FC Nordsjælland – Viborg FF

FC Nordsjælland og Viborg kæmper med næb og klør for en plads i Mesterskabsspillet. Hvem af dem tager tre vigtige point søndag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
FC Nordsjælland må tage prisen som Superligaens mest svingende mandskab i 24/25, hvor det blandt andet er blevet til flotte og overbevisende sejre mod FCK og Brøndby.

Topniveauet fejler ingenting, men det gør bundniveauet til gengæld.

Tidligere på sæsonen er det blevet til øretæver ude mod Silkeborg og AGF, og i sidste uge gik det igen galt i Jylland, da nordsjællænderne først led et overraskende nederlag til Brabrand i DBU Pokalen, og siden blev banket af Randers med hele 4-0.

Et par bekymrende præstationer af Farum-klubben, som nu er dumpet ud af top-seks.

Resultaterne er dog vanen tro langt bedre hjemme end ude, og FC Nordsjælland har således fået point ud af anstrengelserne i alle sæsonens syv hjemmekampe.

Det skulle de også meget gerne have denne gang, for ellers overhaler Viborg indenom i kampen om en billet til Mesterskabsspillet.

Viborg FF:
I modsætning til FC Nordsjælland, har Viborg fundet ind i en overraskende god og stabil periode efter en ellers svingende start på sæsonen.

De seneste 12 kampe på tværs af turneringer har blot budt på et enkelt nederlag ude mod førerholdet FC Midtjylland, og det må trods alt siges at være til at leve med.

I forhold til antallet af sejre kunne Jakob Poulsen godt ønske sig mere, men i sidste weekend var der igen bingo på den front med en sikker 4-2 sejr hjemme mod Sønderjyske.

Viborg ramte ellers ikke topniveauet i første halvleg, men to mildest talt tilfældige scoringer sørgede for en pauseføring på 2-0, og i anden halvleg blev der masser af plads til at løbe omstillinger på sønderjyderne.

Det udnyttede indskiftede Charly Nouck med en fremragende præstation, hvor han både scorede og skaffede et straffespark.

Nu kan Viborg dufte Mesterskabsspillet, og hvis alt flasker sig kan de være i top-seks efter denne runde.

Magnus Westergaard er i karantæne, mens Oliver Bundgaard, Zan Zalatel og Sofus Berger er ude med skader.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Viborg FF: Magnus Westergaard

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Brink, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli

Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Anyembe, Bürgy, Näsberg, Mbom – Jørgensen, Grønning, Søndergaard – Nouck, Junior, Jensen

Dom:
Der var fuld smæk på målscoringen, da Viborg tilbage i september vandt 3-2 hjemme mod FC Nordsjælland, og der kan snildt være endnu en målfest i vente søndag.

Hjemmeholdet er oppe på 10 kampe i streg uden rent bur, mens ingen hold i rækken har scoret flere mål end Viborg.

FC Nordsjælland er stærke hjemme på kunstgræsset, så der er næppe endnu en øretæve i vente, men Viborg skal nok bide fra sig.

2-2 på Right To Dream Park.

Spilforslag:
Over 3.5 mål til odds 2.18 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Højlund med helterolle for Napoli

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Ny kæmpe nedtur for Frank

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Hylder Manchester United-stjerne

Er han den nye Rurik Gislason?

Brøndby IF – Randers FC

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

AGF og OB var enige om at spille søndag

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Officielt: Her spilles AGF-OB

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026