Erik Bo Andersen er Sporløs

Hvad skete der med Erik Bo Andersen, da han forlod topfodbold i 2003? TIPS-bladet har opsporet »Røde Romario« og giver dig her historien om, hvor han blev af



Året er 1995. AaB og Erik Bo Andersen er i gang med sin bedste sæson i mands minde. Nordjyderne fører Superligaen, »Røde Romario« er topscorer, og han debuterer i landsholdsdragten på Parkens græstæppe i en EM-kvalifikationskamp mod Makedonien. AaB bliver mestre, Erik Bo Andersen får plads i landsholdstruppen til EM i 1996 og bliver efterfølgende solgt til Glasgow Rangers. I 2003 forsvinder Erik Bo Andersen fra mediernes søgelys efter en karriere, hvor han fik det maksimale ud af sit talent.

I dag driver Erik Bo Andersen investeringsselskabet EBA Invest, samtidig er han byrådsmedlem for Venstre i Randers Kommune, hvor han blev valgt ind i 2005 – og den gamle topscorer er glad for sit karriereskift.

»Jobbet er meget op og ned, for politik kan være beskidt med den ene rævekage efter den anden. Det er enormt spændende at være med til at sætte sit præg på og tegne kommunen, men der er meget arbejde i det, så det er i hvert fald ikke for lønnens skyld. Jeg blev valgt på nogle stærke mærkesager, så jeg arbejder for at få lavet en tunnel ned til Dronningborghallen, og så ligner den gamle radiatorfabrik jo et bombet lokum,« siger Erik Bo Andersen med et lille grin.
Efter en mislykket franchiseinvestering i den danske fastfoodkæde Sunset Boulevard, åbnede Erik Bo Andersen i 2004 sit eget investeringsselskab. Han opkøbte et stykke jord øst for Randers, som han efterfølgende har udstykket og solgt videre som parcelhusgrunde. Det har været en bragende succes, og tabet på sandwicheventyret er for længst vundet ind igen.

»Det var hårdt at starte et nyt selskab med et anseeligt underskud, men heldigvis blev det en succes. Jeg ramte lige den rigtige konjunktur, og det hele gik op i en højere enhed,« siger Erik Bo Andersen.

Savner fodbolden

»Røde Romarios« største øjeblik som fodboldspiller var dét mesterskab, som han var med til at sikre AaB i 1995. Det var noget ganske specielt for ham, og efter mesterskabet begyndte en sand fest i Aalborg, men Erik Bo Andersen var ikke vant til store bajere og høj cigarføring, og historierne om hans afholdenhed fra alkohol er stadig legendariske i det ganske land.

»Det var et princip for mig dengang, at jeg ikke drak alkohol. Det var en dårlig cocktail med fodbolden. Jeg drikker stadig ikke øl, jeg kan simpelthen ikke lide det, men jeg kan godt tage én af de skarpe, eller også bestiller jeg en Breezer eller noget,« siger den randrussianske politiker.

Erik Bo Andersen var en kort overgang træner i barndomsklubben Dronningborg, men da han blev valgt til byrådet, var det slut med den karriere, og han er ikke aktiv indenfor fodboldverdenen idag, men han følger stadig med. Selv om han har en politisk interesse i, at Randers klarer sig godt i SAS-ligaen, er der ingen tvivl om, at sympatien ligger i AaB.

»Når vi snakker hjerte, er der ingen tvivl om, at det ligger nordpå. Jeg havde så god en tid i AaB, jeg blev behandlet godt, og vores samarbejde var fantastisk,« siger rødtoppen med tydelig sympati for den klub, der formede ham som fodboldspiller.
»Der er ingen tvivl om, at det stadig river i den gamle cirkushest, når jeg ser en fodbold, men mit knæ er simpelthen for skrøbeligt. Da old boys landsholdet skulle spille mod Randers KFUM, ringede de og tilbød mig at være med, men faremomentet er for stort. Jeg turde ikke, selv om hjertet sagde ja.«

Fremtiden vil altså ikke byde på mere fodbold for den pensiorede bomber, han passer sit investeringsselskab og den politiske karriere, men man skal ikke forvente, at se Erik Bo Andersen stile mod statsministeriet.

»En toppolitisk karriere får jeg ikke. Jeg har ingen borgmesterambitioner, og ingen ambitioner om Folketinget. Der er tre år til næste valg, og så må vi se, om jeg stiller op igen. Det vil tiden vise,« slutter den glade topscorer om fremtiden.



Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FC København-profil ude med sygdom

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Skidt melding

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Storklub meldes interesseret

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Har I tabt sutten, Brøndby?

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Endelig godt nyt

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige