Året er 1995. AaB og Erik Bo Andersen er i gang med sin bedste sæson i mands minde. Nordjyderne fører Superligaen, »Røde Romario« er topscorer, og han debuterer i landsholdsdragten på Parkens græstæppe i en EM-kvalifikationskamp mod Makedonien. AaB bliver mestre, Erik Bo Andersen får plads i landsholdstruppen til EM i 1996 og bliver efterfølgende solgt til Glasgow Rangers. I 2003 forsvinder Erik Bo Andersen fra mediernes søgelys efter en karriere, hvor han fik det maksimale ud af sit talent.
I dag driver Erik Bo Andersen investeringsselskabet EBA Invest, samtidig er han byrådsmedlem for Venstre i Randers Kommune, hvor han blev valgt ind i 2005 – og den gamle topscorer er glad for sit karriereskift.
»Jobbet er meget op og ned, for politik kan være beskidt med den ene rævekage efter den anden. Det er enormt spændende at være med til at sætte sit præg på og tegne kommunen, men der er meget arbejde i det, så det er i hvert fald ikke for lønnens skyld. Jeg blev valgt på nogle stærke mærkesager, så jeg arbejder for at få lavet en tunnel ned til Dronningborghallen, og så ligner den gamle radiatorfabrik jo et bombet lokum,« siger Erik Bo Andersen med et lille grin.
Efter en mislykket franchiseinvestering i den danske fastfoodkæde Sunset Boulevard, åbnede Erik Bo Andersen i 2004 sit eget investeringsselskab. Han opkøbte et stykke jord øst for Randers, som han efterfølgende har udstykket og solgt videre som parcelhusgrunde. Det har været en bragende succes, og tabet på sandwicheventyret er for længst vundet ind igen.
»Det var hårdt at starte et nyt selskab med et anseeligt underskud, men heldigvis blev det en succes. Jeg ramte lige den rigtige konjunktur, og det hele gik op i en højere enhed,« siger Erik Bo Andersen.
Savner fodbolden
»Røde Romarios« største øjeblik som fodboldspiller var dét mesterskab, som han var med til at sikre AaB i 1995. Det var noget ganske specielt for ham, og efter mesterskabet begyndte en sand fest i Aalborg, men Erik Bo Andersen var ikke vant til store bajere og høj cigarføring, og historierne om hans afholdenhed fra alkohol er stadig legendariske i det ganske land.
»Det var et princip for mig dengang, at jeg ikke drak alkohol. Det var en dårlig cocktail med fodbolden. Jeg drikker stadig ikke øl, jeg kan simpelthen ikke lide det, men jeg kan godt tage én af de skarpe, eller også bestiller jeg en Breezer eller noget,« siger den randrussianske politiker.
Erik Bo Andersen var en kort overgang træner i barndomsklubben Dronningborg, men da han blev valgt til byrådet, var det slut med den karriere, og han er ikke aktiv indenfor fodboldverdenen idag, men han følger stadig med. Selv om han har en politisk interesse i, at Randers klarer sig godt i SAS-ligaen, er der ingen tvivl om, at sympatien ligger i AaB.
»Når vi snakker hjerte, er der ingen tvivl om, at det ligger nordpå. Jeg havde så god en tid i AaB, jeg blev behandlet godt, og vores samarbejde var fantastisk,« siger rødtoppen med tydelig sympati for den klub, der formede ham som fodboldspiller.
»Der er ingen tvivl om, at det stadig river i den gamle cirkushest, når jeg ser en fodbold, men mit knæ er simpelthen for skrøbeligt. Da old boys landsholdet skulle spille mod Randers KFUM, ringede de og tilbød mig at være med, men faremomentet er for stort. Jeg turde ikke, selv om hjertet sagde ja.«
Fremtiden vil altså ikke byde på mere fodbold for den pensiorede bomber, han passer sit investeringsselskab og den politiske karriere, men man skal ikke forvente, at se Erik Bo Andersen stile mod statsministeriet.
»En toppolitisk karriere får jeg ikke. Jeg har ingen borgmesterambitioner, og ingen ambitioner om Folketinget. Der er tre år til næste valg, og så må vi se, om jeg stiller op igen. Det vil tiden vise,« slutter den glade topscorer om fremtiden.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
‘Thomas Frank løber tør for tid’
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund