FC Midtjylland accepterer afgørelsen fra den internationale sportsdomstol CAS om, at det var ulovligt, når midtjyderne imponerede spillere under 18 år fra Afrika under påskud af, at de kom til Danmark for at studere og optræde som amatørspillere.
Den længe ventede afgørelse fra sportsdomstolen kom fredag mere end et år efter, at FC Midtjylland ankede FIFA’s afgørelse om samme til CAS. FIFA’s Players Status Committee uddelte i slutningen af januar 2008 hvad man kaldte en “stærk advarsel” til både DBU og FC Midtjylland, efter at den internationale spillerforening FIFPro havde rejst sagen om FCM’s import af unge afrikanere og DBU’s udstedelse af spillercertifikater til dem i strid med FIFA’s paragraf 19, der forbyder transfer for spillere under 18 år fra andre kontinenter til Europa.Hele sagen tog sin begyndelse tilbage i slutningen af 2006, da Tipsbladet bragte artiklen “FCM på kant med DBU- og FIFA-regler”. Her blev der henvist til såvel FIFA’s paragraf 19 samt sået tvivl om, hvorvidt FC Midtjylland også overtrådte DBUs amatørregulativ. Efterfølgende holdt DBU sig først til, at det var i orden at give spilletilladelse til de unge nigerianere, da de optrådte som amatører og studerede ved siden af fodbolden. Det måtte man siden [tankestreg] efter et vink fra FIFA [tankestreg] trække til sig igen, og efter at FIFPro i foråret 2007 havde indklaget både DBU og FC Midtjylland for FIFA, besluttede unionen at stoppe udstedelsen af spilletilladelser til spillere under 18 år fra Afrika og andre kontinenter.Da FIFA kom med sin afgørelse i januar 2008 blev den accepteret af DBU, mens FC Midtjylland ankede dommen til CAS bl.a. med henvisning til, at der var tale om studerende. CAS har altså nu stadfæstet FIFA’s afgørelse.”CAS vurderer, at det sportslige vejede tungere end det uddannelsesmæssige. For FC Midtjylland er det stadig afgørende, at de unge på akademiet studerer, spiller fodbold og har et socialt liv ved siden af. Men vi tager stadfæstelsen til efterretning,” lød det fra fra Jens Ørgaard, sportsdirektør i FC Midtjylland, i en pressemeddelelse.
Øland tilfreds
Direktør i Spillerforeningen og bestyrelsesmedlem i FIFPro Mads Øland er i sagens natur meget tilfreds med afgørelsen fra CAS:
“FIFA’s beskyttelsesregler imod trafficking af unge spillere fra andre kontinenter er heldigvis meget klare. CAS-dommen er derfor også krystalklar. FC Midtjylland brød reglerne. FIFA’s regler, der skal beskytte imod trafficking af mindreårige fra den tredje verden, skal alle klubber overholde [tankestreg] også FC Midtjylland. Reglen er nødvendig. Ellers ender vi i den ubehagelige situation, hvor mange europæiske klubber vil kappes om at hente en stor mængde håbefulde mindreårige spillere ind. Efter en grovsortering vil de fleste blive sendt hjem med et nederlag i bagagen. Eller endnu værre så bliver de sendt fra klub til klub i Europa,” hedder det fra Mads Øland.FIFPro har i mellemtiden rejst en ny sag om FC Midtjylland overfor FIFA, da man erfarede, at midtjyderne efter DBU’s stop for spilletilladelse fortsatte med at importere spillere fra klubbens samarbejdspartner i Nigeria, men blot undlod at lade dem registrere, til de var fyldt 18 år.Denne sag er der endnu ingen afgørelse på, men generelt er FIFA sammen med UEFA i gang med at stramme reglerne for unge spilleres transfer over landegrænserne.FC Midtjylland har fået spilletilladelse fra DBU til tre spillere, som man hentede som 16-17-årige i januar 2007, efter at de i løbet af 2008 fyldte 18 år. Yderligere har man på akademiet tre spillere fra årgang 1991, som fylder 18 i år og stadig venter på spilletilladelse.Ifølge akademidirektør Claus Steinlein er der ingen aktuelle planer om at hente nigerianske talenter fra årgang 1992-93 op på samme måde.
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT