Glasgow emmer allerede af spanske gloser og de henholdsvis rød-hvide og blå-hvide farver, som Sevillas og Espanyols respektive fans er klædt i.
Men ved middagstid fik Espanyols officielle delegation et opkald om, at helvede var brudt løs i Barcelonas lufthavn El Prat, hvor 517 Espanyol-fans sad fast.
De var simpelthen blevet snydt af et rejsebureau, der havde solgt dem flybilletter på allerede overbookede charterfly og tilmed flyafgange, som slet ikke var planlagt!
Vreden over udsigten til at misse deres klubs UEFA Cup-finale mod Sevilla i aften i Glasgow fik temperamenterne til at koge over hos Espanyol-fansene, som fra morgenstunden blokerede indgangen til lufthavnsterminalen i protest.
Men så fik Espanyol-præsident Daniel Sanchez-Llibre nys om miséren på sin mobiltelefon og tog straks affære.
– Vi har et fly klar til at fragte de strandede fans her til Glasgow, så de når at være her til kampen, proklamerede Sanchez-Llibre på en pressekonference på Thistle Hotel i Glasgow, hvor Espanyol-lejren er indkvarteret.
Espanyol betaler for privatflyet af egen klubkasse.
– Til de efterladte fans vil jeg derfor sige: Hav tålmodighed, for der er et fly på vej. Til de tyveknægte, som har solgt rejser, der ikke eksisterer, vil jeg sige, at de skulle skamme sig, for de udnytter mennesker. Vi havde advaret mod, at noget sådant kunne ske, tordnede Sanchez-Llibre ifølge sportsavisen El Mundo Deportivo.
I aften fra klokken 20.45 får vi at se, om de ekstra 517 fans kan hjælpe undertippede Espanyol til sejr over sidste års vinder Sevilla.
LIVE
LIVE: Forlænger med Barcelona
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
OPTAKT
Randers FC – OB
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TIPSBLADETS DOM