Farvel: Tidl. landsholdsspiller stopper karrieren

Efter fire år i USA forlader Thomas Enevoldsen nu landet. Ifølge hans forlovede venter et karrierestop.



Thomas Enevoldsen har en lang karriere i Superligaen, udlandet og på landsholdet bag sig. Nu tyder det på, at han lægger fodboldstøvlerne på hylden.

B.T. citerer et Instagram-opslag fra hans forlovede, Lærke Møller, der skriver, at “I nat vandt du mesterskabet og sætter et ualmindelig flot punktum for din fodboldkarriere”. Enevoldsen og hans klub, Orange County SC vandt forleden ligaen USL, som anses for den næstbedste i USA.

Opslaget er en såkaldt story, der kun er aktive i en begrænset periode. Derfor kan det ikke tilgås længere.

Thomas Enevoldsen selv slår dog fast, at tiden i USA er forbi.

– Efter næsten fire år er min tid i Amerika forbi. Det har været en fantastisk oplevelse at bo i det bedste land i verden. Kommer til at savne alt ved det og kan ikke vente med at komme tilbage igen, skriver han selv i en Instagram-story.

34-årige Thomas Enevoldsens sidste sæson endte med at være en skadesplaget en af slagsen. Han fik i alt 15 kampe i ligaen, herunder 20 minutter i sæsonfinalen mod Tampa Bay Rowdies, der har landsmanden Sebastian Dalgaard på holdet.

Enevoldsen kan se tilbage på en karriere, der tog fart i AaB og bragte ham til FC Groningen, KV Mechelen, tilbage til AaB, videre til NAC Breda og til sidst de fire år i USA hos Orange County, Indy Eleven, Sacramento FC, en kort afstikker til Hobro IK og afslutningsvis Orange County igen.

Han fik også 11 A-landskampe, herunder en startplads i Danmarks første kamp ved VM 2010 mod Holland.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub forlænger med profil

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Wind til danskerklub?

Supercomputer: De vinder VM

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Klar melding fra Thomas Gravesen

Kæmpe mystik: I dag sker det

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere