Hvidovre IF ser, som Tipsbladet tidligere har spået til at blive den store taber i den storkøbenhavnske talentkrig, der er skærpet af FC Københavns markante udspil kombineret med den øgede satsning, som særlig FC Nordsjælland har gennemført det seneste år.
Lige nu har man i Hvidovre, udover at tage afsked med klubbens cheftræner, mistet tre markante trænernavne i talentsektoren til konkurrenterne i området, og en større spillerflugt er også igang.
Således er hele fem spillere med U/17-landsholdsangriberen Morten Thomsen i spidsen fulgt efter træner Brian Riemer til FC København, mens FC Nordsjælland har hentet et af de største angrebstalenter fra årgang 1994, Kristian Lindberg, i Hvidovre.
I forbindelse med den ny talentsatsning har FC København headhuntet Hvidovres Brian Riemer som ny U/19-træner på fuld tid. Riemer har de seneste år lagt et stort arbejde som træner og talentchef i Hvidovre, og stod også i spidsen før førsteholdet, da man inden julepausen hentede to vigtige sejre i bundopgør i 1. division.
Dertil kommer at FC Nordsjælland har hentet Hvidovres U/17-træner Carit Falch, mens Lyngby har fået fingre i Mounir Akhait, der var udset til at afløse ham. I stedet bliver det nu den hidtidige U/14-træner Dennis Eliasen, der skal træne Hvidovres U/17-ligahold fra nytår.
På spillersiden har årgang 92’eren Morten Thomsen, der tidligere på året fik fire kampe på U/17-landsholdet, inden han blev skadet, valgt at skifte til FC København, og han får ifølge hjemmesiden dkelite.dk i den hvide trøje selskab af tre fra årgang 1991: Milan Johansen, der har været på KBUs unionshold, Jonas Møller Larsen og Kristian Geertsen samt Christoffer Remmer fra årgang 1993.
Flere problemer i Hvidovre
– Det er korrekt. Morten Thomsen har fået ophævet sin kontrakt i Hvidovre, og vi har indgået en ny aftale med ham og har ligeledes skrevet kontrakt med Christoffer Remmer, mens de øvrige har trænet med hos os i en periode,« siger sportsmanager for FCK-fodboldskolen Michael »Mio« Nielsen til tipsbladet.dk.
Tipsbladet har tidligere kunne fortælle, at FC Nordsjælland har hentet 94’eren Kristian Lindberg, der i øvrigt straks har vist sin målfarlighed i træningskampe for nordsjællænderne, hvor han skal spille med og mod spillere, der er op til to år ældre end ham selv i foråret.
I Hvidovre har man udover jagten på nye trænernavne og forsøget på at stoppe spillerflugten også kæmpet med sagen om spillerforeningsformand Thomas Lindrups bortvisning. Denne sag endte i sidste uge med et forlig mellem klubben og Spillerforeningen mod betaling af et beløb til Lindrup.
LIVE
LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil
Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Forhandler med storklub
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
NYHEDER