Eriksen afslører: Derfor spiller jeg i nummer 14

Christian Eriksen har en sjov årsag til, at han spiller med nummer 14 på ryggen i Manchester United.



Christian Eriksen har prøvet lidt af hvert i løbet af sin fodboldkarriere.

Han har vundet trofæer, scoret mål og assisteret sine holdkammerater i en lang årrække. Det har han gjort i OB, Ajax, Tottenham, Inter, Brentford og nu Manchester United.

Et klubskifte er som regel også forbundet med et nyt nummer på ryggen, hvis man altså ikke stålsat holder fast i det samme nummer hele karrieren igennem. Så troende er Christian Eriksen tilsyneladende ikke.

For da han skiftede til Manchester United så endte han med nummer 14 på ryggen. Det var ikke et valg, som han umiddelbart selv havde nogle aktier i.

– Jeg valgte ikke nummeret. Det gjorde min søn. Vi havde flere valgmuligheder, så jeg viste min søn listen med numre, som var ledige. Han endte med at vælge nummer 14, siger Christian Eriksen i et interview til Manchester Uniteds egen hjemmeside.

Det er første gang, at Christian Eriksen spiller i nummer 14. De seneste mange år har han begået sig i 20'erne. Han havde nummer 21 i Brentford, 24 i Inter og 23 i Tottenham.

Uanset rygnummer har Christian Eriksen altid leveret på et højt niveau. Det gør han også nu i Manchester United, hvor han på kort tid er blevet en af klubbens vigtigste spillere.

13 gange har han optrådt for Manchester United i Premier League, hvor det er blevet til en enkelt scoring. Senere onsdag trækker han trøje nummer 10 over hovedet, når det danske landshold møder Australien ved VM.





Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz




LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk



Kæmpekøb retur til FC København?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer