Mesterskabskampen i Serie A er utroligt tæt i denne sæson, og derfor er kun tre point acceptabelt for Inter, når Lazio søndag klokken 20.45 gæster San Siro.
Simone Inzaghis tropper, der ligger på femtepladsen, kæmper hårdt for igen at kvalificere sig til Champions League. Og der er derfor ingen tvivl om, at der bliver tale om en vanskelig kamp for Antonio Contes tropper, der ligger to point efter AC Milan og fem foran Juventus (der dog mangler at spille en kamp).
Og ifølge det italienske medie Tuttomercatoweb ser Christian Eriksen ud til at få chancen fra start mod Lazio. Mediet skriver, at Conte umiddelbart skal vælge mellem Eriksen og Gagliardini. I tirsdagens opgør mod Juventus var det danskeren, der blev foretrukket fra start. Arturo Vidal har været ramt af sygdom, og derfor er det ‘usandsynligt’, at chileneren spiller fra start mod Lazio. Nicolo Barella ser ud til at være den mest sikre midtbanespiller på Antonio Contes holdkort, mens også Marcelo Brozovic er en relativt sikker starter.
Værd at vente på
Ifølge den tidligere Lazio-profil Christian Ledesma har Antonio Conte truffet det rette valg ved at have lidt tålmodighed med Christian Eriksen, der i sit første år ikke ligefrem har taget Serie A med storm. Ifølge Ledesma kan Eriksen således sagtens fungere i den mere tilbagetrukkede rolle, som danskeren har optrådt i på det seneste.
– Jeg tror, at han kan gøre det godt der. Han kan styre spillet. Han er teknisk stærk, og det er en position, hvor han helt sikkert kan gøre det godt. Det er klart, at det tager tid, for når man skifter liga, så er det en udfordring både fodboldmæssigt og udenfor banen, lyder det, ifølge Inter-mediet FCINTER1908, fra Ledesma.
– Han kan gøre det godt allerede nu. Det er sandt, at andre spillere har tilpasset sig hurtigere end ham. Men i mine øjne er det værd at vente på en spiller med hans kvaliteter. Jeg vil sige, at vi bør være rigtig glade, hvis han formår at etablere sig selv i vores liga. For han har i sandhed meget høj kvalitet, og han kan gøre det godt.
– Det tager tid. Og måske tager det ekstra tid at tilpasse sig til en anden form for fodbold, end den, han var vant til i flere år. Men jeg gentager: I mine øjne er det værd at vente på, at alle de kvaliteter, han har, kommer til udtryk.
Christian Eriksen har fået spilletid i fem af Inters seneste otte kampe. I de tre af kampene – mod Fiorentina, Benevento og Juventus – fik den 28-årige dansker chancen fra start. Avisen La Gazzetta dello Sport har reflekteret over Eriksens ‘andet liv’ i Inter, som begyndte den 13. januar i Coppa Italia-kampen mod Fiorentina.
LIVE
LIVE: Skidt for FCM, mens Brøndby overrasker
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
OPTAKT
Brøndby IF – FC Midtjylland
TRANSFER
På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Tottenham under stregen
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby
OPTAKT
Randers FC – FC København
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere
FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’
OPTAKT
Silkeborg IF – OB
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
BIZART
Raser efter Slimane-dom: Han snyder!
Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
HELT VILDT
I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’
OPTAKT
Sønderjyske – Viborg FF
INTERVIEW
SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden
Arsenal snublede i guldkampen
Brøndby-fans sender åbent brev
Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino
‘Jeg er rørt og glad’
Real Madrid med gave til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
