Ny chance til Eriksen: – Han kan gøre det godt der

Christian Eriksen forventes at spille fra start, når Inter søndag tager imod Lazio. Ifølge Rom-klubbens tidligere profil, Christian Ledesma, er danskeren en spiller, som det er værd at have tålmodighed med.



Mesterskabskampen i Serie A er utroligt tæt i denne sæson, og derfor er kun tre point acceptabelt for Inter, når Lazio søndag klokken 20.45 gæster San Siro.

Simone Inzaghis tropper, der ligger på femtepladsen, kæmper hårdt for igen at kvalificere sig til Champions League. Og der er derfor ingen tvivl om, at der bliver tale om en vanskelig kamp for Antonio Contes tropper, der ligger to point efter AC Milan og fem foran Juventus (der dog mangler at spille en kamp).

Og ifølge det italienske medie Tuttomercatoweb ser Christian Eriksen ud til at få chancen fra start mod Lazio. Mediet skriver, at Conte umiddelbart skal vælge mellem Eriksen og Gagliardini. I tirsdagens opgør mod Juventus var det danskeren, der blev foretrukket fra start. Arturo Vidal har været ramt af sygdom, og derfor er det ‘usandsynligt’, at chileneren spiller fra start mod Lazio. Nicolo Barella ser ud til at være den mest sikre midtbanespiller på Antonio Contes holdkort, mens også Marcelo Brozovic er en relativt sikker starter.

Værd at vente på
Ifølge den tidligere Lazio-profil Christian Ledesma har Antonio Conte truffet det rette valg ved at have lidt tålmodighed med Christian Eriksen, der i sit første år ikke ligefrem har taget Serie A med storm. Ifølge Ledesma kan Eriksen således sagtens fungere i den mere tilbagetrukkede rolle, som danskeren har optrådt i på det seneste. 

– Jeg tror, at han kan gøre det godt der. Han kan styre spillet. Han er teknisk stærk, og det er en position, hvor han helt sikkert kan gøre det godt. Det er klart, at det tager tid, for når man skifter liga, så er det en udfordring både fodboldmæssigt og udenfor banen, lyder det, ifølge Inter-mediet FCINTER1908, fra Ledesma.

– Han kan gøre det godt allerede nu. Det er sandt, at andre spillere har tilpasset sig hurtigere end ham. Men i mine øjne er det værd at vente på en spiller med hans kvaliteter. Jeg vil sige, at vi bør være rigtig glade, hvis han formår at etablere sig selv i vores liga. For han har i sandhed meget høj kvalitet, og han kan gøre det godt.

– Det tager tid. Og måske tager det ekstra tid at tilpasse sig til en anden form for fodbold, end den, han var vant til i flere år. Men jeg gentager: I mine øjne er det værd at vente på, at alle de kvaliteter, han har, kommer til udtryk.

Christian Eriksen har fået spilletid i fem af Inters seneste otte kampe. I de tre af kampene – mod Fiorentina, Benevento og Juventus – fik den 28-årige dansker chancen fra start. Avisen La Gazzetta dello Sport har reflekteret over Eriksens ‘andet liv’ i Inter, som begyndte den 13. januar i Coppa Italia-kampen mod Fiorentina. 





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Her er Danmarks Nations League-pulje!



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Snestorm kan udfordre OB

United-ejer giver offentlig undskyldning

Hård dom over Franks fremtid

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Randers FC – Vejle Boldklub

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Derfor var Moukoko vraget

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Sean Dyche fyret

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afviser Anderlecht

Thomas Tuchel laver ny aftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord