– Er ikke ligefrem Brøndby-fan… Jeg er klar!

Målmanden Ivan Lucic følger ikke ligefrem med i, hvordan det går Patrick Pentz i Brøndby. I stedet vil han gerne overtage hans plads på det østrigske landshold.



I Brøndby IF er Patrick Pentz det klare førstevalg, mens han på det østrigske landshold deler spilletiden med Alexander Schlager fra Red Bull Salzburg.

Men nu melder en tredje keeper sig ind i kampen om at besætte hvervet som førstemålmand for Østrig.

30-årige Ivan Lucic storspiller nemlig for Hajduk Split, der kæmper med om det kroatiske mesterskab og kan vinde det for første gang i 20 år.

– Det kunne jeg da godt tænke mig (at tage hvervet som førstekeeper for Østrig, red.). Jeg ved ikke, hvordan deres (Pentz eller Schlagers, red.) sæsoner går, eller hvordan de gør det. Jeg er ikke ligefrem Salzburg- eller Brøndby-fan, så jeg har ikke set en eneste af deres kampe. Men jeg er helt sikkert klar, og det er det eneste, jeg kan gøre, siger han i et interview med Krone.

Udover at melde sig klar til at sætte sig på posten som førstekeeper for Østrig, så har Ivan Lucic også mulighed for at stille op for Kroatien.

– Jeg har ikke hørt noget fra nogen. Ingen har kontaktet mig. Jeg har dog hørt via klubben, at de (det kroatiske fodboldforbund, red.) har indhentet informationer om mig. I Kroatien har vi en holdleder, som vægter mange ting – blandt andet personlighed. Men jeg har ikke hørt noget, siger keeperen.

Ivan Lucic er født i Østrig, men har også rødder i Kroatien og kan derfor repræsentere begge lande. Det var også i Østrig, at han først viste sig frem, indtil Bayern München slog kløerne i ham.

Det blev dog aldrig til et gennembrud i Tyskland, hvorfor turen blandt andet gik forbi AaB i foråret 2017. Det blev dog blot til to pokalkampe, inden opholdet i Danmark sluttede.

De senere år har Ivan Lucic imidlertid gjort sig i kroatisk fodbold hos NK Istra og nu Hajduk Split, hvor man altså er i gang med en rigtig god sæson, der kan ende med et mesterskab.

Ivan Lucic står samtlige kampe og er en regulær clean sheet-maskine. Han har i alt spillet 82 kampe iført Hajduk Split-trøjen og noteret sig for 43 clean sheets. Blot 57 mål har han lukket ind.





Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

– Ja, der var dialog med Brøndby

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Forhandler om Albert Grønbæk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FCM-profil drømmer om Manchester City

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

I svime over Froholdt – får ny hæder

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF