Er Onugkha-effekten forduftet?

Tipsbladet zoomer ind på Sønderjyskes vigtige sejr over Vejle Boldklub mandag aften.



SønderjyskeVejle Boldklub 1-0 (1-0)
1-0 Tobias Sommer (25.)

Kampens bedste

Sønderjyske:
I dag peger vi ikke på én, men hele fire spillere som kampens bedste, for de kan være formlen, der sikrer Sønderjyske overlevelse i Superligaen. Tobias Sommers udviklingskurve peger stejlt opad, og med endnu et mål og en voldsom arbejdsindsats viste han, at Thomas Nørgaard skal se hans vej resten af sæsonen.

Man kan heller ikke komme uden om Olti Hyseni og Mads Agger i dag. Ingen af dem var bange for at tage initiativet på bolden, og det klædte Sønderjyskes spil. Sidst men ikke mindst pakkede Maxime Soulas German Onugkha ned, og det er ikke første gang dette forår, at midtstopperen har leveret stærkt.

Pilen peger opad for de spillere, og med tanke på at Lirim Qamili også gjorde comeback, så kan Thomas Nørgaard pludselig spille flere stærke kort til de næste kampe.

Vejle Boldklub:
Der var ikke særlig mange gode Vejle-præstationer, og det er altid bekymrende for et bundhold, når det er målmanden, der er kampens bedste. Det var lige akkurat, hvad Igor Vekic var i dag. VB-keeperen stod som sådan ikke nogen brandkamp, men han havde flere fine redninger i første halvleg, og havde det ikke været for ham, var kampen nok lukket efter første halvleg.

Kampens værste

Vejle har nydt godt af German Onugkhas skarphed i foråret, men når han skyder med løst krudt, mister holdet en masse kvalitet. Er Onugkha-effekten forduftet? To blege kampe i træk uden mål kan godt indikere det.

Offensivt er der ikke mange strenge at spille på, og defensivt må man aldrig indkassere så nemt et mål, som det Vejle gjorde i dag. Opdækningen på Tobias Sommer var ikke-eksisterende, og her må Lasse Flø ærgre sig, for han kom ikke godt nok ind på Sønderjyske-helten.

I sådan nogle situationer er man nødt til at være skarpere, når man kæmper for overlevelse. Og spørgsmålet er, om nederlaget var dødsstødet for Vejle, som nu har seks point op til overlevelse, og hvor man i de næste to kampe møder Viborg og Silkeborg, som virker markant stærkere end de andre hold i nedrykningsspillet.

Kampens detalje

Det var ikke ligefrem en kamp, der forkælede os med lækre detaljer. Sønderjyske fightede tre point i hus, og det var bedst eksemplificeret ved Tobias Klysners alt eller intet-tackling på Tobias Lauritsen ude ved sidelinjen i første halvleg. Højrebacken gik ind i tacklingen med alt, hvad han havde, hvilket førte et indkast med sig. Klysner fortsatte ud af banen, mens han med armene gestikulerede mod fansene for at få stemningen i vejret. Fed aktion.



Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Har ikke spillet kamp i tre uger

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

I spil til stort job

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Fortryder Chido Obi-beslutning

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Lerager taler ud om FCK-brud

Bo Svensson favorit til stort job 

Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’