Får kritik af sin træner: ‘Han har været klodset’

Den danske angriber Conrad Harder har haft et par svære uger, hvor der ikke har været meget spilletid. Nu får han også lidt kritik af sin cheftræner for seneste kamp.



Han er et stort talent og har også fået debut på det danske A-landshold, men angriber Conrad Harder fra Sporting CP i Portugal har fortsat meget at lære.

Danskeren er bag Viktor Gyoköres i angrebshierarkiet i den portugisiske topklub, og derfor er det om at gribe chancen, når den er der.

Men det har den 20-årige angriber ikke gjort på det seneste. Sådan lyder det i hvert fald fra træner Rui Borges.

Mod Braga senest kom danskeren kun på banen i det sidste minut, efter han har spillet seks, et enkelt, to, 11 og et enkelt minut i de foregående fem kampe.

Og præstationerne har altså medført kritik fra Rui Borges, der fik spørgsmålet, hvorfor han har fået så få minutter på det seneste, og hvorfor han har fået indhop som kantspiller.

– Jeg behøver ikke retfærdiggøre noget – jeg træffer valg, og sådan er det.

– Han spiller en position (angriber), hvor han konkurrerer med den bedste angriber i den portugisiske liga. Han er ikke kantspiller, lige meget hvor meget vi prøver at tilpasse ham. Og så er kritik altså en del af det, siger Rui Borges efter kampen mod Braga og fortsætter:

– Han har ikke spillet så godt, og han har spillet lidt mindre på det seneste, for han har ikke givet så meget til holdet. Han har ikke holdt godt fast i bolden, han har været lidt klodset, og han har ofte ønsket at spille en mod en – det skyldes, at han ikke normalt spiller på den position (som kantspiller). Vi tror meget på ham, og vi kan lide hans energi, men i sådan en kamp som i dag (mod Braga) havde vi brug for spillere, der kunne holde i bolden.

Conrad Harder står noteret for 10 scoringer i 39 kampe for Sporting CP i denne sæson.

Tipsbladet forsøger at få en kommentar fra Sporting og Conrad Harder i forhold til den kritik og den ros, som Rui Borges giver Conrad Harder.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er danskers millionløn i Lazio

Knuser transferrekord

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

VM-spiller alvorligt skadet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Stor nedtur for Superliga-komet

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Medier jubler over USA’s nedtur

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Bundesliga-klub henter FCM-emne