Falder i svime over dansker: En topspiller!

Den danske landsholdsbobler fremhæves af medier og eksperter i Skotland efter endnu en god præstation.



Matthew O’Riley fortsatte søndag sin forrygende sæson i Celtic. Med en kølig flugter scorede midtbanespilleren et flot mål og satte gang i Celtic, der besejrede Hearts med hele 4-1 på udebane.

Og efterfølgende er medier og eksperter i Skotland ikke blege for at rose den dansk-engelske stjerne.

Se eller gense målet i videoafspilleren øverst i artiklen. 

Hos Daily Record fremhæves det eksempelvis, at Matthew O’Riley er nået nye højder i denne sæson.

– Den tidligere MK Dons-mand var formidabel i sine første 18 måneder i Glasgow, men han har taget det til nye højder under cheftræner Brendan Rodgers’ vejledning. Danskeren fremstår som en vigtig del af det opbyggende spil, og hans vane med at søge ind i boksen minder om den tidligere stjerne Stan Petrov, skriver Daily Record.

Avisen spår desuden, at Matt O’Riley vil vinde månedens spiller i den skotske liga flere gange, efter at han vandt prisen i september. 

Også hos Sky Sports var der ros at høste fra ekspert Kris Boyd, der ellers har en fortid hos Celtics ærkerivaler Rangers.

– Celtic har en evne til at hente spillere, give dem en platform til at præstere, og så går de ud og sælger dem videre for store beløb. Matt O'Riley vil være en af de næste til at skifte for mange penge, siger Kris Boyd og fortsætter:

– Man kunne sidde og se Matt O'Riley spille fodbold hele dagen. Han er en topklassespiller. Han bevæger sig naturligt rundt på banen, og Brendan Rodgers har åbenbart bedt ham om at komme mere frem i denne sæson. Det høster han fordelene af.

Matthew O’Riley, 22 år, blev efterudtaget til Kasper Hjulmands landshold i den netop overståede landskampspause. Han fik dog ikke spilletid, men sad 90 minutter på bænken i danskernes smalle sejr over San Marino i sidste uge. 

I sæsonen har han leveret seks mål og tre assister i 12 kampe for Celtic. 





Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Viborg FF – Sønderjyske

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Barcelona – Real Madrid

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Køber snart Brøndby-angriber

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Manchester City – Brentford

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Wolfsburg – Bayern