Farvel: Tidl. landsholdsspiller stopper karrieren

Efter fire år i USA forlader Thomas Enevoldsen nu landet. Ifølge hans forlovede venter et karrierestop.



Thomas Enevoldsen har en lang karriere i Superligaen, udlandet og på landsholdet bag sig. Nu tyder det på, at han lægger fodboldstøvlerne på hylden.

B.T. citerer et Instagram-opslag fra hans forlovede, Lærke Møller, der skriver, at “I nat vandt du mesterskabet og sætter et ualmindelig flot punktum for din fodboldkarriere”. Enevoldsen og hans klub, Orange County SC vandt forleden ligaen USL, som anses for den næstbedste i USA.

Opslaget er en såkaldt story, der kun er aktive i en begrænset periode. Derfor kan det ikke tilgås længere.

Thomas Enevoldsen selv slår dog fast, at tiden i USA er forbi.

– Efter næsten fire år er min tid i Amerika forbi. Det har været en fantastisk oplevelse at bo i det bedste land i verden. Kommer til at savne alt ved det og kan ikke vente med at komme tilbage igen, skriver han selv i en Instagram-story.

34-årige Thomas Enevoldsens sidste sæson endte med at være en skadesplaget en af slagsen. Han fik i alt 15 kampe i ligaen, herunder 20 minutter i sæsonfinalen mod Tampa Bay Rowdies, der har landsmanden Sebastian Dalgaard på holdet.

Enevoldsen kan se tilbage på en karriere, der tog fart i AaB og bragte ham til FC Groningen, KV Mechelen, tilbage til AaB, videre til NAC Breda og til sidst de fire år i USA hos Orange County, Indy Eleven, Sacramento FC, en kort afstikker til Hobro IK og afslutningsvis Orange County igen.

Han fik også 11 A-landskampe, herunder en startplads i Danmarks første kamp ved VM 2010 mod Holland.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på Superliga-profil

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Nu er der nyt om Robert Skov

Kæmpebud på 16-årig

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

– Schwartau-handel giver ingen mening

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Laudrup stopper på TV 2

Canada – Marokko



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig