FC Nordsjælland – Viborg FF

FC Nordsjælland og Viborg kæmper med næb og klør for en plads i Mesterskabsspillet. Hvem af dem tager tre vigtige point søndag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Right To Dream Park
Dommer: Morten Krogh
På TV: TV2 Sport

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
FC Nordsjælland må tage prisen som Superligaens mest svingende mandskab i 24/25, hvor det blandt andet er blevet til flotte og overbevisende sejre mod FCK og Brøndby.

Topniveauet fejler ingenting, men det gør bundniveauet til gengæld.

Tidligere på sæsonen er det blevet til øretæver ude mod Silkeborg og AGF, og i sidste uge gik det igen galt i Jylland, da nordsjællænderne først led et overraskende nederlag til Brabrand i DBU Pokalen, og siden blev banket af Randers med hele 4-0.

Et par bekymrende præstationer af Farum-klubben, som nu er dumpet ud af top-seks.

Resultaterne er dog vanen tro langt bedre hjemme end ude, og FC Nordsjælland har således fået point ud af anstrengelserne i alle sæsonens syv hjemmekampe.

Det skulle de også meget gerne have denne gang, for ellers overhaler Viborg indenom i kampen om en billet til Mesterskabsspillet.

Viborg FF:
I modsætning til FC Nordsjælland, har Viborg fundet ind i en overraskende god og stabil periode efter en ellers svingende start på sæsonen.

De seneste 12 kampe på tværs af turneringer har blot budt på et enkelt nederlag ude mod førerholdet FC Midtjylland, og det må trods alt siges at være til at leve med.

I forhold til antallet af sejre kunne Jakob Poulsen godt ønske sig mere, men i sidste weekend var der igen bingo på den front med en sikker 4-2 sejr hjemme mod Sønderjyske.

Viborg ramte ellers ikke topniveauet i første halvleg, men to mildest talt tilfældige scoringer sørgede for en pauseføring på 2-0, og i anden halvleg blev der masser af plads til at løbe omstillinger på sønderjyderne.

Det udnyttede indskiftede Charly Nouck med en fremragende præstation, hvor han både scorede og skaffede et straffespark.

Nu kan Viborg dufte Mesterskabsspillet, og hvis alt flasker sig kan de være i top-seks efter denne runde.

Magnus Westergaard er i karantæne, mens Oliver Bundgaard, Zan Zalatel og Sofus Berger er ude med skader.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Viborg FF: Magnus Westergaard

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland (4-3-3): Hansen – Ankersen, Hansen, Hey, Svensson – Brink, Tverskov, Dorgeles – Nygren, Ingvartsen, Egeli

Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Anyembe, Bürgy, Näsberg, Mbom – Jørgensen, Grønning, Søndergaard – Nouck, Junior, Jensen

Dom:
Der var fuld smæk på målscoringen, da Viborg tilbage i september vandt 3-2 hjemme mod FC Nordsjælland, og der kan snildt være endnu en målfest i vente søndag.

Hjemmeholdet er oppe på 10 kampe i streg uden rent bur, mens ingen hold i rækken har scoret flere mål end Viborg.

FC Nordsjælland er stærke hjemme på kunstgræsset, så der er næppe endnu en øretæve i vente, men Viborg skal nok bide fra sig.

2-2 på Right To Dream Park.

Spilforslag:
Over 3.5 mål til odds 2.18 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Derfor var Moukoko vraget

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Godt nyt – nu er han landet i København

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Hård dom over Franks fremtid



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

‘Skader falder aldrig belejligt’

Sean Dyche fyret

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Vild aften! Kun sket én gang før

– Hold nu kæft med Arsenal!

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Afslører “useriøst bud” fra FC København



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Zorniger i chok: Er det en joke?

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Liverpool tager smal sejr

Nægtet Brøndby-skifte

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Her kan du se FC København mod Viborg FF

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

Forventer kæmpe jobtilbud

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Ekspert: Det mest positive for FCK

– Det var en skuffelse

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Thomas Frank fyret

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Højbjerg skal have ny træner i Marseille