Espanyol henter fans med fly

En gruppe på 517 Espanyol-fans strandede i Barcelonas lufthavn, men Espanyols præsident har hyret et privatfly til at hente dem tids nok til UEFA Cup-finalen mod Sevilla i aften.



Glasgow emmer allerede af spanske gloser og de henholdsvis rød-hvide og blå-hvide farver, som Sevillas og Espanyols respektive fans er klædt i.

Men ved middagstid fik Espanyols officielle delegation et opkald om, at helvede var brudt løs i Barcelonas lufthavn El Prat, hvor 517 Espanyol-fans sad fast.

De var simpelthen blevet snydt af et rejsebureau, der havde solgt dem flybilletter på allerede overbookede charterfly og tilmed flyafgange, som slet ikke var planlagt!

Vreden over udsigten til at misse deres klubs UEFA Cup-finale mod Sevilla i aften i Glasgow fik temperamenterne til at koge over hos Espanyol-fansene, som fra morgenstunden blokerede indgangen til lufthavnsterminalen i protest.

Men så fik Espanyol-præsident Daniel Sanchez-Llibre nys om miséren på sin mobiltelefon og tog straks affære.

– Vi har et fly klar til at fragte de strandede fans her til Glasgow, så de når at være her til kampen, proklamerede Sanchez-Llibre på en pressekonference på Thistle Hotel i Glasgow, hvor Espanyol-lejren er indkvarteret.

Espanyol betaler for privatflyet af egen klubkasse.

– Til de efterladte fans vil jeg derfor sige: Hav tålmodighed, for der er et fly på vej. Til de tyveknægte, som har solgt rejser, der ikke eksisterer, vil jeg sige, at de skulle skamme sig, for de udnytter mennesker. Vi havde advaret mod, at noget sådant kunne ske, tordnede Sanchez-Llibre ifølge sportsavisen El Mundo Deportivo.

I aften fra klokken 20.45 får vi at se, om de ekstra 517 fans kan hjælpe undertippede Espanyol til sejr over sidste års vinder Sevilla.





Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark




EKSKLUSIVT

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

LIVE: Danmark – Ukraine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Monsterbud på vej

De jagter Henrik Meister



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Medier sender ham hjem til AGF

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage

Afslører: Dolberg sat til salg

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!