Farvel til boldpumpen

Dårligt nyt for pumpefabrikanterne. Ny fodbold behøver ikke at blive pumpet i et helt år



De fleste kender nok situationen. Man står der og skal til at i gang med at spillefodbold, men læderklatten er desværre flad. Er der nogen der har en pumpe, lyder det typiske spørgsmål. Nej, lyder det typiske svar.

Men snart er det slut med den slags små spark over skinnebenet, for amerikanerne har været fremme i fodboldstøvlerne og udviklet en helt ny fodbold, Never Flat-5000 Soccer Ball, der som navnet antyder ikke bliver flad.

I hvert fald ikke før efter et år, hvis man skal tro producenten Spalding, som sendte bolden på markedet i USA for en måned siden. Og Spalding ved formentlig, hvad de taler om. Fodbolden er en videreudvikling af virksomhedens Never Flat-basketball, som blev revet væk, da den blev kastet ud på de amerikanske sportsbutikkers hylder for et år siden. Og Spaldings basketball er nu officiel kampbold i den amerikanske NBA.

Ifølge Spalding er der garanti for, at en Never Flat-bold først begynder at vise tegn på at være flad efter et år – også selvom den bliver brugt i kamp. Man kan endda få bolden byttet til en ny, hvis det viser sig ikke at være tilfældet. De fleste fodbolde trænger til luft efter at være blevet godt brugt en måneds tid.

Indvendigt til Never Flat-boldene har Spalding designet en særlig gummimembran, der i højere grad end andre fodbolde er i stand til at holde på luften. Derudover er bolden på fabrikken pumpet med en særlig udviklet luftart, kaldet Nitroflate, hvor luftmolekylerne er større end i almindelig luft. Det gør det endnu sværere for luften at forlade bolden.

Til sidst men ikke mindst er enhver fodbolds svageste punkt, ventilen, blevet forbedret. Hvordan er en velbevaret hemmelighed. Men det skulle være sikkert, at jord og græs har meget sværere ved at trænge ind, så luften ikke kan slippe ud. Det skal i den forbindelse bemærkes, at de tolv måneders garanti på Spaldings fodbold ikke gælder, hvis man bryder forseglingen på ventilen.

Indtil videre kan bolden endnu ikke købes herhjemme, men erhverves i mange amerikanske netbutikker for, hvad der svarer til ca. 200 kroner for den dyre version. De lidt mindre holdbare koster selvfølgelig færre dollars.







Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte



” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’



Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland



Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen



AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf


AVIS

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat


Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz