Året er 1995. AaB og Erik Bo Andersen er i gang med sin bedste sæson i mands minde. Nordjyderne fører Superligaen, »Røde Romario« er topscorer, og han debuterer i landsholdsdragten på Parkens græstæppe i en EM-kvalifikationskamp mod Makedonien. AaB bliver mestre, Erik Bo Andersen får plads i landsholdstruppen til EM i 1996 og bliver efterfølgende solgt til Glasgow Rangers. I 2003 forsvinder Erik Bo Andersen fra mediernes søgelys efter en karriere, hvor han fik det maksimale ud af sit talent.
I dag driver Erik Bo Andersen investeringsselskabet EBA Invest, samtidig er han byrådsmedlem for Venstre i Randers Kommune, hvor han blev valgt ind i 2005 – og den gamle topscorer er glad for sit karriereskift.
»Jobbet er meget op og ned, for politik kan være beskidt med den ene rævekage efter den anden. Det er enormt spændende at være med til at sætte sit præg på og tegne kommunen, men der er meget arbejde i det, så det er i hvert fald ikke for lønnens skyld. Jeg blev valgt på nogle stærke mærkesager, så jeg arbejder for at få lavet en tunnel ned til Dronningborghallen, og så ligner den gamle radiatorfabrik jo et bombet lokum,« siger Erik Bo Andersen med et lille grin.
Efter en mislykket franchiseinvestering i den danske fastfoodkæde Sunset Boulevard, åbnede Erik Bo Andersen i 2004 sit eget investeringsselskab. Han opkøbte et stykke jord øst for Randers, som han efterfølgende har udstykket og solgt videre som parcelhusgrunde. Det har været en bragende succes, og tabet på sandwicheventyret er for længst vundet ind igen.
»Det var hårdt at starte et nyt selskab med et anseeligt underskud, men heldigvis blev det en succes. Jeg ramte lige den rigtige konjunktur, og det hele gik op i en højere enhed,« siger Erik Bo Andersen.
Savner fodbolden
»Røde Romarios« største øjeblik som fodboldspiller var dét mesterskab, som han var med til at sikre AaB i 1995. Det var noget ganske specielt for ham, og efter mesterskabet begyndte en sand fest i Aalborg, men Erik Bo Andersen var ikke vant til store bajere og høj cigarføring, og historierne om hans afholdenhed fra alkohol er stadig legendariske i det ganske land.
»Det var et princip for mig dengang, at jeg ikke drak alkohol. Det var en dårlig cocktail med fodbolden. Jeg drikker stadig ikke øl, jeg kan simpelthen ikke lide det, men jeg kan godt tage én af de skarpe, eller også bestiller jeg en Breezer eller noget,« siger den randrussianske politiker.
Erik Bo Andersen var en kort overgang træner i barndomsklubben Dronningborg, men da han blev valgt til byrådet, var det slut med den karriere, og han er ikke aktiv indenfor fodboldverdenen idag, men han følger stadig med. Selv om han har en politisk interesse i, at Randers klarer sig godt i SAS-ligaen, er der ingen tvivl om, at sympatien ligger i AaB.
»Når vi snakker hjerte, er der ingen tvivl om, at det ligger nordpå. Jeg havde så god en tid i AaB, jeg blev behandlet godt, og vores samarbejde var fantastisk,« siger rødtoppen med tydelig sympati for den klub, der formede ham som fodboldspiller.
»Der er ingen tvivl om, at det stadig river i den gamle cirkushest, når jeg ser en fodbold, men mit knæ er simpelthen for skrøbeligt. Da old boys landsholdet skulle spille mod Randers KFUM, ringede de og tilbød mig at være med, men faremomentet er for stort. Jeg turde ikke, selv om hjertet sagde ja.«
Fremtiden vil altså ikke byde på mere fodbold for den pensiorede bomber, han passer sit investeringsselskab og den politiske karriere, men man skal ikke forvente, at se Erik Bo Andersen stile mod statsministeriet.
»En toppolitisk karriere får jeg ikke. Jeg har ingen borgmesterambitioner, og ingen ambitioner om Folketinget. Der er tre år til næste valg, og så må vi se, om jeg stiller op igen. Det vil tiden vise,« slutter den glade topscorer om fremtiden.
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
HELT VILDT
Udenlandske medier i chok over Danmark
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
GOG buldrer forbi bundhold
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
TOPNYHED
– Den her mulighed må vi ikke forspilde
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
Danske tenniskvinder rykker ned
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
Medie med Kamil Grabara-afsløring
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
MEDIE
Giver skidt Yussuf Poulsen-melding
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
EKSKLUSIVT
Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
INTERVIEW