Året er 1995. AaB og Erik Bo Andersen er i gang med sin bedste sæson i mands minde. Nordjyderne fører Superligaen, »Røde Romario« er topscorer, og han debuterer i landsholdsdragten på Parkens græstæppe i en EM-kvalifikationskamp mod Makedonien. AaB bliver mestre, Erik Bo Andersen får plads i landsholdstruppen til EM i 1996 og bliver efterfølgende solgt til Glasgow Rangers. I 2003 forsvinder Erik Bo Andersen fra mediernes søgelys efter en karriere, hvor han fik det maksimale ud af sit talent.
I dag driver Erik Bo Andersen investeringsselskabet EBA Invest, samtidig er han byrådsmedlem for Venstre i Randers Kommune, hvor han blev valgt ind i 2005 – og den gamle topscorer er glad for sit karriereskift.
»Jobbet er meget op og ned, for politik kan være beskidt med den ene rævekage efter den anden. Det er enormt spændende at være med til at sætte sit præg på og tegne kommunen, men der er meget arbejde i det, så det er i hvert fald ikke for lønnens skyld. Jeg blev valgt på nogle stærke mærkesager, så jeg arbejder for at få lavet en tunnel ned til Dronningborghallen, og så ligner den gamle radiatorfabrik jo et bombet lokum,« siger Erik Bo Andersen med et lille grin.
Efter en mislykket franchiseinvestering i den danske fastfoodkæde Sunset Boulevard, åbnede Erik Bo Andersen i 2004 sit eget investeringsselskab. Han opkøbte et stykke jord øst for Randers, som han efterfølgende har udstykket og solgt videre som parcelhusgrunde. Det har været en bragende succes, og tabet på sandwicheventyret er for længst vundet ind igen.
»Det var hårdt at starte et nyt selskab med et anseeligt underskud, men heldigvis blev det en succes. Jeg ramte lige den rigtige konjunktur, og det hele gik op i en højere enhed,« siger Erik Bo Andersen.
Savner fodbolden
»Røde Romarios« største øjeblik som fodboldspiller var dét mesterskab, som han var med til at sikre AaB i 1995. Det var noget ganske specielt for ham, og efter mesterskabet begyndte en sand fest i Aalborg, men Erik Bo Andersen var ikke vant til store bajere og høj cigarføring, og historierne om hans afholdenhed fra alkohol er stadig legendariske i det ganske land.
»Det var et princip for mig dengang, at jeg ikke drak alkohol. Det var en dårlig cocktail med fodbolden. Jeg drikker stadig ikke øl, jeg kan simpelthen ikke lide det, men jeg kan godt tage én af de skarpe, eller også bestiller jeg en Breezer eller noget,« siger den randrussianske politiker.
Erik Bo Andersen var en kort overgang træner i barndomsklubben Dronningborg, men da han blev valgt til byrådet, var det slut med den karriere, og han er ikke aktiv indenfor fodboldverdenen idag, men han følger stadig med. Selv om han har en politisk interesse i, at Randers klarer sig godt i SAS-ligaen, er der ingen tvivl om, at sympatien ligger i AaB.
»Når vi snakker hjerte, er der ingen tvivl om, at det ligger nordpå. Jeg havde så god en tid i AaB, jeg blev behandlet godt, og vores samarbejde var fantastisk,« siger rødtoppen med tydelig sympati for den klub, der formede ham som fodboldspiller.
»Der er ingen tvivl om, at det stadig river i den gamle cirkushest, når jeg ser en fodbold, men mit knæ er simpelthen for skrøbeligt. Da old boys landsholdet skulle spille mod Randers KFUM, ringede de og tilbød mig at være med, men faremomentet er for stort. Jeg turde ikke, selv om hjertet sagde ja.«
Fremtiden vil altså ikke byde på mere fodbold for den pensiorede bomber, han passer sit investeringsselskab og den politiske karriere, men man skal ikke forvente, at se Erik Bo Andersen stile mod statsministeriet.
»En toppolitisk karriere får jeg ikke. Jeg har ingen borgmesterambitioner, og ingen ambitioner om Folketinget. Der er tre år til næste valg, og så må vi se, om jeg stiller op igen. Det vil tiden vise,« slutter den glade topscorer om fremtiden.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz