Han sloges, så mudderet sprøjtede på en våd og mange steder nærmest umulig bane i Brabrand.
Det endte 1-1 i søndagens kamp, hvor Ementa fik flere dueller og bolde spillet op på sig, end han sjældent har prøvet som professionel, og de hvide spillertrøjer må have været en kamp at få rene igen.
Nu mangler Viborg kun returkampen hjemme fredag, hvor holdet er kæmpe favorit til at avancere med anderledes gode muligheder for at køre bolden hurtigt rundt mod modstanderen fra 3. Division.
Og her taler meget for, Ementa igen starter inde, efter kollegaen Renato Junior fik rødt i Brabrand for en overilet stempling lige efter, han var blevet skiftet ind.
De to angribere har duelleret om spilletiden i efteråret, og i den duel har brasilianeren fået mest spilletid, mens Ementa kun er startet inde i fem kampe og har fået 12 indskiftninger, hvilket efterlader angriberen med 675 minutter og to Superliga-mål.
Det var slet ikke håbet, før sæsonen begyndte, og det vil Anosike Ementa meget gerne rette op på, når der igen spilles Superliga-fodbold fra tredje weekend i februar.
– Det har jeg lyst til. Jeg gad godt spille noget mere. Jeg er selvfølgelig heller ikke tilfreds med den spilletid, jeg har fået i efteråret, siger Anosike Ementa.
– Men igen, det er ikke mig, der stiller holdet. Jeg prøver at gøre, hvad jeg kan på træningsbanen, og når jeg får chancen, skal jeg gribe den. Jeg håber på, at hvis jeg gør mine ting, kommer jeg til at se lidt mere til banen i foråret, siger Viborg-angriberen.
Anosike Ementa har to år tilbage af sin aftale i Viborg FF, og udenlandske klubber har de seneste par transfervinduer tjekket prisen på angriberen uden at komme tæt på at byde det, VFF har vurderet spydspidsen til.
Viborg spiller mod Brabrand IF i pokal-kvartfinalen fredag klokken 19.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER