Farvel: Tidl. landsholdsspiller stopper karrieren

Efter fire år i USA forlader Thomas Enevoldsen nu landet. Ifølge hans forlovede venter et karrierestop.



Thomas Enevoldsen har en lang karriere i Superligaen, udlandet og på landsholdet bag sig. Nu tyder det på, at han lægger fodboldstøvlerne på hylden.

B.T. citerer et Instagram-opslag fra hans forlovede, Lærke Møller, der skriver, at “I nat vandt du mesterskabet og sætter et ualmindelig flot punktum for din fodboldkarriere”. Enevoldsen og hans klub, Orange County SC vandt forleden ligaen USL, som anses for den næstbedste i USA.

Opslaget er en såkaldt story, der kun er aktive i en begrænset periode. Derfor kan det ikke tilgås længere.

Thomas Enevoldsen selv slår dog fast, at tiden i USA er forbi.

– Efter næsten fire år er min tid i Amerika forbi. Det har været en fantastisk oplevelse at bo i det bedste land i verden. Kommer til at savne alt ved det og kan ikke vente med at komme tilbage igen, skriver han selv i en Instagram-story.

34-årige Thomas Enevoldsens sidste sæson endte med at være en skadesplaget en af slagsen. Han fik i alt 15 kampe i ligaen, herunder 20 minutter i sæsonfinalen mod Tampa Bay Rowdies, der har landsmanden Sebastian Dalgaard på holdet.

Enevoldsen kan se tilbage på en karriere, der tog fart i AaB og bragte ham til FC Groningen, KV Mechelen, tilbage til AaB, videre til NAC Breda og til sidst de fire år i USA hos Orange County, Indy Eleven, Sacramento FC, en kort afstikker til Hobro IK og afslutningsvis Orange County igen.

Han fik også 11 A-landskampe, herunder en startplads i Danmarks første kamp ved VM 2010 mod Holland.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

OB jagter tidligere Superliga-profil

FCK henter svensk talent

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Supercomputer: De vinder VM

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jonas Wind til danskerklub?

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Sat til salg – så dyr er han

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Danske klubber scorer millioner på VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre