Espanyol henter fans med fly

En gruppe på 517 Espanyol-fans strandede i Barcelonas lufthavn, men Espanyols præsident har hyret et privatfly til at hente dem tids nok til UEFA Cup-finalen mod Sevilla i aften.



Glasgow emmer allerede af spanske gloser og de henholdsvis rød-hvide og blå-hvide farver, som Sevillas og Espanyols respektive fans er klædt i.

Men ved middagstid fik Espanyols officielle delegation et opkald om, at helvede var brudt løs i Barcelonas lufthavn El Prat, hvor 517 Espanyol-fans sad fast.

De var simpelthen blevet snydt af et rejsebureau, der havde solgt dem flybilletter på allerede overbookede charterfly og tilmed flyafgange, som slet ikke var planlagt!

Vreden over udsigten til at misse deres klubs UEFA Cup-finale mod Sevilla i aften i Glasgow fik temperamenterne til at koge over hos Espanyol-fansene, som fra morgenstunden blokerede indgangen til lufthavnsterminalen i protest.

Men så fik Espanyol-præsident Daniel Sanchez-Llibre nys om miséren på sin mobiltelefon og tog straks affære.

– Vi har et fly klar til at fragte de strandede fans her til Glasgow, så de når at være her til kampen, proklamerede Sanchez-Llibre på en pressekonference på Thistle Hotel i Glasgow, hvor Espanyol-lejren er indkvarteret.

Espanyol betaler for privatflyet af egen klubkasse.

– Til de efterladte fans vil jeg derfor sige: Hav tålmodighed, for der er et fly på vej. Til de tyveknægte, som har solgt rejser, der ikke eksisterer, vil jeg sige, at de skulle skamme sig, for de udnytter mennesker. Vi havde advaret mod, at noget sådant kunne ske, tordnede Sanchez-Llibre ifølge sportsavisen El Mundo Deportivo.

I aften fra klokken 20.45 får vi at se, om de ekstra 517 fans kan hjælpe undertippede Espanyol til sejr over sidste års vinder Sevilla.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norge – England

Norsk ekspert håner Danmark

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

OB henter finsk landsholdsspiller

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’