Farvel til boldpumpen

Dårligt nyt for pumpefabrikanterne. Ny fodbold behøver ikke at blive pumpet i et helt år



De fleste kender nok situationen. Man står der og skal til at i gang med at spillefodbold, men læderklatten er desværre flad. Er der nogen der har en pumpe, lyder det typiske spørgsmål. Nej, lyder det typiske svar.

Men snart er det slut med den slags små spark over skinnebenet, for amerikanerne har været fremme i fodboldstøvlerne og udviklet en helt ny fodbold, Never Flat-5000 Soccer Ball, der som navnet antyder ikke bliver flad.

I hvert fald ikke før efter et år, hvis man skal tro producenten Spalding, som sendte bolden på markedet i USA for en måned siden. Og Spalding ved formentlig, hvad de taler om. Fodbolden er en videreudvikling af virksomhedens Never Flat-basketball, som blev revet væk, da den blev kastet ud på de amerikanske sportsbutikkers hylder for et år siden. Og Spaldings basketball er nu officiel kampbold i den amerikanske NBA.

Ifølge Spalding er der garanti for, at en Never Flat-bold først begynder at vise tegn på at være flad efter et år – også selvom den bliver brugt i kamp. Man kan endda få bolden byttet til en ny, hvis det viser sig ikke at være tilfældet. De fleste fodbolde trænger til luft efter at være blevet godt brugt en måneds tid.

Indvendigt til Never Flat-boldene har Spalding designet en særlig gummimembran, der i højere grad end andre fodbolde er i stand til at holde på luften. Derudover er bolden på fabrikken pumpet med en særlig udviklet luftart, kaldet Nitroflate, hvor luftmolekylerne er større end i almindelig luft. Det gør det endnu sværere for luften at forlade bolden.

Til sidst men ikke mindst er enhver fodbolds svageste punkt, ventilen, blevet forbedret. Hvordan er en velbevaret hemmelighed. Men det skulle være sikkert, at jord og græs har meget sværere ved at trænge ind, så luften ikke kan slippe ud. Det skal i den forbindelse bemærkes, at de tolv måneders garanti på Spaldings fodbold ikke gælder, hvis man bryder forseglingen på ventilen.

Indtil videre kan bolden endnu ikke købes herhjemme, men erhverves i mange amerikanske netbutikker for, hvad der svarer til ca. 200 kroner for den dyre version. De lidt mindre holdbare koster selvfølgelig færre dollars.







LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

AGF – FC Nordsjælland

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Nu er han tilbage for Brøndby

– Det er en katastrofe for Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Hård kritik af FCM-profil

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Thomas Frank er favorit til jobbet

Superliga-klub bedst i hele verden

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Robert trækker overskrifter i udlandet



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘De har grinet deres røv i laser’

Liverpool – Fulham

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Mathias Zanka går viralt

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Glem det, Leicester!

Har været uenig med Steve Cooper

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Nu er han pludselig syg

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme