Selvfølgelig har jeg talt med Retov tidligere i nogle andre sammenhænge og så videre, men der har ikke været noget konkret i forhold til det. Jeg kan også se, at der står, at han kunne passe ind i vores spillestil og så videre. Det er jo noget, vi evaluerer på, og hvis det kan være tilfældet, så kan vi jo prøve at kontakte ham eller se, om vi kan komme i dialog om det. Men det er jo et meget, meget tidligt stadie, og der er ikke noget konkret kørende i forhold til det, siger Bo Tue Knudsen til Viaplay Sport News.
I interviewet bliver direktøren herefter spurgt, om han vil række ud til Retov, hvis Hvidovres evaluering viser, at der er tale om et godt match.
– Det har jeg egentlig ikke nogen holdning til lige nu, men det kunne det jo sagtens være. Jeg tænker, at Bo Henriksen i Mainz også kunne passe ind i vores spillestil, men derfor er det jo ikke nødvendigvis realistisk at kunne gå den vej. Så det, vi gør nu, det er, at vi bearbejder de henvendelser, der kommer, og vi bearbejder de nogen af dem, vi er begyndt at skrive ned og har i tankerne i forhold til det, siger Bo Tue Knudsen.
– Men i sidste ende handler det jo om at finde en træner, som kan passe ind i Hvidovre og i vores DNA og være med til at videreføre det. Ikke kun på den korte bane, men i mange år, fordi vi er på en fodboldmæssig rejse, hvor vi har bevæget os rigtig meget op i hierarkiet. Men det stopper jo ikke der, så det handler også om at have en med ombord, som forhåbentligt kan være her i rigtig mange og være med til at udvikle det sportslige setup.
I interviewet siger Bo Tue Knudsen desuden, at han håber på at have en ny cheftræner på plads inden for de næste 14 dage.
Med tre kampe tilbage af sæsonen ligger Hvidovre på femtepladsen i 1. division, med 11 point op til andenpladsen, der giver oprykning til Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil forlænger
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
LIGE NU