Er dette årets dummeste røde kort?

Den tidligere FC Barcelona-spiller Segino Dest leverede et af de dummeste røde kort i år i en landskamp for USA.



Sergino Dest har store klubber som Ajax, FC Barcelona og AC Milan på cv’et – men i USAs landskamp mod Trinidad og Tobago natten til tirsdag lignede han ikke nogen synderligt erfaren spiller.

Her leverede den 23-årige højre back et af årets velsagtens dummeste røde kort.

Ved stillingen 1-0 til USA blev Sergino Dest utilfreds med, at amerikanerne ikke fik et indkast efter 39 minutter. Derfor tog han bolden op i hænderne og lossede den så langt væk som muligt, og det kostede altså et gult kort.

Men højrebacken var ikke færdig. Han brokkede sig over advarslen, indtil han fik sit andet gule kort på godt og vel 20 sekunder, og så kunne han altså hoppe tidligt i bad.

Se situationen her (artiklen fortsætter efter opslaget):


Over for ESPN har landstræner Gregg Berhalter efterfølgende kaldt det en “dum fejl” og en “utilgivelig” handling af Sergino Dest.

– Det er bekymrende, fordi det ikke er det, vi ønsker at repræsentere. Det er ikke sådan, vi er som gruppe. Vi gør en dyd ud af at kunne holde hovedet koldt og kæmpe os igennem enhver form for tilstand, uanset om det er gode beslutninger eller dårlige beslutninger. Det er meningen, at vi skal spille videre og reagere på en passende måde, og det der var tydeligvis ikke den rette reaktion fra Sergino.

– Han har undskyldt over for holdet. Han sagde, at det ikke ville ske igen. Som hold er vi nødt til at holde ham ansvarlig, fordi det er utilgiveligt. Det er det virkelig. Og vi var meget klare med vores ord efter kampen, siger Gregg Berhalter ifølge ESPN.

USA endte med at tabe kampen 2-1 – begge Trinidad og Tobagos mål blev scoret efter udvisningen – men vandt samlet 4-2 i kvartfinalen af CONCACAF Nations League. 





LIVE

TransferLIVE: Ten Hag henter dansker

LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Brøndby henter keeper – her er planen

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Får afvist bud på dansk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

De lurer på Kjærgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Vilde Messi tangerer VM-rekord

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Klar transfermelding

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

England – Kroatien

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub