Han sloges, så mudderet sprøjtede på en våd og mange steder nærmest umulig bane i Brabrand.
Det endte 1-1 i søndagens kamp, hvor Ementa fik flere dueller og bolde spillet op på sig, end han sjældent har prøvet som professionel, og de hvide spillertrøjer må have været en kamp at få rene igen.
Nu mangler Viborg kun returkampen hjemme fredag, hvor holdet er kæmpe favorit til at avancere med anderledes gode muligheder for at køre bolden hurtigt rundt mod modstanderen fra 3. Division.
Og her taler meget for, Ementa igen starter inde, efter kollegaen Renato Junior fik rødt i Brabrand for en overilet stempling lige efter, han var blevet skiftet ind.
De to angribere har duelleret om spilletiden i efteråret, og i den duel har brasilianeren fået mest spilletid, mens Ementa kun er startet inde i fem kampe og har fået 12 indskiftninger, hvilket efterlader angriberen med 675 minutter og to Superliga-mål.
Det var slet ikke håbet, før sæsonen begyndte, og det vil Anosike Ementa meget gerne rette op på, når der igen spilles Superliga-fodbold fra tredje weekend i februar.
– Det har jeg lyst til. Jeg gad godt spille noget mere. Jeg er selvfølgelig heller ikke tilfreds med den spilletid, jeg har fået i efteråret, siger Anosike Ementa.
– Men igen, det er ikke mig, der stiller holdet. Jeg prøver at gøre, hvad jeg kan på træningsbanen, og når jeg får chancen, skal jeg gribe den. Jeg håber på, at hvis jeg gør mine ting, kommer jeg til at se lidt mere til banen i foråret, siger Viborg-angriberen.
Anosike Ementa har to år tilbage af sin aftale i Viborg FF, og udenlandske klubber har de seneste par transfervinduer tjekket prisen på angriberen uden at komme tæt på at byde det, VFF har vurderet spydspidsen til.
Viborg spiller mod Brabrand IF i pokal-kvartfinalen fredag klokken 19.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
DAGENS SPILFORSLAG
Få scoringer i Stockholm
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Henrik Dalsgaard stopper karrieren
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
MEDIE