De fleste kender nok situationen. Man står der og skal til at i gang med at spillefodbold, men læderklatten er desværre flad. Er der nogen der har en pumpe, lyder det typiske spørgsmål. Nej, lyder det typiske svar.
Men snart er det slut med den slags små spark over skinnebenet, for amerikanerne har været fremme i fodboldstøvlerne og udviklet en helt ny fodbold, Never Flat-5000 Soccer Ball, der som navnet antyder ikke bliver flad.
I hvert fald ikke før efter et år, hvis man skal tro producenten Spalding, som sendte bolden på markedet i USA for en måned siden. Og Spalding ved formentlig, hvad de taler om. Fodbolden er en videreudvikling af virksomhedens Never Flat-basketball, som blev revet væk, da den blev kastet ud på de amerikanske sportsbutikkers hylder for et år siden. Og Spaldings basketball er nu officiel kampbold i den amerikanske NBA.
Ifølge Spalding er der garanti for, at en Never Flat-bold først begynder at vise tegn på at være flad efter et år – også selvom den bliver brugt i kamp. Man kan endda få bolden byttet til en ny, hvis det viser sig ikke at være tilfældet. De fleste fodbolde trænger til luft efter at være blevet godt brugt en måneds tid.
Indvendigt til Never Flat-boldene har Spalding designet en særlig gummimembran, der i højere grad end andre fodbolde er i stand til at holde på luften. Derudover er bolden på fabrikken pumpet med en særlig udviklet luftart, kaldet Nitroflate, hvor luftmolekylerne er større end i almindelig luft. Det gør det endnu sværere for luften at forlade bolden.
Til sidst men ikke mindst er enhver fodbolds svageste punkt, ventilen, blevet forbedret. Hvordan er en velbevaret hemmelighed. Men det skulle være sikkert, at jord og græs har meget sværere ved at trænge ind, så luften ikke kan slippe ud. Det skal i den forbindelse bemærkes, at de tolv måneders garanti på Spaldings fodbold ikke gælder, hvis man bryder forseglingen på ventilen.
Indtil videre kan bolden endnu ikke købes herhjemme, men erhverves i mange amerikanske netbutikker for, hvad der svarer til ca. 200 kroner for den dyre version. De lidt mindre holdbare koster selvfølgelig færre dollars.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
Suspenderes efter racisme-anklager
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Victor Froholdt bliver matchvinder
Sune Smith-Nielsen færdig
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER