,

– Er selvfølgelig ikke tilfreds med spilletiden

Anosike Ementa satser på et bedre 2025-forår, end halvsæsonen i efteråret blev for angriberen.



Han sloges, så mudderet sprøjtede på en våd og mange steder nærmest umulig bane i Brabrand.

Det endte 1-1 i søndagens kamp, hvor Ementa fik flere dueller og bolde spillet op på sig, end han sjældent har prøvet som professionel, og de hvide spillertrøjer må have været en kamp at få rene igen.

Nu mangler Viborg kun returkampen hjemme fredag, hvor holdet er kæmpe favorit til at avancere med anderledes gode muligheder for at køre bolden hurtigt rundt mod modstanderen fra 3. Division.

Og her taler meget for, Ementa igen starter inde, efter kollegaen Renato Junior fik rødt i Brabrand for en overilet stempling lige efter, han var blevet skiftet ind.

De to angribere har duelleret om spilletiden i efteråret, og i den duel har brasilianeren fået mest spilletid, mens Ementa kun er startet inde i fem kampe og har fået 12 indskiftninger, hvilket efterlader angriberen med 675 minutter og to Superliga-mål.

Det var slet ikke håbet, før sæsonen begyndte, og det vil Anosike Ementa meget gerne rette op på, når der igen spilles Superliga-fodbold fra tredje weekend i februar.

– Det har jeg lyst til. Jeg gad godt spille noget mere. Jeg er selvfølgelig heller ikke tilfreds med den spilletid, jeg har fået i efteråret, siger Anosike Ementa.

– Men igen, det er ikke mig, der stiller holdet. Jeg prøver at gøre, hvad jeg kan på træningsbanen, og når jeg får chancen, skal jeg gribe den. Jeg håber på, at hvis jeg gør mine ting, kommer jeg til at se lidt mere til banen i foråret, siger Viborg-angriberen.

Anosike Ementa har to år tilbage af sin aftale i Viborg FF, og udenlandske klubber har de seneste par transfervinduer tjekket prisen på angriberen uden at komme tæt på at byde det, VFF har vurderet spydspidsen til.

Viborg spiller mod Brabrand IF i pokal-kvartfinalen fredag klokken 19.





Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’




LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De vil have Gaaei – her er prisen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Sydafrika – Canada

Supercomputer: Her er VM-finalen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Jordan – Argentina