Espanyol henter fans med fly

En gruppe på 517 Espanyol-fans strandede i Barcelonas lufthavn, men Espanyols præsident har hyret et privatfly til at hente dem tids nok til UEFA Cup-finalen mod Sevilla i aften.



Glasgow emmer allerede af spanske gloser og de henholdsvis rød-hvide og blå-hvide farver, som Sevillas og Espanyols respektive fans er klædt i.

Men ved middagstid fik Espanyols officielle delegation et opkald om, at helvede var brudt løs i Barcelonas lufthavn El Prat, hvor 517 Espanyol-fans sad fast.

De var simpelthen blevet snydt af et rejsebureau, der havde solgt dem flybilletter på allerede overbookede charterfly og tilmed flyafgange, som slet ikke var planlagt!

Vreden over udsigten til at misse deres klubs UEFA Cup-finale mod Sevilla i aften i Glasgow fik temperamenterne til at koge over hos Espanyol-fansene, som fra morgenstunden blokerede indgangen til lufthavnsterminalen i protest.

Men så fik Espanyol-præsident Daniel Sanchez-Llibre nys om miséren på sin mobiltelefon og tog straks affære.

– Vi har et fly klar til at fragte de strandede fans her til Glasgow, så de når at være her til kampen, proklamerede Sanchez-Llibre på en pressekonference på Thistle Hotel i Glasgow, hvor Espanyol-lejren er indkvarteret.

Espanyol betaler for privatflyet af egen klubkasse.

– Til de efterladte fans vil jeg derfor sige: Hav tålmodighed, for der er et fly på vej. Til de tyveknægte, som har solgt rejser, der ikke eksisterer, vil jeg sige, at de skulle skamme sig, for de udnytter mennesker. Vi havde advaret mod, at noget sådant kunne ske, tordnede Sanchez-Llibre ifølge sportsavisen El Mundo Deportivo.

I aften fra klokken 20.45 får vi at se, om de ekstra 517 fans kan hjælpe undertippede Espanyol til sejr over sidste års vinder Sevilla.





LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur

Bundesliga-klub henter FCM-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Argentina – Egypten

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Hvor er Kasper Dolberg?

Her er 1/8-finalerne ved VM