Får kritik af sin træner: ‘Han har været klodset’

Den danske angriber Conrad Harder har haft et par svære uger, hvor der ikke har været meget spilletid. Nu får han også lidt kritik af sin cheftræner for seneste kamp.



Han er et stort talent og har også fået debut på det danske A-landshold, men angriber Conrad Harder fra Sporting CP i Portugal har fortsat meget at lære.

Danskeren er bag Viktor Gyoköres i angrebshierarkiet i den portugisiske topklub, og derfor er det om at gribe chancen, når den er der.

Men det har den 20-årige angriber ikke gjort på det seneste. Sådan lyder det i hvert fald fra træner Rui Borges.

Mod Braga senest kom danskeren kun på banen i det sidste minut, efter han har spillet seks, et enkelt, to, 11 og et enkelt minut i de foregående fem kampe.

Og præstationerne har altså medført kritik fra Rui Borges, der fik spørgsmålet, hvorfor han har fået så få minutter på det seneste, og hvorfor han har fået indhop som kantspiller.

– Jeg behøver ikke retfærdiggøre noget – jeg træffer valg, og sådan er det.

– Han spiller en position (angriber), hvor han konkurrerer med den bedste angriber i den portugisiske liga. Han er ikke kantspiller, lige meget hvor meget vi prøver at tilpasse ham. Og så er kritik altså en del af det, siger Rui Borges efter kampen mod Braga og fortsætter:

– Han har ikke spillet så godt, og han har spillet lidt mindre på det seneste, for han har ikke givet så meget til holdet. Han har ikke holdt godt fast i bolden, han har været lidt klodset, og han har ofte ønsket at spille en mod en – det skyldes, at han ikke normalt spiller på den position (som kantspiller). Vi tror meget på ham, og vi kan lide hans energi, men i sådan en kamp som i dag (mod Braga) havde vi brug for spillere, der kunne holde i bolden.

Conrad Harder står noteret for 10 scoringer i 39 kampe for Sporting CP i denne sæson.

Tipsbladet forsøger at få en kommentar fra Sporting og Conrad Harder i forhold til den kritik og den ros, som Rui Borges giver Conrad Harder.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Offentliggøres i dag

Leverkusen – Bayern



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Andreas Christensen afviser tilbud

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv