Matthew O’Riley fortsatte søndag sin forrygende sæson i Celtic. Med en kølig flugter scorede midtbanespilleren et flot mål og satte gang i Celtic, der besejrede Hearts med hele 4-1 på udebane.
Og efterfølgende er medier og eksperter i Skotland ikke blege for at rose den dansk-engelske stjerne.
Se eller gense målet i videoafspilleren øverst i artiklen.
Hos Daily Record fremhæves det eksempelvis, at Matthew O’Riley er nået nye højder i denne sæson.
– Den tidligere MK Dons-mand var formidabel i sine første 18 måneder i Glasgow, men han har taget det til nye højder under cheftræner Brendan Rodgers’ vejledning. Danskeren fremstår som en vigtig del af det opbyggende spil, og hans vane med at søge ind i boksen minder om den tidligere stjerne Stan Petrov, skriver Daily Record.
Avisen spår desuden, at Matt O’Riley vil vinde månedens spiller i den skotske liga flere gange, efter at han vandt prisen i september.
Også hos Sky Sports var der ros at høste fra ekspert Kris Boyd, der ellers har en fortid hos Celtics ærkerivaler Rangers.
– Celtic har en evne til at hente spillere, give dem en platform til at præstere, og så går de ud og sælger dem videre for store beløb. Matt O'Riley vil være en af de næste til at skifte for mange penge, siger Kris Boyd og fortsætter:
– Man kunne sidde og se Matt O'Riley spille fodbold hele dagen. Han er en topklassespiller. Han bevæger sig naturligt rundt på banen, og Brendan Rodgers har åbenbart bedt ham om at komme mere frem i denne sæson. Det høster han fordelene af.
Matthew O’Riley, 22 år, blev efterudtaget til Kasper Hjulmands landshold i den netop overståede landskampspause. Han fik dog ikke spilletid, men sad 90 minutter på bænken i danskernes smalle sejr over San Marino i sidste uge.
I sæsonen har han leveret seks mål og tre assister i 12 kampe for Celtic.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
USA – Bosnien-Hercegovina
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Ellevild Haaland: Det er sindssygt!
NYHEDER