Får kritik af sin træner: ‘Han har været klodset’

Den danske angriber Conrad Harder har haft et par svære uger, hvor der ikke har været meget spilletid. Nu får han også lidt kritik af sin cheftræner for seneste kamp.



Han er et stort talent og har også fået debut på det danske A-landshold, men angriber Conrad Harder fra Sporting CP i Portugal har fortsat meget at lære.

Danskeren er bag Viktor Gyoköres i angrebshierarkiet i den portugisiske topklub, og derfor er det om at gribe chancen, når den er der.

Men det har den 20-årige angriber ikke gjort på det seneste. Sådan lyder det i hvert fald fra træner Rui Borges.

Mod Braga senest kom danskeren kun på banen i det sidste minut, efter han har spillet seks, et enkelt, to, 11 og et enkelt minut i de foregående fem kampe.

Og præstationerne har altså medført kritik fra Rui Borges, der fik spørgsmålet, hvorfor han har fået så få minutter på det seneste, og hvorfor han har fået indhop som kantspiller.

– Jeg behøver ikke retfærdiggøre noget – jeg træffer valg, og sådan er det.

– Han spiller en position (angriber), hvor han konkurrerer med den bedste angriber i den portugisiske liga. Han er ikke kantspiller, lige meget hvor meget vi prøver at tilpasse ham. Og så er kritik altså en del af det, siger Rui Borges efter kampen mod Braga og fortsætter:

– Han har ikke spillet så godt, og han har spillet lidt mindre på det seneste, for han har ikke givet så meget til holdet. Han har ikke holdt godt fast i bolden, han har været lidt klodset, og han har ofte ønsket at spille en mod en – det skyldes, at han ikke normalt spiller på den position (som kantspiller). Vi tror meget på ham, og vi kan lide hans energi, men i sådan en kamp som i dag (mod Braga) havde vi brug for spillere, der kunne holde i bolden.

Conrad Harder står noteret for 10 scoringer i 39 kampe for Sporting CP i denne sæson.

Tipsbladet forsøger at få en kommentar fra Sporting og Conrad Harder i forhold til den kritik og den ros, som Rui Borges giver Conrad Harder.





De lurer på Vejle-profil




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Medier sender ham hjem til AGF

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Afslører dansk toptræners millionløn

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Kæmper om det samme trænerjob

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Iran får grønt lys til VM

Tottenham henter Liverpool-profil

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Benhård kritik af Danmark

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen