Er dette årets dummeste røde kort?

Den tidligere FC Barcelona-spiller Segino Dest leverede et af de dummeste røde kort i år i en landskamp for USA.



Sergino Dest har store klubber som Ajax, FC Barcelona og AC Milan på cv’et – men i USAs landskamp mod Trinidad og Tobago natten til tirsdag lignede han ikke nogen synderligt erfaren spiller.

Her leverede den 23-årige højre back et af årets velsagtens dummeste røde kort.

Ved stillingen 1-0 til USA blev Sergino Dest utilfreds med, at amerikanerne ikke fik et indkast efter 39 minutter. Derfor tog han bolden op i hænderne og lossede den så langt væk som muligt, og det kostede altså et gult kort.

Men højrebacken var ikke færdig. Han brokkede sig over advarslen, indtil han fik sit andet gule kort på godt og vel 20 sekunder, og så kunne han altså hoppe tidligt i bad.

Se situationen her (artiklen fortsætter efter opslaget):


Over for ESPN har landstræner Gregg Berhalter efterfølgende kaldt det en “dum fejl” og en “utilgivelig” handling af Sergino Dest.

– Det er bekymrende, fordi det ikke er det, vi ønsker at repræsentere. Det er ikke sådan, vi er som gruppe. Vi gør en dyd ud af at kunne holde hovedet koldt og kæmpe os igennem enhver form for tilstand, uanset om det er gode beslutninger eller dårlige beslutninger. Det er meningen, at vi skal spille videre og reagere på en passende måde, og det der var tydeligvis ikke den rette reaktion fra Sergino.

– Han har undskyldt over for holdet. Han sagde, at det ikke ville ske igen. Som hold er vi nødt til at holde ham ansvarlig, fordi det er utilgiveligt. Det er det virkelig. Og vi var meget klare med vores ord efter kampen, siger Gregg Berhalter ifølge ESPN.

USA endte med at tabe kampen 2-1 – begge Trinidad og Tobagos mål blev scoret efter udvisningen – men vandt samlet 4-2 i kvartfinalen af CONCACAF Nations League. 





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Iransk keeper holder Belgien fra fadet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Tæt på at købe FC København-spiller

Frankrig – Irak

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Argentina – Østrig

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Spanien udstiller famlende saudiarabere

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Jordan – Algeriet

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Norge – Senegal