FC Nordsjælland – Viborg FF

FC Nordsjælland og Viborg kæmper med næb og klør for en plads i Mesterskabsspillet. Hvem af dem tager tre vigtige point søndag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
FC Nordsjælland må tage prisen som Superligaens mest svingende mandskab i 24/25, hvor det blandt andet er blevet til flotte og overbevisende sejre mod FCK og Brøndby.

Topniveauet fejler ingenting, men det gør bundniveauet til gengæld.

Tidligere på sæsonen er det blevet til øretæver ude mod Silkeborg og AGF, og i sidste uge gik det igen galt i Jylland, da nordsjællænderne først led et overraskende nederlag til Brabrand i DBU Pokalen, og siden blev banket af Randers med hele 4-0.

Et par bekymrende præstationer af Farum-klubben, som nu er dumpet ud af top-seks.

Resultaterne er dog vanen tro langt bedre hjemme end ude, og FC Nordsjælland har således fået point ud af anstrengelserne i alle sæsonens syv hjemmekampe.

Det skulle de også meget gerne have denne gang, for ellers overhaler Viborg indenom i kampen om en billet til Mesterskabsspillet.

Viborg FF:
I modsætning til FC Nordsjælland, har Viborg fundet ind i en overraskende god og stabil periode efter en ellers svingende start på sæsonen.

De seneste 12 kampe på tværs af turneringer har blot budt på et enkelt nederlag ude mod førerholdet FC Midtjylland, og det må trods alt siges at være til at leve med.

I forhold til antallet af sejre kunne Jakob Poulsen godt ønske sig mere, men i sidste weekend var der igen bingo på den front med en sikker 4-2 sejr hjemme mod Sønderjyske.

Viborg ramte ellers ikke topniveauet i første halvleg, men to mildest talt tilfældige scoringer sørgede for en pauseføring på 2-0, og i anden halvleg blev der masser af plads til at løbe omstillinger på sønderjyderne.

Det udnyttede indskiftede Charly Nouck med en fremragende præstation, hvor han både scorede og skaffede et straffespark.

Nu kan Viborg dufte Mesterskabsspillet, og hvis alt flasker sig kan de være i top-seks efter denne runde.

Magnus Westergaard er i karantæne, mens Oliver Bundgaard, Zan Zalatel og Sofus Berger er ude med skader.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Viborg FF: Magnus Westergaard

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Brink, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli

Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Anyembe, Bürgy, Näsberg, Mbom – Jørgensen, Grønning, Søndergaard – Nouck, Junior, Jensen

Dom:
Der var fuld smæk på målscoringen, da Viborg tilbage i september vandt 3-2 hjemme mod FC Nordsjælland, og der kan snildt være endnu en målfest i vente søndag.

Hjemmeholdet er oppe på 10 kampe i streg uden rent bur, mens ingen hold i rækken har scoret flere mål end Viborg.

FC Nordsjælland er stærke hjemme på kunstgræsset, så der er næppe endnu en øretæve i vente, men Viborg skal nok bide fra sig.

2-2 på Right To Dream Park.

Spilforslag:
Over 3.5 mål til odds 2.18 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen




LIVE

LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Her er FC Københavns vej i Europa

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Højlund slutter sæsonen med bravour

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Storkamp af Patrick Dorgu

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Conte stopper i Napoli

Topboss sviner Barça til

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark