Fantastisk debut: Dansker spiller hovedrolle

Få dage efter skiftet fra Horsens scorede Casper Tengstedt for Rosenborg og fremtvang en udvisning i sejr.



For fem dage siden blev Casper Tengstedts skifte fra AC Horsens til Rosenborg en kendsgerning, og lørdag blev det så allerede til debutscoring for den 22-årige danske angriber.

Tengstedt var her, der og alle vegne og skulle bare bruge 13 minutter i Rosenborgs hvide trøje, før han viste prøver på sin målnæse.

Han scorede til 1-0 i det, der senere skulle blive en sejr på 2-1 over HamKam, der har Jakob Michelsen som træner.

En anden Rosenborg-dansker – Carlo Holse – sendte et frispark ind i feltet, hvor HamKams forsvar forsøgte at trække offside, helt uden succes. Tengstedt løb sig fri og kunne blank foran mål flugte bolden behersket i nettet til føring.

Efter 31 minutter havde Tengstedt chancen for at øge til 2-0 fra en lidt spids vinkel i feltet, men han mistimede sit forsøg. I stedet udlignede HamKam præcis et minut senere.

12 minutter efter pausen skulle Tengstedt igen få en hovedrolle. Han kom til en friløber, og da dommeren vurderede, at han blev stoppet af en nødbremse uden for feltet, var der rødt kort til Halvor Opsahl.

Få minutter senere havde Tengstedt en stor chance, men hans flade forsøg strøg forbi den ene opstander.

I stedet sørgede Ole Sæter for det forløsende mål, da han headede Rosenborg på 2-1 med 20 minutter tilbage.

Rosenborg ligger nummer fire i den norske Eliteserie efter 17 spillerunder med fire point op til førerholdet fra Molde. Ham-Kam ligger på 12.-pladsen.

Tidligere lørdag sejrede den forsvarende mester, Bodø/Glimt, med hele 7-0 hjemme mod Odds ballklubb. Bodø/Glimt ligger på tredjepladsen, tre point foran Rosenborg.

/ritzau/





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Oddset styrtdykker

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC Fredericia – OB

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Silkeborg IF – Randers FC

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub