Helt tæt duel: FCK-stjerne er Efterårets Profil

Efter tæt kapløb med Randers’ Simen Bolkan Nordli kan FC København-stjernen Mohamed Elyounoussi kalde sig Efterårets Profil i Superligaen. Nordmanden vinder Tipsbladets traditionsrige kåring, hvor det er Superligaens cheftrænere, der afgiver stemmerne.



Mohamed Elyounoussi er en stor profil på FC København-mandskabet, og nu kan han også kalde sig hele Efterårets Profil i Superligaen. 

Nordmanden har høstet flest point i Tipsbladets traditionsrige kåring, hvor det er de 12 cheftrænere i Superligaen, der afgiver stemmerne.

De har stemt Mohamed Elyounoussi ind på førstepladsen med 42 point ud af 55 mulige. FC København-stjernen sniger sig lige akkurat ind foran Randers FC’s Simen Bolkan Nordli, der høster 38 point. Det var et tæt kapløb mellem de to nordmænd.

Elyounoussi og Nordli har et godt stykke ned til Mathias Kvistgaarden og Tonni Adamsen på henholdsvis tredje- og fjerdepladsen.

– Det er meget stort. Det er ikke sådan, at det er et mål, jeg har, at jeg skal vinde individuelle priser – mit mål er udelukkende at vinde Superligaen med FC København. Men selvfølgelig er jeg glad, for det betyder, at jeg gør noget rigtigt, siger Mohamed Elyounoussi og tilføjer: 

– Det er ekstra specielt, at det er trænerne, der har stemt på mig. Det betyder meget for mig, at det kommer fra dem. Jeg sætter meget stor pris på det.

– Jeg er selvfølgelig nødt til at dele den her pris med mine holdkammerater og med trænerstaben. Det er dem, der har gjort det muligt for mig at præstere på det niveau, jeg har gjort. 

Artiklen fortsætter under billedet

Foto: Oliver Tangå Thorngaard, Tipsbladet

Én af dem, der har givet Mohamed Elyounoussi de maksimale fem point, er Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen.

– Elyounoussi er valgt som nummer et, fordi han gennem hele efteråret har spillet på et konstant højt niveau. Udover at have været en god allround spiller, har han bidraget væsentligt med både mål og assists, siger Jesper Sørensen.

Også Randers-træner Rasmus Bertelsen stanger fem point over disken til FC Københavns 30-årige nordmand.

– Han er Superligaens bedste spiller. Et internationalt topniveau og en spiller, der på mange positioner og på mange forskellige måder binder FC Københavns offensiv sammen, lyder begrundelsen fra Rasmus Bertelsen.

Du kan læse meget mere om kåringen af Efterårets Profil her på Tipsbladet i løbet af fredagen og i weekenden. Vi bringer blandt andet et større vinderinterview med Mohamed Elyounoussi, og så kan du læse, hvordan de 12 Superliga-trænere har fordelt deres point. 

I videoen i toppen af artiklen kan du se, hvordan det så ud, da Tipsbladet overraskede Mohamed Elyounoussi med kåringen som Efterårets Profil. 







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er VM-turneringens hold

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Sønderjyske – FC Midtjylland

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han er VM’s bedste spiller

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Afsløring: FC København sælger Achouri

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

‘Spanien var det bedste hold’