Matthew O’Riley fortsatte søndag sin forrygende sæson i Celtic. Med en kølig flugter scorede midtbanespilleren et flot mål og satte gang i Celtic, der besejrede Hearts med hele 4-1 på udebane.
Og efterfølgende er medier og eksperter i Skotland ikke blege for at rose den dansk-engelske stjerne.
Se eller gense målet i videoafspilleren øverst i artiklen.
Hos Daily Record fremhæves det eksempelvis, at Matthew O’Riley er nået nye højder i denne sæson.
– Den tidligere MK Dons-mand var formidabel i sine første 18 måneder i Glasgow, men han har taget det til nye højder under cheftræner Brendan Rodgers’ vejledning. Danskeren fremstår som en vigtig del af det opbyggende spil, og hans vane med at søge ind i boksen minder om den tidligere stjerne Stan Petrov, skriver Daily Record.
Avisen spår desuden, at Matt O’Riley vil vinde månedens spiller i den skotske liga flere gange, efter at han vandt prisen i september.
Også hos Sky Sports var der ros at høste fra ekspert Kris Boyd, der ellers har en fortid hos Celtics ærkerivaler Rangers.
– Celtic har en evne til at hente spillere, give dem en platform til at præstere, og så går de ud og sælger dem videre for store beløb. Matt O'Riley vil være en af de næste til at skifte for mange penge, siger Kris Boyd og fortsætter:
– Man kunne sidde og se Matt O'Riley spille fodbold hele dagen. Han er en topklassespiller. Han bevæger sig naturligt rundt på banen, og Brendan Rodgers har åbenbart bedt ham om at komme mere frem i denne sæson. Det høster han fordelene af.
Matthew O’Riley, 22 år, blev efterudtaget til Kasper Hjulmands landshold i den netop overståede landskampspause. Han fik dog ikke spilletid, men sad 90 minutter på bænken i danskernes smalle sejr over San Marino i sidste uge.
I sæsonen har han leveret seks mål og tre assister i 12 kampe for Celtic.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
OPTAKT
Kroatien – Ghana
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT