– Er ikke ligefrem Brøndby-fan… Jeg er klar!

Målmanden Ivan Lucic følger ikke ligefrem med i, hvordan det går Patrick Pentz i Brøndby. I stedet vil han gerne overtage hans plads på det østrigske landshold.



I Brøndby IF er Patrick Pentz det klare førstevalg, mens han på det østrigske landshold deler spilletiden med Alexander Schlager fra Red Bull Salzburg.

Men nu melder en tredje keeper sig ind i kampen om at besætte hvervet som førstemålmand for Østrig.

30-årige Ivan Lucic storspiller nemlig for Hajduk Split, der kæmper med om det kroatiske mesterskab og kan vinde det for første gang i 20 år.

– Det kunne jeg da godt tænke mig (at tage hvervet som førstekeeper for Østrig, red.). Jeg ved ikke, hvordan deres (Pentz eller Schlagers, red.) sæsoner går, eller hvordan de gør det. Jeg er ikke ligefrem Salzburg- eller Brøndby-fan, så jeg har ikke set en eneste af deres kampe. Men jeg er helt sikkert klar, og det er det eneste, jeg kan gøre, siger han i et interview med Krone.

Udover at melde sig klar til at sætte sig på posten som førstekeeper for Østrig, så har Ivan Lucic også mulighed for at stille op for Kroatien.

– Jeg har ikke hørt noget fra nogen. Ingen har kontaktet mig. Jeg har dog hørt via klubben, at de (det kroatiske fodboldforbund, red.) har indhentet informationer om mig. I Kroatien har vi en holdleder, som vægter mange ting – blandt andet personlighed. Men jeg har ikke hørt noget, siger keeperen.

Ivan Lucic er født i Østrig, men har også rødder i Kroatien og kan derfor repræsentere begge lande. Det var også i Østrig, at han først viste sig frem, indtil Bayern München slog kløerne i ham.

Det blev dog aldrig til et gennembrud i Tyskland, hvorfor turen blandt andet gik forbi AaB i foråret 2017. Det blev dog blot til to pokalkampe, inden opholdet i Danmark sluttede.

De senere år har Ivan Lucic imidlertid gjort sig i kroatisk fodbold hos NK Istra og nu Hajduk Split, hvor man altså er i gang med en rigtig god sæson, der kan ende med et mesterskab.

Ivan Lucic står samtlige kampe og er en regulær clean sheet-maskine. Han har i alt spillet 82 kampe iført Hajduk Split-trøjen og noteret sig for 43 clean sheets. Blot 57 mål har han lukket ind.





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Her spiller Lasse Schöne i dag

Nedtur for Højlund og Napoli

‘Så brænder hele København ned’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Manchester United sætter Chelsea på plads



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fik blackout på Brøndby Stadion

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Ringet op af Brøndby-træner

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Kan koste Brøndby flere millioner

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

‘Det drømmer alle om’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu klager FC Barcelona igen

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Steve Cooper storroser stjerne

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

OB siger farvel til seks spillere

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg