Fantastisk debut: Dansker spiller hovedrolle

Få dage efter skiftet fra Horsens scorede Casper Tengstedt for Rosenborg og fremtvang en udvisning i sejr.



For fem dage siden blev Casper Tengstedts skifte fra AC Horsens til Rosenborg en kendsgerning, og lørdag blev det så allerede til debutscoring for den 22-årige danske angriber.

Tengstedt var her, der og alle vegne og skulle bare bruge 13 minutter i Rosenborgs hvide trøje, før han viste prøver på sin målnæse.

Han scorede til 1-0 i det, der senere skulle blive en sejr på 2-1 over HamKam, der har Jakob Michelsen som træner.

En anden Rosenborg-dansker – Carlo Holse – sendte et frispark ind i feltet, hvor HamKams forsvar forsøgte at trække offside, helt uden succes. Tengstedt løb sig fri og kunne blank foran mål flugte bolden behersket i nettet til føring.

Efter 31 minutter havde Tengstedt chancen for at øge til 2-0 fra en lidt spids vinkel i feltet, men han mistimede sit forsøg. I stedet udlignede HamKam præcis et minut senere.

12 minutter efter pausen skulle Tengstedt igen få en hovedrolle. Han kom til en friløber, og da dommeren vurderede, at han blev stoppet af en nødbremse uden for feltet, var der rødt kort til Halvor Opsahl.

Få minutter senere havde Tengstedt en stor chance, men hans flade forsøg strøg forbi den ene opstander.

I stedet sørgede Ole Sæter for det forløsende mål, da han headede Rosenborg på 2-1 med 20 minutter tilbage.

Rosenborg ligger nummer fire i den norske Eliteserie efter 17 spillerunder med fire point op til førerholdet fra Molde. Ham-Kam ligger på 12.-pladsen.

Tidligere lørdag sejrede den forsvarende mester, Bodø/Glimt, med hele 7-0 hjemme mod Odds ballklubb. Bodø/Glimt ligger på tredjepladsen, tre point foran Rosenborg.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Raser over Brian Riemer-interview

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Chok i Wolfsburg

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Arsenal-træner er rasende

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Landsholdet annoncerer to testkampe

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Voldsom straf efter vanvidsaktion

FCM stanger lang karantæne ud til fan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

AC Milan kigger på dansker