Erik Bo Andersen er Sporløs

Hvad skete der med Erik Bo Andersen, da han forlod topfodbold i 2003? TIPS-bladet har opsporet »Røde Romario« og giver dig her historien om, hvor han blev af



Året er 1995. AaB og Erik Bo Andersen er i gang med sin bedste sæson i mands minde. Nordjyderne fører Superligaen, »Røde Romario« er topscorer, og han debuterer i landsholdsdragten på Parkens græstæppe i en EM-kvalifikationskamp mod Makedonien. AaB bliver mestre, Erik Bo Andersen får plads i landsholdstruppen til EM i 1996 og bliver efterfølgende solgt til Glasgow Rangers. I 2003 forsvinder Erik Bo Andersen fra mediernes søgelys efter en karriere, hvor han fik det maksimale ud af sit talent.

I dag driver Erik Bo Andersen investeringsselskabet EBA Invest, samtidig er han byrådsmedlem for Venstre i Randers Kommune, hvor han blev valgt ind i 2005 – og den gamle topscorer er glad for sit karriereskift.

»Jobbet er meget op og ned, for politik kan være beskidt med den ene rævekage efter den anden. Det er enormt spændende at være med til at sætte sit præg på og tegne kommunen, men der er meget arbejde i det, så det er i hvert fald ikke for lønnens skyld. Jeg blev valgt på nogle stærke mærkesager, så jeg arbejder for at få lavet en tunnel ned til Dronningborghallen, og så ligner den gamle radiatorfabrik jo et bombet lokum,« siger Erik Bo Andersen med et lille grin.
Efter en mislykket franchiseinvestering i den danske fastfoodkæde Sunset Boulevard, åbnede Erik Bo Andersen i 2004 sit eget investeringsselskab. Han opkøbte et stykke jord øst for Randers, som han efterfølgende har udstykket og solgt videre som parcelhusgrunde. Det har været en bragende succes, og tabet på sandwicheventyret er for længst vundet ind igen.

»Det var hårdt at starte et nyt selskab med et anseeligt underskud, men heldigvis blev det en succes. Jeg ramte lige den rigtige konjunktur, og det hele gik op i en højere enhed,« siger Erik Bo Andersen.

Savner fodbolden

»Røde Romarios« største øjeblik som fodboldspiller var dét mesterskab, som han var med til at sikre AaB i 1995. Det var noget ganske specielt for ham, og efter mesterskabet begyndte en sand fest i Aalborg, men Erik Bo Andersen var ikke vant til store bajere og høj cigarføring, og historierne om hans afholdenhed fra alkohol er stadig legendariske i det ganske land.

»Det var et princip for mig dengang, at jeg ikke drak alkohol. Det var en dårlig cocktail med fodbolden. Jeg drikker stadig ikke øl, jeg kan simpelthen ikke lide det, men jeg kan godt tage én af de skarpe, eller også bestiller jeg en Breezer eller noget,« siger den randrussianske politiker.

Erik Bo Andersen var en kort overgang træner i barndomsklubben Dronningborg, men da han blev valgt til byrådet, var det slut med den karriere, og han er ikke aktiv indenfor fodboldverdenen idag, men han følger stadig med. Selv om han har en politisk interesse i, at Randers klarer sig godt i SAS-ligaen, er der ingen tvivl om, at sympatien ligger i AaB.

»Når vi snakker hjerte, er der ingen tvivl om, at det ligger nordpå. Jeg havde så god en tid i AaB, jeg blev behandlet godt, og vores samarbejde var fantastisk,« siger rødtoppen med tydelig sympati for den klub, der formede ham som fodboldspiller.
»Der er ingen tvivl om, at det stadig river i den gamle cirkushest, når jeg ser en fodbold, men mit knæ er simpelthen for skrøbeligt. Da old boys landsholdet skulle spille mod Randers KFUM, ringede de og tilbød mig at være med, men faremomentet er for stort. Jeg turde ikke, selv om hjertet sagde ja.«

Fremtiden vil altså ikke byde på mere fodbold for den pensiorede bomber, han passer sit investeringsselskab og den politiske karriere, men man skal ikke forvente, at se Erik Bo Andersen stile mod statsministeriet.

»En toppolitisk karriere får jeg ikke. Jeg har ingen borgmesterambitioner, og ingen ambitioner om Folketinget. Der er tre år til næste valg, og så må vi se, om jeg stiller op igen. Det vil tiden vise,« slutter den glade topscorer om fremtiden.



Pilen peger i den helt forkerte retning for ham

Målkongen Biereth på vild liste

Medier fælder dom over Dorgu

Nu kan han spille for FC København

Kæmpe forløsning for Orri Oskarsson

Falske Brøndby-rygter i omløb

Bendtner boykottede dansk medie ved DR-show

Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber

Victor Froholdt på “urørlig” liste

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Trist melding om Emil Højlund

Her er Superligaens bedste stadion

Højlund og Napoli slår bovlamt Lazio-hold

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Mbappé-afløser med hattrick for Real Madrid

Stor hæder til Suzuki

Chok: Michael Gregoritsch-handel er kollapset

Fansene kræver tidligere FCK’er på banen

‘En katastrofe’: Celtic-fans buher af Schmeichel

Blæst bagover: ‘Han er sensationel’

Hansi Flick: ‘Han er en af verdens bedste målmænd’

Bekræfter “meget seriøst bud” på Carlo Holse

Massivt FCK-flop søger karrierens tiende klub

Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Afsløring: Chiakha bliver i Vejle – skal sælges

Frank spår bedre tider for enden af skidt periode

Avis: Uret tikker – Barcelona har seks dage

Wimbledon-vinder fnyser ad showkamp

Afviser Victor Osimhen – Superliga-profil aktuel

Tidligere Superliga-profil har fremtiden på plads

Lurer på dyr dansk stjerne

Tv-ekspert: ‘Kasper Schmeichel chokerer’

Ingen aktuelle forhandlinger med FCK

Ny stor skuffelse for Thomas Frank

De vil købe FC Midtjylland-profil

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Liverpool-spiller i chokskifte?

Filip Jørgensen med nøglerolle mod City

Sindssyg afslutning! Fulham får 2-2 mod Liverpool

Manchester United må nøjes med uafgjort mod Leeds

Afsløring: Superliga-klub køber Valdemar Birksø

Barcelona sejrer i lokalopgør

Baskere basker afmægtige asturianere

Disse storklubber vil købe Denis Vavro

Forfærdeligt uheld for Lukas Hradecky

Declan Rice-kasser sikrer Arsenal sejr

Endelig! Første sæsonsejr til Wolverhampton

1. div-profil tæt på millionskifte til Italien

Aston Villa sejrer og fastholder topplacering