Er favorit til blive Barças næste præsident: Planen er at hente Guardiola

Victor Font er favorit til at blive Barcelonas næste klubpræsident, og han har en vision om at hente klublegender som Guardiola, Xavi, Iniesta og Puyol tilbage.



Barcelona har i øjeblikket ingen klubpræsident, da Josep Maria Bartomeu i tirsdags valgte at træde tilbage efter længere tids kritik.

Forhåndsfavoritten til at vinde det kommende præsidentvalg i Barcelona er en mand ved navn Victor Font, og i et interview med Sky Sports har Font nu løftet sløret for sin vision for Barcelona. 

– Det bliver en stor udfordring at erstatte den, i mine øjne, bedste generation, der nogensinde har eksisteret i fodbold. Især på et tidspunkt, hvor konkurrencen er intens og klubber er ejet af meget magtfulde ejere, lyder det fra Font.

– Det er klart, at vi har brug for en meget stærk plan, hvis vi skal tage denne udfordring op. Og det er det, vi har arbejdet på i de senere år. Vores intention er at opbygge et meget stærkt og kompetetivt projekt, og vi her heldige i Barça, at vi har arvet en spillestil, som Johan Cruyff introducerede i organisationen.

– Og de fleste af dem, der kender til denne stil, er også fans af klubben og har en stor kærlighed til klubben – som Pep Guardiola, Xavi, Iniesta og Puyol. De er alle legender, som elsker Barcelona, men som ikke arbejder for Barcelona i dag. Vi er nødt til at hente dem tilbage, så vi kan sikre, at vi får et meget kompetetivt projekt. 

– Det eneste, som Messi behøver at vide, er at han er en del af et kompetetivt projekt, som går efter at vinde Champions League.







LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Neestrup jagtes af storklub

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

AGF jagter hollandsk talent

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jess Thorup indlagt

Roy Keane slagter dansk stjerne

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Dansk stortalents værdi eksploderer

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

“Brøndby er skræddersyet til ham”