De fleste kender nok situationen. Man står der og skal til at i gang med at spillefodbold, men læderklatten er desværre flad. Er der nogen der har en pumpe, lyder det typiske spørgsmål. Nej, lyder det typiske svar.
Men snart er det slut med den slags små spark over skinnebenet, for amerikanerne har været fremme i fodboldstøvlerne og udviklet en helt ny fodbold, Never Flat-5000 Soccer Ball, der som navnet antyder ikke bliver flad.
I hvert fald ikke før efter et år, hvis man skal tro producenten Spalding, som sendte bolden på markedet i USA for en måned siden. Og Spalding ved formentlig, hvad de taler om. Fodbolden er en videreudvikling af virksomhedens Never Flat-basketball, som blev revet væk, da den blev kastet ud på de amerikanske sportsbutikkers hylder for et år siden. Og Spaldings basketball er nu officiel kampbold i den amerikanske NBA.
Ifølge Spalding er der garanti for, at en Never Flat-bold først begynder at vise tegn på at være flad efter et år – også selvom den bliver brugt i kamp. Man kan endda få bolden byttet til en ny, hvis det viser sig ikke at være tilfældet. De fleste fodbolde trænger til luft efter at være blevet godt brugt en måneds tid.
Indvendigt til Never Flat-boldene har Spalding designet en særlig gummimembran, der i højere grad end andre fodbolde er i stand til at holde på luften. Derudover er bolden på fabrikken pumpet med en særlig udviklet luftart, kaldet Nitroflate, hvor luftmolekylerne er større end i almindelig luft. Det gør det endnu sværere for luften at forlade bolden.
Til sidst men ikke mindst er enhver fodbolds svageste punkt, ventilen, blevet forbedret. Hvordan er en velbevaret hemmelighed. Men det skulle være sikkert, at jord og græs har meget sværere ved at trænge ind, så luften ikke kan slippe ud. Det skal i den forbindelse bemærkes, at de tolv måneders garanti på Spaldings fodbold ikke gælder, hvis man bryder forseglingen på ventilen.
Indtil videre kan bolden endnu ikke købes herhjemme, men erhverves i mange amerikanske netbutikker for, hvad der svarer til ca. 200 kroner for den dyre version. De lidt mindre holdbare koster selvfølgelig færre dollars.
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
Peter Schmeichel taget på sengen
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
NYHEDER