Sønderjyske – Vejle Boldklub 1-0 (1-0)
1-0 Tobias Sommer (25.)
Kampens bedste
Sønderjyske:
I dag peger vi ikke på én, men hele fire spillere som kampens bedste, for de kan være formlen, der sikrer Sønderjyske overlevelse i Superligaen. Tobias Sommers udviklingskurve peger stejlt opad, og med endnu et mål og en voldsom arbejdsindsats viste han, at Thomas Nørgaard skal se hans vej resten af sæsonen.
Man kan heller ikke komme uden om Olti Hyseni og Mads Agger i dag. Ingen af dem var bange for at tage initiativet på bolden, og det klædte Sønderjyskes spil. Sidst men ikke mindst pakkede Maxime Soulas German Onugkha ned, og det er ikke første gang dette forår, at midtstopperen har leveret stærkt.
Pilen peger opad for de spillere, og med tanke på at Lirim Qamili også gjorde comeback, så kan Thomas Nørgaard pludselig spille flere stærke kort til de næste kampe.
Vejle Boldklub:
Der var ikke særlig mange gode Vejle-præstationer, og det er altid bekymrende for et bundhold, når det er målmanden, der er kampens bedste. Det var lige akkurat, hvad Igor Vekic var i dag. VB-keeperen stod som sådan ikke nogen brandkamp, men han havde flere fine redninger i første halvleg, og havde det ikke været for ham, var kampen nok lukket efter første halvleg.
Kampens værste
Vejle har nydt godt af German Onugkhas skarphed i foråret, men når han skyder med løst krudt, mister holdet en masse kvalitet. Er Onugkha-effekten forduftet? To blege kampe i træk uden mål kan godt indikere det.
Offensivt er der ikke mange strenge at spille på, og defensivt må man aldrig indkassere så nemt et mål, som det Vejle gjorde i dag. Opdækningen på Tobias Sommer var ikke-eksisterende, og her må Lasse Flø ærgre sig, for han kom ikke godt nok ind på Sønderjyske-helten.
I sådan nogle situationer er man nødt til at være skarpere, når man kæmper for overlevelse. Og spørgsmålet er, om nederlaget var dødsstødet for Vejle, som nu har seks point op til overlevelse, og hvor man i de næste to kampe møder Viborg og Silkeborg, som virker markant stærkere end de andre hold i nedrykningsspillet.
Kampens detalje
Det var ikke ligefrem en kamp, der forkælede os med lækre detaljer. Sønderjyske fightede tre point i hus, og det var bedst eksemplificeret ved Tobias Klysners alt eller intet-tackling på Tobias Lauritsen ude ved sidelinjen i første halvleg. Højrebacken gik ind i tacklingen med alt, hvad han havde, hvilket førte et indkast med sig. Klysner fortsatte ud af banen, mens han med armene gestikulerede mod fansene for at få stemningen i vejret. Fed aktion.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Salah sender særlig besked
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
OPTAKT
Arsenal – Burnley
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Så er det officielt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback