Han sloges, så mudderet sprøjtede på en våd og mange steder nærmest umulig bane i Brabrand.
Det endte 1-1 i søndagens kamp, hvor Ementa fik flere dueller og bolde spillet op på sig, end han sjældent har prøvet som professionel, og de hvide spillertrøjer må have været en kamp at få rene igen.
Nu mangler Viborg kun returkampen hjemme fredag, hvor holdet er kæmpe favorit til at avancere med anderledes gode muligheder for at køre bolden hurtigt rundt mod modstanderen fra 3. Division.
Og her taler meget for, Ementa igen starter inde, efter kollegaen Renato Junior fik rødt i Brabrand for en overilet stempling lige efter, han var blevet skiftet ind.
De to angribere har duelleret om spilletiden i efteråret, og i den duel har brasilianeren fået mest spilletid, mens Ementa kun er startet inde i fem kampe og har fået 12 indskiftninger, hvilket efterlader angriberen med 675 minutter og to Superliga-mål.
Det var slet ikke håbet, før sæsonen begyndte, og det vil Anosike Ementa meget gerne rette op på, når der igen spilles Superliga-fodbold fra tredje weekend i februar.
– Det har jeg lyst til. Jeg gad godt spille noget mere. Jeg er selvfølgelig heller ikke tilfreds med den spilletid, jeg har fået i efteråret, siger Anosike Ementa.
– Men igen, det er ikke mig, der stiller holdet. Jeg prøver at gøre, hvad jeg kan på træningsbanen, og når jeg får chancen, skal jeg gribe den. Jeg håber på, at hvis jeg gør mine ting, kommer jeg til at se lidt mere til banen i foråret, siger Viborg-angriberen.
Anosike Ementa har to år tilbage af sin aftale i Viborg FF, og udenlandske klubber har de seneste par transfervinduer tjekket prisen på angriberen uden at komme tæt på at byde det, VFF har vurderet spydspidsen til.
Viborg spiller mod Brabrand IF i pokal-kvartfinalen fredag klokken 19.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle