Mesterskabskampen i Serie A er utroligt tæt i denne sæson, og derfor er kun tre point acceptabelt for Inter, når Lazio søndag klokken 20.45 gæster San Siro.
Simone Inzaghis tropper, der ligger på femtepladsen, kæmper hårdt for igen at kvalificere sig til Champions League. Og der er derfor ingen tvivl om, at der bliver tale om en vanskelig kamp for Antonio Contes tropper, der ligger to point efter AC Milan og fem foran Juventus (der dog mangler at spille en kamp).
Og ifølge det italienske medie Tuttomercatoweb ser Christian Eriksen ud til at få chancen fra start mod Lazio. Mediet skriver, at Conte umiddelbart skal vælge mellem Eriksen og Gagliardini. I tirsdagens opgør mod Juventus var det danskeren, der blev foretrukket fra start. Arturo Vidal har været ramt af sygdom, og derfor er det ‘usandsynligt’, at chileneren spiller fra start mod Lazio. Nicolo Barella ser ud til at være den mest sikre midtbanespiller på Antonio Contes holdkort, mens også Marcelo Brozovic er en relativt sikker starter.
Værd at vente på
Ifølge den tidligere Lazio-profil Christian Ledesma har Antonio Conte truffet det rette valg ved at have lidt tålmodighed med Christian Eriksen, der i sit første år ikke ligefrem har taget Serie A med storm. Ifølge Ledesma kan Eriksen således sagtens fungere i den mere tilbagetrukkede rolle, som danskeren har optrådt i på det seneste.
– Jeg tror, at han kan gøre det godt der. Han kan styre spillet. Han er teknisk stærk, og det er en position, hvor han helt sikkert kan gøre det godt. Det er klart, at det tager tid, for når man skifter liga, så er det en udfordring både fodboldmæssigt og udenfor banen, lyder det, ifølge Inter-mediet FCINTER1908, fra Ledesma.
– Han kan gøre det godt allerede nu. Det er sandt, at andre spillere har tilpasset sig hurtigere end ham. Men i mine øjne er det værd at vente på en spiller med hans kvaliteter. Jeg vil sige, at vi bør være rigtig glade, hvis han formår at etablere sig selv i vores liga. For han har i sandhed meget høj kvalitet, og han kan gøre det godt.
– Det tager tid. Og måske tager det ekstra tid at tilpasse sig til en anden form for fodbold, end den, han var vant til i flere år. Men jeg gentager: I mine øjne er det værd at vente på, at alle de kvaliteter, han har, kommer til udtryk.
Christian Eriksen har fået spilletid i fem af Inters seneste otte kampe. I de tre af kampene – mod Fiorentina, Benevento og Juventus – fik den 28-årige dansker chancen fra start. Avisen La Gazzetta dello Sport har reflekteret over Eriksens ‘andet liv’ i Inter, som begyndte den 13. januar i Coppa Italia-kampen mod Fiorentina.
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
AVIS
Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
Droppet af Riemer: Skal finde sig selv
TOPNYHED
Klubboss overrasket over Eriksens agent
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
LIGE NU
FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig
NYHEDER
Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
NYHEDER
Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!
TOPNYHED
Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet
Delte meldinger om Christian Nørgaard
TOPNYHED
Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby
NYHEDER
Går i kødet på Rasmus Højlund
AVIS
Bundesliga-topklub jagter William Osula
HELT VILDT
Så mange mål har Kotarski kostet FCK
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
NYHEDER
FC København-stjerne frifundet
Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
NYHEDER
– Har du snakket med din mor?
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
TOPNYHED
‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’
NYHEDER
Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte
NYHEDER
Rigtig træls melding om Óskarsson
Højbjerg med kæmpe ros
NYHEDER
Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
NYHEDER
15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt
INTERVIEW
– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!
NYHEDER
Seks mål i vild Barcelona-kamp
NYHEDER
Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nyder fransk Riviera
NYHEDER
Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League
NYHEDER
Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet
Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud
TOPNYHED
Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK
NYHEDER
Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo
NYHEDER
Dårligt nyt for Sverige – stjerne ude
NYHEDER
