Helt tæt duel: FCK-stjerne er Efterårets Profil

Efter tæt kapløb med Randers’ Simen Bolkan Nordli kan FC København-stjernen Mohamed Elyounoussi kalde sig Efterårets Profil i Superligaen. Nordmanden vinder Tipsbladets traditionsrige kåring, hvor det er Superligaens cheftrænere, der afgiver stemmerne.



Mohamed Elyounoussi er en stor profil på FC København-mandskabet, og nu kan han også kalde sig hele Efterårets Profil i Superligaen. 

Nordmanden har høstet flest point i Tipsbladets traditionsrige kåring, hvor det er de 12 cheftrænere i Superligaen, der afgiver stemmerne.

De har stemt Mohamed Elyounoussi ind på førstepladsen med 42 point ud af 55 mulige. FC København-stjernen sniger sig lige akkurat ind foran Randers FC’s Simen Bolkan Nordli, der høster 38 point. Det var et tæt kapløb mellem de to nordmænd.

Elyounoussi og Nordli har et godt stykke ned til Mathias Kvistgaarden og Tonni Adamsen på henholdsvis tredje- og fjerdepladsen.

– Det er meget stort. Det er ikke sådan, at det er et mål, jeg har, at jeg skal vinde individuelle priser – mit mål er udelukkende at vinde Superligaen med FC København. Men selvfølgelig er jeg glad, for det betyder, at jeg gør noget rigtigt, siger Mohamed Elyounoussi og tilføjer: 

– Det er ekstra specielt, at det er trænerne, der har stemt på mig. Det betyder meget for mig, at det kommer fra dem. Jeg sætter meget stor pris på det.

– Jeg er selvfølgelig nødt til at dele den her pris med mine holdkammerater og med trænerstaben. Det er dem, der har gjort det muligt for mig at præstere på det niveau, jeg har gjort. 

Artiklen fortsætter under billedet

Foto: Oliver Tangå Thorngaard, Tipsbladet

Én af dem, der har givet Mohamed Elyounoussi de maksimale fem point, er Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen.

– Elyounoussi er valgt som nummer et, fordi han gennem hele efteråret har spillet på et konstant højt niveau. Udover at have været en god allround spiller, har han bidraget væsentligt med både mål og assists, siger Jesper Sørensen.

Også Randers-træner Rasmus Bertelsen stanger fem point over disken til FC Københavns 30-årige nordmand.

– Han er Superligaens bedste spiller. Et internationalt topniveau og en spiller, der på mange positioner og på mange forskellige måder binder FC Københavns offensiv sammen, lyder begrundelsen fra Rasmus Bertelsen.

Du kan læse meget mere om kåringen af Efterårets Profil her på Tipsbladet i løbet af fredagen og i weekenden. Vi bringer blandt andet et større vinderinterview med Mohamed Elyounoussi, og så kan du læse, hvordan de 12 Superliga-trænere har fordelt deres point. 

I videoen i toppen af artiklen kan du se, hvordan det så ud, da Tipsbladet overraskede Mohamed Elyounoussi med kåringen som Efterårets Profil. 







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

‘Den mest magtfulde nogensinde’

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Mexico – England

Brasilien – Norge

Stort FCK-talent er blevet solgt

Her er 1/8-finalerne ved VM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et angreb på FCK’

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

“Du er en fucking maskine!”

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Portugal – Spanien

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Skyder stor FCM-historie ned

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-direktør får job i West Ham

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’