Farvel til Superligaen: Handler ikke om penge

Tobias Thomsen forlod Hvidovre IF ved kontraktudløb i slutningen af juni, og nu skal han prøve kræfter med portugisisk fodbold for Torreense i den næstbedste række. Tipsbladet har talt med den tidligere Hvidovre-topscorer om klubskiftet.



Fra Superligaen til den næstbedste række i Portugal. 

Den tur har Tobias Thomsen taget, da han har skrevet en etårig kontrakt med Torreense fra den næstbedste række i Portugal. 

Hvidovre IF havde et brændende ønske om at beholde Thomsen, og han var også topscorer for holdet i Superligaen. 

Thomsen havde dog en anden plan, og nu venter et portugisisk eventyr for angriberen.

Hvis det havde været for pengene, så havde jeg et rigtig godt betalt job ved siden af og en rigtig fin kontrakt i Hvidovre.

Tobias Thomsen
Torreense-spiller

Tipsbladet har talt med Thomsen om valget af den portugisiske klub. Her slår han fast, at økonomien ikke havde den store indvirkning på hans valg.

– Jeg var i rigtig god dialog med Hvidovre, som jeg altid har elsket og stadig følger meget tæt. Efter man fik smag for Superligaen, og at man kunne gøre en forskel og fik scoret nogle mål, så brændte det i mig at komme til udlandet og få realiseret den drøm i et lidt andet klima, end jeg har været i før.

– Jeg har tidligere været i islandsk fodbold. Jeg snakkede med min agent og familie. Hvis jeg skulle væk fra Hvidovre, skulle der være nogle bokse, der skulle tikkes af. Så var det niveauet, og det skulle være et step op i forhold til Hvidovre. Der var også et ønske om at prøve et varmere klima og en anden livsstil.

– Jeg vil gerne have en så professionel livsstil som muligt. De hold, som jeg har spillet på, har spillet godt, men de har ikke været fuldtidsprofessionelle. Der bliver kræset om én, så man kan blive bedre i alle aspekter. Da muligheden kom i Portugal efter gode snakke med klubben, og de har lavet en god scouting i mig, så gik det hurtigt, og jeg var ret sikker i mit valg. Jeg ville gerne lidt ud af min comfort-zone, og det må man sige, at jeg er kommet her, siger Tobias Thomsen til Tipsbladet.

Spillede økonomien ind i dit valg af klub?

– Nej, men det har selvfølgelig altid noget at sige, da jeg har en familie, og der er noget, som skal hænge sammen økonomisk, men det har ikke været en af drivkræfterne i mit skifte. Hvidovre tilbød mig egentlig en rigtig fin aftale, som jeg var tilfreds med.

– Hvis det havde været for pengene, så havde jeg et rigtig godt betalt job ved siden af og en rigtig fin kontrakt i Hvidovre, og jeg var i dialog med mit arbejde, så det kunne gå op i forhold til fuldtidssetuppet. Det betød ikke lige så meget, som man skal tro, og som det virker til. Jeg har fået en bedre kontrakt, og pengene er super fine, det er slet ikke det, men det var på ingen måde, at det spillede ind, men det skulle hænge sammen.

Angriberen havde flere bejlere i Danmark, men det var ikke aktuelt. Han ville nemlig gerne væk fra Danmark for at prøve en anden kultur.

– Der var rigtig mange 1. divisionsklubber, der tog kontakt til mig og min agent, men jeg var ærlig over for dem og takkede for tilbuddene. Det er altid super fedt, at man har et godt navn derhjemme i NordicBet Ligaen. Mit brændende ønske var at tage et step op til udlandet.

Artiklen fortsætter under billedet.

96d46713560f132e595d8e31e9f090bb

Her bliver danskeren præsenteret i den portugisiske klub. Foto: Torreense

Stor sprogbarriere
31-årige Thomsen håber, at han kan blive en profil, men han skal lige vænne sig til den nye kultur. 

– Jeg kan tage sindssygt meget med. Jeg vil gerne være en bærende figur, der skal score mål. Vi er et hold med 18-19 nye spillere, og det er meget normalt i Portugal. Det var jeg ikke klar over, da jeg skrev under. Der er mange nye mekanismer og aftaler. Jeg skal være lidt mere tålmodig, end hvad jeg normalt er. Der er et stort potentiale, og det er professionelt. Jeg er optimistisk, men der skal gå lidt mere end kamp eller to, før man er indspillet i det hele.

Valget af Torreense har også noget at gøre med, at Thomsen gerne vil udfordre sig selv.

– Jeg vidste godt, at jeg ville komme ned til noget, som jeg ikke rigtig vidste noget om. Jeg har aldrig rigtig set portugisisk fodbold andet end de store kampe i Champions League. Jeg er blevet rigtig positivt overrasket. Det tekniske niveau er sindssygt højt og højere, end jeg har været vant til. Vi har en ung og dygtig træner, der er detaljeorienteret. Han vil meget af det samme, som jeg skulle i Hvidovre.

– Der er en ret stor sprogbarriere. Det er cirka halvdelen, der snakker engelsk, og det er meget få, der snakker engelsk lige så godt som i Danmark. Der er en fra trænerstaben, der sidder ved siden af mig til taktikmøder. Det er lidt sværere at komme ind socialt end tidligere i min karriere. Jeg føler, at jeg er god til at være i omklædningsrummet og til at være en af de ledende skikkelser. Det bliver sværere med de vilkår. Jeg søgte at blive lidt ukomfortabelt, så jeg kan vokse som spiller og menneske.

Danskeren kommer her med en vurdering af niveauet i den næstbedste række i Portugal.

– Jeg tror, at niveauet er i toppen af NordicBet Ligaen for de fleste hold. Så er der nogle topklubber, som med undtagelse af Brøndby, FCK og FC Midtjylland i Superligaen, så ligger de lige under, siger Tobias Thomsen til Tipsbladet.

Thomsen fortæller, at han har fået god hjælp af danske Silas Bjerre, der lige er kommet til klubben samt Sydney Powell, der både snakker dansk og portugisisk, og han er fået stoyr på boligsituationen. 

Danskeren kan få officiel debut mod Feirense søndag 11. august i den første liga-kamp.



AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Brøndby straffet – får stor bøde

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken