Fra Superligaen til den næstbedste række i Portugal.
Den tur har Tobias Thomsen taget, da han har skrevet en etårig kontrakt med Torreense fra den næstbedste række i Portugal.
Hvidovre IF havde et brændende ønske om at beholde Thomsen, og han var også topscorer for holdet i Superligaen.
Thomsen havde dog en anden plan, og nu venter et portugisisk eventyr for angriberen.
Hvis det havde været for pengene, så havde jeg et rigtig godt betalt job ved siden af og en rigtig fin kontrakt i Hvidovre.
Tobias ThomsenTorreense-spiller
Tipsbladet har talt med Thomsen om valget af den portugisiske klub. Her slår han fast, at økonomien ikke havde den store indvirkning på hans valg.
– Jeg var i rigtig god dialog med Hvidovre, som jeg altid har elsket og stadig følger meget tæt. Efter man fik smag for Superligaen, og at man kunne gøre en forskel og fik scoret nogle mål, så brændte det i mig at komme til udlandet og få realiseret den drøm i et lidt andet klima, end jeg har været i før.
– Jeg har tidligere været i islandsk fodbold. Jeg snakkede med min agent og familie. Hvis jeg skulle væk fra Hvidovre, skulle der være nogle bokse, der skulle tikkes af. Så var det niveauet, og det skulle være et step op i forhold til Hvidovre. Der var også et ønske om at prøve et varmere klima og en anden livsstil.
– Jeg vil gerne have en så professionel livsstil som muligt. De hold, som jeg har spillet på, har spillet godt, men de har ikke været fuldtidsprofessionelle. Der bliver kræset om én, så man kan blive bedre i alle aspekter. Da muligheden kom i Portugal efter gode snakke med klubben, og de har lavet en god scouting i mig, så gik det hurtigt, og jeg var ret sikker i mit valg. Jeg ville gerne lidt ud af min comfort-zone, og det må man sige, at jeg er kommet her, siger Tobias Thomsen til Tipsbladet.
Spillede økonomien ind i dit valg af klub?
– Nej, men det har selvfølgelig altid noget at sige, da jeg har en familie, og der er noget, som skal hænge sammen økonomisk, men det har ikke været en af drivkræfterne i mit skifte. Hvidovre tilbød mig egentlig en rigtig fin aftale, som jeg var tilfreds med.
– Hvis det havde været for pengene, så havde jeg et rigtig godt betalt job ved siden af og en rigtig fin kontrakt i Hvidovre, og jeg var i dialog med mit arbejde, så det kunne gå op i forhold til fuldtidssetuppet. Det betød ikke lige så meget, som man skal tro, og som det virker til. Jeg har fået en bedre kontrakt, og pengene er super fine, det er slet ikke det, men det var på ingen måde, at det spillede ind, men det skulle hænge sammen.
Angriberen havde flere bejlere i Danmark, men det var ikke aktuelt. Han ville nemlig gerne væk fra Danmark for at prøve en anden kultur.
– Der var rigtig mange 1. divisionsklubber, der tog kontakt til mig og min agent, men jeg var ærlig over for dem og takkede for tilbuddene. Det er altid super fedt, at man har et godt navn derhjemme i NordicBet Ligaen. Mit brændende ønske var at tage et step op til udlandet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Stor sprogbarriere
31-årige Thomsen håber, at han kan blive en profil, men han skal lige vænne sig til den nye kultur.
– Jeg kan tage sindssygt meget med. Jeg vil gerne være en bærende figur, der skal score mål. Vi er et hold med 18-19 nye spillere, og det er meget normalt i Portugal. Det var jeg ikke klar over, da jeg skrev under. Der er mange nye mekanismer og aftaler. Jeg skal være lidt mere tålmodig, end hvad jeg normalt er. Der er et stort potentiale, og det er professionelt. Jeg er optimistisk, men der skal gå lidt mere end kamp eller to, før man er indspillet i det hele.
Valget af Torreense har også noget at gøre med, at Thomsen gerne vil udfordre sig selv.
– Jeg vidste godt, at jeg ville komme ned til noget, som jeg ikke rigtig vidste noget om. Jeg har aldrig rigtig set portugisisk fodbold andet end de store kampe i Champions League. Jeg er blevet rigtig positivt overrasket. Det tekniske niveau er sindssygt højt og højere, end jeg har været vant til. Vi har en ung og dygtig træner, der er detaljeorienteret. Han vil meget af det samme, som jeg skulle i Hvidovre.
– Der er en ret stor sprogbarriere. Det er cirka halvdelen, der snakker engelsk, og det er meget få, der snakker engelsk lige så godt som i Danmark. Der er en fra trænerstaben, der sidder ved siden af mig til taktikmøder. Det er lidt sværere at komme ind socialt end tidligere i min karriere. Jeg føler, at jeg er god til at være i omklædningsrummet og til at være en af de ledende skikkelser. Det bliver sværere med de vilkår. Jeg søgte at blive lidt ukomfortabelt, så jeg kan vokse som spiller og menneske.
Danskeren kommer her med en vurdering af niveauet i den næstbedste række i Portugal.
– Jeg tror, at niveauet er i toppen af NordicBet Ligaen for de fleste hold. Så er der nogle topklubber, som med undtagelse af Brøndby, FCK og FC Midtjylland i Superligaen, så ligger de lige under, siger Tobias Thomsen til Tipsbladet.
Thomsen fortæller, at han har fået god hjælp af danske Silas Bjerre, der lige er kommet til klubben samt Sydney Powell, der både snakker dansk og portugisisk, og han er fået stoyr på boligsituationen.
Danskeren kan få officiel debut mod Feirense søndag 11. august i den første liga-kamp.
LIVE
TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Mulig FC København-signing er søn af superstjerne
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Stjerne på vej: Her er han i særklasse
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
TRANSFER
Manchester City køber landsholdsspiller
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TOPNYHED
I chok over Tottenham
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TRANSFER
AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
NYHEDER
Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: August Priske sælges til Birmingham
AVIS
Dansker i ‘sensationel choktransfer’
TOPNYHED
Frank synes færdig: Er det hans afløser?
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
TOPNYHED