FCK-helt truede sig til skifte: Pengene var vilde

Tidligere FC København-spiller tog alle midler i brug for at sikre sig selv et økonomisk godt skifte.



I FC København var Sölvi Ottesen i flere sæsoner en stor profil i klubbens midterforsvar.

Til sidst var kroppen dog ved at være slidt, og så begyndte mere økonomisk attraktive tilbud at lokke den bomstærke islænding, der også ville sikre sig til dagen og vejen efter karrieren.

I 2013 forlod han så FC København til fordel for den russiske klub Ural. Efter to sæsoner i Rusland lokkede kinesiske klubber så med en endnu større pose penge, og her tog Sölvi Ottesen alle midler i brug for at sikre sig sit skifte.

– Jeg måtte true ham (præsidenten). Den kinesiske klub havde allerede tilbudt mig næsten fem millioner kroner, tror jeg, og de havde også allerede vist mig min løn. Det var langt mere, end jeg fik i Rusland, siger Sölvi Ottesen ifølge Fótbolti.net.

– Jeg sagde: "hør her, du fik mig gratis, og de tilbyder mig næsten fem millioner kroner, det tager du bare imod." Hvis du ikke tager imod det, så vil jeg nok være skadet i resten af sæsonen.

Sölvi Ottesen fik gennemført sit skifte, da han byttede Ural ud med JS Guoxin Sainty, som blev den første af flere klubber i både Kina og Asien. I 2018 drog han retur til Island, og tre år senere stoppede han så karrieren.

I FC København opnåede Sölvi Ottesen heltestatus, da hans hovedstødsscoring mod Rosenborg BK i 2010, sikrede FC København en plads i Champions League-gruppespillet.

Stopperen nåede 97 kampe i Superligaen, hvor han foruden FC København også spillede for Sønderjyske.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Overvejer AGF-forlængelse

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Nu er de færdige i Superligaen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Det er ringe ad helvede til’