• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:

Nicki Bille helten i Reggio di Calabria

Af Niels Jørgen Larsen

Det blev en rigtig god søndag for både Nicki Bille Nielsen og Reggina. Den danske U/19-landsholdsspiller scorede et fornemt mål mod Milan, der skaffede Reggina videre i kampen om det italienske mesterskab for U/20-hold, og senere tog klubbens Serie A-mandskab et vigtigt skridt mod forbliven i rækken med 3-2-sejr i Ascoli.

Nicki Bille Nielsen blev efter sit fornemme mål til 1-1 i kampen scoret som man of the man af italiensk Sky tv, der viste opgøret i Milano direkte. Milan vandt kampen 2-1, men da Reggina havde sejret 1-0 hjemme på et mål, som den unge dansker i øvrigt lagde op til, er syditalienerne klar til slutspillet om Primavera-mesterskabet. Det er første gang en dansker skal spille om den titel.

Nicki Bille Nielsens scoring og fornemme indsats i kampen har vakt stor begejstring blandt klubbens fans, som ser danskeren som fremtidens mand på Serie A-mandskabet. Milano ligner en lykkeby for Nicki Bille, der tidligere i denne sæson har optrådt to gange på San Siro som indskifter i Serie A. Søndagens primavara-kamp blev dog spillet i mere beskedne rammer i Bresso udenfor Milano.

---------------------------

Se Brøndby IF - FC Midtjylland og Randers FC - SønderjyskE på Dplay - spotpris til tipsbladet.dk-læsere. SE MERE HER.

Superliga

Mere Superliga

Fokus