Espanyol henter fans med fly

En gruppe på 517 Espanyol-fans strandede i Barcelonas lufthavn, men Espanyols præsident har hyret et privatfly til at hente dem tids nok til UEFA Cup-finalen mod Sevilla i aften.



Glasgow emmer allerede af spanske gloser og de henholdsvis rød-hvide og blå-hvide farver, som Sevillas og Espanyols respektive fans er klædt i.

Men ved middagstid fik Espanyols officielle delegation et opkald om, at helvede var brudt løs i Barcelonas lufthavn El Prat, hvor 517 Espanyol-fans sad fast.

De var simpelthen blevet snydt af et rejsebureau, der havde solgt dem flybilletter på allerede overbookede charterfly og tilmed flyafgange, som slet ikke var planlagt!

Vreden over udsigten til at misse deres klubs UEFA Cup-finale mod Sevilla i aften i Glasgow fik temperamenterne til at koge over hos Espanyol-fansene, som fra morgenstunden blokerede indgangen til lufthavnsterminalen i protest.

Men så fik Espanyol-præsident Daniel Sanchez-Llibre nys om miséren på sin mobiltelefon og tog straks affære.

– Vi har et fly klar til at fragte de strandede fans her til Glasgow, så de når at være her til kampen, proklamerede Sanchez-Llibre på en pressekonference på Thistle Hotel i Glasgow, hvor Espanyol-lejren er indkvarteret.

Espanyol betaler for privatflyet af egen klubkasse.

– Til de efterladte fans vil jeg derfor sige: Hav tålmodighed, for der er et fly på vej. Til de tyveknægte, som har solgt rejser, der ikke eksisterer, vil jeg sige, at de skulle skamme sig, for de udnytter mennesker. Vi havde advaret mod, at noget sådant kunne ske, tordnede Sanchez-Llibre ifølge sportsavisen El Mundo Deportivo.

I aften fra klokken 20.45 får vi at se, om de ekstra 517 fans kan hjælpe undertippede Espanyol til sejr over sidste års vinder Sevilla.







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

El Clásico kan afgøre det hele

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

FC Midtjylland – Viborg FF

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Real Madrid

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK