Helt tæt duel: FCK-stjerne er Efterårets Profil

Efter tæt kapløb med Randers’ Simen Bolkan Nordli kan FC København-stjernen Mohamed Elyounoussi kalde sig Efterårets Profil i Superligaen. Nordmanden vinder Tipsbladets traditionsrige kåring, hvor det er Superligaens cheftrænere, der afgiver stemmerne.



Mohamed Elyounoussi er en stor profil på FC København-mandskabet, og nu kan han også kalde sig hele Efterårets Profil i Superligaen. 

Nordmanden har høstet flest point i Tipsbladets traditionsrige kåring, hvor det er de 12 cheftrænere i Superligaen, der afgiver stemmerne.

De har stemt Mohamed Elyounoussi ind på førstepladsen med 42 point ud af 55 mulige. FC København-stjernen sniger sig lige akkurat ind foran Randers FC’s Simen Bolkan Nordli, der høster 38 point. Det var et tæt kapløb mellem de to nordmænd.

Elyounoussi og Nordli har et godt stykke ned til Mathias Kvistgaarden og Tonni Adamsen på henholdsvis tredje- og fjerdepladsen.

– Det er meget stort. Det er ikke sådan, at det er et mål, jeg har, at jeg skal vinde individuelle priser – mit mål er udelukkende at vinde Superligaen med FC København. Men selvfølgelig er jeg glad, for det betyder, at jeg gør noget rigtigt, siger Mohamed Elyounoussi og tilføjer: 

– Det er ekstra specielt, at det er trænerne, der har stemt på mig. Det betyder meget for mig, at det kommer fra dem. Jeg sætter meget stor pris på det.

– Jeg er selvfølgelig nødt til at dele den her pris med mine holdkammerater og med trænerstaben. Det er dem, der har gjort det muligt for mig at præstere på det niveau, jeg har gjort. 

Artiklen fortsætter under billedet

Foto: Oliver Tangå Thorngaard, Tipsbladet

Én af dem, der har givet Mohamed Elyounoussi de maksimale fem point, er Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen.

– Elyounoussi er valgt som nummer et, fordi han gennem hele efteråret har spillet på et konstant højt niveau. Udover at have været en god allround spiller, har han bidraget væsentligt med både mål og assists, siger Jesper Sørensen.

Også Randers-træner Rasmus Bertelsen stanger fem point over disken til FC Københavns 30-årige nordmand.

– Han er Superligaens bedste spiller. Et internationalt topniveau og en spiller, der på mange positioner og på mange forskellige måder binder FC Københavns offensiv sammen, lyder begrundelsen fra Rasmus Bertelsen.

Du kan læse meget mere om kåringen af Efterårets Profil her på Tipsbladet i løbet af fredagen og i weekenden. Vi bringer blandt andet et større vinderinterview med Mohamed Elyounoussi, og så kan du læse, hvordan de 12 Superliga-trænere har fordelt deres point. 

I videoen i toppen af artiklen kan du se, hvordan det så ud, da Tipsbladet overraskede Mohamed Elyounoussi med kåringen som Efterårets Profil. 



Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Italienske medier hylder ham

Fælder hård Schmeichel-dom

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Fælder dom over Norwich-danskere

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Rangerer Eriksen over superstjerner

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Nartey blæser alt modstand til vægs

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

FC København misser denne midtbane-stjerne

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau