Er gået viralt: I chok over foto af eks-PL-stjerne

Det er blot en måned siden, at Samir Nasri officielt indstillede karrieren, men der er nu dukket et billede op, som langt henad vejen forklarer, hvorfor den tidligere Arsenal- og Manchester City-stjerne har haft problemer ved at finde sig en ny klub.



Samir Nasri var i en årrække en fremtrædende profil i Premier League, men den 34-årige franskmand ligner efterhånden ikke en spiller, der ubesværet kan sætte sin direkte modstander. 

Nasri deltog således onsdag i en opvisningskamp mellem Marseille-legender og et hold sammensat af Unicef, og efterfølgende bragte den spanske avis Marca så et billede af franskmanden. Et billede, som avisen omtalte som ‘chokerende’. 

– Den tidligere Arsenal-kreatør har tilsyneladende ladet sin krop falde hen efter karrierestoppet, lyder det således fra Marca. 

– De fleste vil nok huske Samir Nasri for hans succesrige tid i Premier League, hvor han som letbenet spilfordeler flåede forsvarskæder fra hinanden. Men blot én måned efter karrierestoppet er der nu dukket et chokerende billede op af hans fysiske fremtoning. 

Ifølge avisen er billedet af Samir Nasri efterfølgende gået viralt, idet det blot er få uger siden, at den 34-årige franskmand officielt indstillede karrieren. Med til historien hører det dog, at Nasri har været uden klub siden sidste år, hvor han blev løsladt af belgiske Anderlecht. 





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Viborg FF – Brøndby IF

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

FC København – OB



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM