Farvel: Tidl. landsholdsspiller stopper karrieren

Efter fire år i USA forlader Thomas Enevoldsen nu landet. Ifølge hans forlovede venter et karrierestop.



Thomas Enevoldsen har en lang karriere i Superligaen, udlandet og på landsholdet bag sig. Nu tyder det på, at han lægger fodboldstøvlerne på hylden.

B.T. citerer et Instagram-opslag fra hans forlovede, Lærke Møller, der skriver, at “I nat vandt du mesterskabet og sætter et ualmindelig flot punktum for din fodboldkarriere”. Enevoldsen og hans klub, Orange County SC vandt forleden ligaen USL, som anses for den næstbedste i USA.

Opslaget er en såkaldt story, der kun er aktive i en begrænset periode. Derfor kan det ikke tilgås længere.

Thomas Enevoldsen selv slår dog fast, at tiden i USA er forbi.

– Efter næsten fire år er min tid i Amerika forbi. Det har været en fantastisk oplevelse at bo i det bedste land i verden. Kommer til at savne alt ved det og kan ikke vente med at komme tilbage igen, skriver han selv i en Instagram-story.

34-årige Thomas Enevoldsens sidste sæson endte med at være en skadesplaget en af slagsen. Han fik i alt 15 kampe i ligaen, herunder 20 minutter i sæsonfinalen mod Tampa Bay Rowdies, der har landsmanden Sebastian Dalgaard på holdet.

Enevoldsen kan se tilbage på en karriere, der tog fart i AaB og bragte ham til FC Groningen, KV Mechelen, tilbage til AaB, videre til NAC Breda og til sidst de fire år i USA hos Orange County, Indy Eleven, Sacramento FC, en kort afstikker til Hobro IK og afslutningsvis Orange County igen.

Han fik også 11 A-landskampe, herunder en startplads i Danmarks første kamp ved VM 2010 mod Holland.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Afslører vilde kontraktdetaljer

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen