Espanyol henter fans med fly

En gruppe på 517 Espanyol-fans strandede i Barcelonas lufthavn, men Espanyols præsident har hyret et privatfly til at hente dem tids nok til UEFA Cup-finalen mod Sevilla i aften.



Glasgow emmer allerede af spanske gloser og de henholdsvis rød-hvide og blå-hvide farver, som Sevillas og Espanyols respektive fans er klædt i.

Men ved middagstid fik Espanyols officielle delegation et opkald om, at helvede var brudt løs i Barcelonas lufthavn El Prat, hvor 517 Espanyol-fans sad fast.

De var simpelthen blevet snydt af et rejsebureau, der havde solgt dem flybilletter på allerede overbookede charterfly og tilmed flyafgange, som slet ikke var planlagt!

Vreden over udsigten til at misse deres klubs UEFA Cup-finale mod Sevilla i aften i Glasgow fik temperamenterne til at koge over hos Espanyol-fansene, som fra morgenstunden blokerede indgangen til lufthavnsterminalen i protest.

Men så fik Espanyol-præsident Daniel Sanchez-Llibre nys om miséren på sin mobiltelefon og tog straks affære.

– Vi har et fly klar til at fragte de strandede fans her til Glasgow, så de når at være her til kampen, proklamerede Sanchez-Llibre på en pressekonference på Thistle Hotel i Glasgow, hvor Espanyol-lejren er indkvarteret.

Espanyol betaler for privatflyet af egen klubkasse.

– Til de efterladte fans vil jeg derfor sige: Hav tålmodighed, for der er et fly på vej. Til de tyveknægte, som har solgt rejser, der ikke eksisterer, vil jeg sige, at de skulle skamme sig, for de udnytter mennesker. Vi havde advaret mod, at noget sådant kunne ske, tordnede Sanchez-Llibre ifølge sportsavisen El Mundo Deportivo.

I aften fra klokken 20.45 får vi at se, om de ekstra 517 fans kan hjælpe undertippede Espanyol til sejr over sidste års vinder Sevilla.





Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

TransferLIVE: Ny spiller i FCK’s førsteholdstrup

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Storklub har kontaktet Brøndby

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Afslører: Storklub missede Højlund



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

VM-LIVE: Superstjerne har rakt ud til Eriksen

Bud på 1,12 milliard afvist

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

De vil købe Munashe Garananga i FCK

FCK henter svensk talent

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?