Mohamed Elyounoussi er en stor profil på FC København-mandskabet, og nu kan han også kalde sig hele Efterårets Profil i Superligaen.
Nordmanden har høstet flest point i Tipsbladets traditionsrige kåring, hvor det er de 12 cheftrænere i Superligaen, der afgiver stemmerne.
De har stemt Mohamed Elyounoussi ind på førstepladsen med 42 point ud af 55 mulige. FC København-stjernen sniger sig lige akkurat ind foran Randers FC’s Simen Bolkan Nordli, der høster 38 point. Det var et tæt kapløb mellem de to nordmænd.
Elyounoussi og Nordli har et godt stykke ned til Mathias Kvistgaarden og Tonni Adamsen på henholdsvis tredje- og fjerdepladsen.
– Det er meget stort. Det er ikke sådan, at det er et mål, jeg har, at jeg skal vinde individuelle priser – mit mål er udelukkende at vinde Superligaen med FC København. Men selvfølgelig er jeg glad, for det betyder, at jeg gør noget rigtigt, siger Mohamed Elyounoussi og tilføjer:
– Det er ekstra specielt, at det er trænerne, der har stemt på mig. Det betyder meget for mig, at det kommer fra dem. Jeg sætter meget stor pris på det.
– Jeg er selvfølgelig nødt til at dele den her pris med mine holdkammerater og med trænerstaben. Det er dem, der har gjort det muligt for mig at præstere på det niveau, jeg har gjort.
Artiklen fortsætter under billedet
Én af dem, der har givet Mohamed Elyounoussi de maksimale fem point, er Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen.
– Elyounoussi er valgt som nummer et, fordi han gennem hele efteråret har spillet på et konstant højt niveau. Udover at have været en god allround spiller, har han bidraget væsentligt med både mål og assists, siger Jesper Sørensen.
Også Randers-træner Rasmus Bertelsen stanger fem point over disken til FC Københavns 30-årige nordmand.
– Han er Superligaens bedste spiller. Et internationalt topniveau og en spiller, der på mange positioner og på mange forskellige måder binder FC Københavns offensiv sammen, lyder begrundelsen fra Rasmus Bertelsen.
Du kan læse meget mere om kåringen af Efterårets Profil her på Tipsbladet i løbet af fredagen og i weekenden. Vi bringer blandt andet et større vinderinterview med Mohamed Elyounoussi, og så kan du læse, hvordan de 12 Superliga-trænere har fordelt deres point.
I videoen i toppen af artiklen kan du se, hvordan det så ud, da Tipsbladet overraskede Mohamed Elyounoussi med kåringen som Efterårets Profil.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
EKSKLUSIVT