Falder i svime over dansker: En topspiller!

Den danske landsholdsbobler fremhæves af medier og eksperter i Skotland efter endnu en god præstation.



Matthew O’Riley fortsatte søndag sin forrygende sæson i Celtic. Med en kølig flugter scorede midtbanespilleren et flot mål og satte gang i Celtic, der besejrede Hearts med hele 4-1 på udebane.

Og efterfølgende er medier og eksperter i Skotland ikke blege for at rose den dansk-engelske stjerne.

Se eller gense målet i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Hos Daily Record fremhæves det eksempelvis, at Matthew O’Riley er nået nye højder i denne sæson.

– Den tidligere MK Dons-mand var formidabel i sine første 18 måneder i Glasgow, men han har taget det til nye højder under cheftræner Brendan Rodgers’ vejledning. Danskeren fremstår som en vigtig del af det opbyggende spil, og hans vane med at søge ind i boksen minder om den tidligere stjerne Stan Petrov, skriver Daily Record.

Avisen spår desuden, at Matt O’Riley vil vinde månedens spiller i den skotske liga flere gange, efter at han vandt prisen i september. 

Også hos Sky Sports var der ros at høste fra ekspert Kris Boyd, der ellers har en fortid hos Celtics ærkerivaler Rangers.

– Celtic har en evne til at hente spillere, give dem en platform til at præstere, og så går de ud og sælger dem videre for store beløb. Matt O'Riley vil være en af de næste til at skifte for mange penge, siger Kris Boyd og fortsætter:

– Man kunne sidde og se Matt O'Riley spille fodbold hele dagen. Han er en topklassespiller. Han bevæger sig naturligt rundt på banen, og Brendan Rodgers har åbenbart bedt ham om at komme mere frem i denne sæson. Det høster han fordelene af.

Matthew O’Riley, 22 år, blev efterudtaget til Kasper Hjulmands landshold i den netop overståede landskampspause. Han fik dog ikke spilletid, men sad 90 minutter på bænken i danskernes smalle sejr over San Marino i sidste uge. 

I sæsonen har han leveret seks mål og tre assister i 12 kampe for Celtic. 





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De er interesseret i Christian Eriksen

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han vender hjem til FC København

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Historisk finale! Han er verdens bedste

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

17 minutter for United – nu skal han til VM

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

De vil gerne have Jens Jønsson

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner