Hvidovre IF ser, som Tipsbladet tidligere har spået til at blive den store taber i den storkøbenhavnske talentkrig, der er skærpet af FC Københavns markante udspil kombineret med den øgede satsning, som særlig FC Nordsjælland har gennemført det seneste år.
Lige nu har man i Hvidovre, udover at tage afsked med klubbens cheftræner, mistet tre markante trænernavne i talentsektoren til konkurrenterne i området, og en større spillerflugt er også igang.
Således er hele fem spillere med U/17-landsholdsangriberen Morten Thomsen i spidsen fulgt efter træner Brian Riemer til FC København, mens FC Nordsjælland har hentet et af de største angrebstalenter fra årgang 1994, Kristian Lindberg, i Hvidovre.
I forbindelse med den ny talentsatsning har FC København headhuntet Hvidovres Brian Riemer som ny U/19-træner på fuld tid. Riemer har de seneste år lagt et stort arbejde som træner og talentchef i Hvidovre, og stod også i spidsen før førsteholdet, da man inden julepausen hentede to vigtige sejre i bundopgør i 1. division.
Dertil kommer at FC Nordsjælland har hentet Hvidovres U/17-træner Carit Falch, mens Lyngby har fået fingre i Mounir Akhait, der var udset til at afløse ham. I stedet bliver det nu den hidtidige U/14-træner Dennis Eliasen, der skal træne Hvidovres U/17-ligahold fra nytår.
På spillersiden har årgang 92’eren Morten Thomsen, der tidligere på året fik fire kampe på U/17-landsholdet, inden han blev skadet, valgt at skifte til FC København, og han får ifølge hjemmesiden dkelite.dk i den hvide trøje selskab af tre fra årgang 1991: Milan Johansen, der har været på KBUs unionshold, Jonas Møller Larsen og Kristian Geertsen samt Christoffer Remmer fra årgang 1993.
Flere problemer i Hvidovre
– Det er korrekt. Morten Thomsen har fået ophævet sin kontrakt i Hvidovre, og vi har indgået en ny aftale med ham og har ligeledes skrevet kontrakt med Christoffer Remmer, mens de øvrige har trænet med hos os i en periode,« siger sportsmanager for FCK-fodboldskolen Michael »Mio« Nielsen til tipsbladet.dk.
Tipsbladet har tidligere kunne fortælle, at FC Nordsjælland har hentet 94’eren Kristian Lindberg, der i øvrigt straks har vist sin målfarlighed i træningskampe for nordsjællænderne, hvor han skal spille med og mod spillere, der er op til to år ældre end ham selv i foråret.
I Hvidovre har man udover jagten på nye trænernavne og forsøget på at stoppe spillerflugten også kæmpet med sagen om spillerforeningsformand Thomas Lindrups bortvisning. Denne sag endte i sidste uge med et forlig mellem klubben og Spillerforeningen mod betaling af et beløb til Lindrup.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Skylder FC København penge – straffes hårdt
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
OPTAKT
England – Ghana
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma