Sergino Dest har store klubber som Ajax, FC Barcelona og AC Milan på cv’et – men i USAs landskamp mod Trinidad og Tobago natten til tirsdag lignede han ikke nogen synderligt erfaren spiller.
Her leverede den 23-årige højre back et af årets velsagtens dummeste røde kort.
Ved stillingen 1-0 til USA blev Sergino Dest utilfreds med, at amerikanerne ikke fik et indkast efter 39 minutter. Derfor tog han bolden op i hænderne og lossede den så langt væk som muligt, og det kostede altså et gult kort.
Men højrebacken var ikke færdig. Han brokkede sig over advarslen, indtil han fik sit andet gule kort på godt og vel 20 sekunder, og så kunne han altså hoppe tidligt i bad.
Se situationen her (artiklen fortsætter efter opslaget):
Sergiño Dest is sent off after receiving two back-to-back yellows 🔴
— B/R Football (@brfootball) November 21, 2023
Watch live on TNT & Max 📺 pic.twitter.com/bOmNuAJjAh
Over for ESPN har landstræner Gregg Berhalter efterfølgende kaldt det en “dum fejl” og en “utilgivelig” handling af Sergino Dest.
– Det er bekymrende, fordi det ikke er det, vi ønsker at repræsentere. Det er ikke sådan, vi er som gruppe. Vi gør en dyd ud af at kunne holde hovedet koldt og kæmpe os igennem enhver form for tilstand, uanset om det er gode beslutninger eller dårlige beslutninger. Det er meningen, at vi skal spille videre og reagere på en passende måde, og det der var tydeligvis ikke den rette reaktion fra Sergino.
– Han har undskyldt over for holdet. Han sagde, at det ikke ville ske igen. Som hold er vi nødt til at holde ham ansvarlig, fordi det er utilgiveligt. Det er det virkelig. Og vi var meget klare med vores ord efter kampen, siger Gregg Berhalter ifølge ESPN.
USA endte med at tabe kampen 2-1 – begge Trinidad og Tobagos mål blev scoret efter udvisningen – men vandt samlet 4-2 i kvartfinalen af CONCACAF Nations League.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Klopp-kritik: ‘Totalt uacceptabelt’
EKSKLUSIVT
På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Tyskland – Curacao
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Iran – New Zealand
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Holland – Japan
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
FANKLUBBEN