Han sloges, så mudderet sprøjtede på en våd og mange steder nærmest umulig bane i Brabrand.
Det endte 1-1 i søndagens kamp, hvor Ementa fik flere dueller og bolde spillet op på sig, end han sjældent har prøvet som professionel, og de hvide spillertrøjer må have været en kamp at få rene igen.
Nu mangler Viborg kun returkampen hjemme fredag, hvor holdet er kæmpe favorit til at avancere med anderledes gode muligheder for at køre bolden hurtigt rundt mod modstanderen fra 3. Division.
Og her taler meget for, Ementa igen starter inde, efter kollegaen Renato Junior fik rødt i Brabrand for en overilet stempling lige efter, han var blevet skiftet ind.
De to angribere har duelleret om spilletiden i efteråret, og i den duel har brasilianeren fået mest spilletid, mens Ementa kun er startet inde i fem kampe og har fået 12 indskiftninger, hvilket efterlader angriberen med 675 minutter og to Superliga-mål.
Det var slet ikke håbet, før sæsonen begyndte, og det vil Anosike Ementa meget gerne rette op på, når der igen spilles Superliga-fodbold fra tredje weekend i februar.
– Det har jeg lyst til. Jeg gad godt spille noget mere. Jeg er selvfølgelig heller ikke tilfreds med den spilletid, jeg har fået i efteråret, siger Anosike Ementa.
– Men igen, det er ikke mig, der stiller holdet. Jeg prøver at gøre, hvad jeg kan på træningsbanen, og når jeg får chancen, skal jeg gribe den. Jeg håber på, at hvis jeg gør mine ting, kommer jeg til at se lidt mere til banen i foråret, siger Viborg-angriberen.
Anosike Ementa har to år tilbage af sin aftale i Viborg FF, og udenlandske klubber har de seneste par transfervinduer tjekket prisen på angriberen uden at komme tæt på at byde det, VFF har vurderet spydspidsen til.
Viborg spiller mod Brabrand IF i pokal-kvartfinalen fredag klokken 19.
LIVE
TransferLIVE: Gratis stjerne tæt på storklub
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
LIVE
Superliga-LIVE: Han må være en glad debutant!
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW