Mesterskabskampen i Serie A er utroligt tæt i denne sæson, og derfor er kun tre point acceptabelt for Inter, når Lazio søndag klokken 20.45 gæster San Siro.
Simone Inzaghis tropper, der ligger på femtepladsen, kæmper hårdt for igen at kvalificere sig til Champions League. Og der er derfor ingen tvivl om, at der bliver tale om en vanskelig kamp for Antonio Contes tropper, der ligger to point efter AC Milan og fem foran Juventus (der dog mangler at spille en kamp).
Og ifølge det italienske medie Tuttomercatoweb ser Christian Eriksen ud til at få chancen fra start mod Lazio. Mediet skriver, at Conte umiddelbart skal vælge mellem Eriksen og Gagliardini. I tirsdagens opgør mod Juventus var det danskeren, der blev foretrukket fra start. Arturo Vidal har været ramt af sygdom, og derfor er det ‘usandsynligt’, at chileneren spiller fra start mod Lazio. Nicolo Barella ser ud til at være den mest sikre midtbanespiller på Antonio Contes holdkort, mens også Marcelo Brozovic er en relativt sikker starter.
Værd at vente på
Ifølge den tidligere Lazio-profil Christian Ledesma har Antonio Conte truffet det rette valg ved at have lidt tålmodighed med Christian Eriksen, der i sit første år ikke ligefrem har taget Serie A med storm. Ifølge Ledesma kan Eriksen således sagtens fungere i den mere tilbagetrukkede rolle, som danskeren har optrådt i på det seneste.
– Jeg tror, at han kan gøre det godt der. Han kan styre spillet. Han er teknisk stærk, og det er en position, hvor han helt sikkert kan gøre det godt. Det er klart, at det tager tid, for når man skifter liga, så er det en udfordring både fodboldmæssigt og udenfor banen, lyder det, ifølge Inter-mediet FCINTER1908, fra Ledesma.
– Han kan gøre det godt allerede nu. Det er sandt, at andre spillere har tilpasset sig hurtigere end ham. Men i mine øjne er det værd at vente på en spiller med hans kvaliteter. Jeg vil sige, at vi bør være rigtig glade, hvis han formår at etablere sig selv i vores liga. For han har i sandhed meget høj kvalitet, og han kan gøre det godt.
– Det tager tid. Og måske tager det ekstra tid at tilpasse sig til en anden form for fodbold, end den, han var vant til i flere år. Men jeg gentager: I mine øjne er det værd at vente på, at alle de kvaliteter, han har, kommer til udtryk.
Christian Eriksen har fået spilletid i fem af Inters seneste otte kampe. I de tre af kampene – mod Fiorentina, Benevento og Juventus – fik den 28-årige dansker chancen fra start. Avisen La Gazzetta dello Sport har reflekteret over Eriksens ‘andet liv’ i Inter, som begyndte den 13. januar i Coppa Italia-kampen mod Fiorentina.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Sænker prisen mod Midtjylland
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Giver to spillere livstidskarantæne
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Store spillersalg sikrer AaB overskud
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
I forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
