Hvidovre IF ser, som Tipsbladet tidligere har spået til at blive den store taber i den storkøbenhavnske talentkrig, der er skærpet af FC Københavns markante udspil kombineret med den øgede satsning, som særlig FC Nordsjælland har gennemført det seneste år.
Lige nu har man i Hvidovre, udover at tage afsked med klubbens cheftræner, mistet tre markante trænernavne i talentsektoren til konkurrenterne i området, og en større spillerflugt er også igang.
Således er hele fem spillere med U/17-landsholdsangriberen Morten Thomsen i spidsen fulgt efter træner Brian Riemer til FC København, mens FC Nordsjælland har hentet et af de største angrebstalenter fra årgang 1994, Kristian Lindberg, i Hvidovre.
I forbindelse med den ny talentsatsning har FC København headhuntet Hvidovres Brian Riemer som ny U/19-træner på fuld tid. Riemer har de seneste år lagt et stort arbejde som træner og talentchef i Hvidovre, og stod også i spidsen før førsteholdet, da man inden julepausen hentede to vigtige sejre i bundopgør i 1. division.
Dertil kommer at FC Nordsjælland har hentet Hvidovres U/17-træner Carit Falch, mens Lyngby har fået fingre i Mounir Akhait, der var udset til at afløse ham. I stedet bliver det nu den hidtidige U/14-træner Dennis Eliasen, der skal træne Hvidovres U/17-ligahold fra nytår.
På spillersiden har årgang 92’eren Morten Thomsen, der tidligere på året fik fire kampe på U/17-landsholdet, inden han blev skadet, valgt at skifte til FC København, og han får ifølge hjemmesiden dkelite.dk i den hvide trøje selskab af tre fra årgang 1991: Milan Johansen, der har været på KBUs unionshold, Jonas Møller Larsen og Kristian Geertsen samt Christoffer Remmer fra årgang 1993.
Flere problemer i Hvidovre
– Det er korrekt. Morten Thomsen har fået ophævet sin kontrakt i Hvidovre, og vi har indgået en ny aftale med ham og har ligeledes skrevet kontrakt med Christoffer Remmer, mens de øvrige har trænet med hos os i en periode,« siger sportsmanager for FCK-fodboldskolen Michael »Mio« Nielsen til tipsbladet.dk.
Tipsbladet har tidligere kunne fortælle, at FC Nordsjælland har hentet 94’eren Kristian Lindberg, der i øvrigt straks har vist sin målfarlighed i træningskampe for nordsjællænderne, hvor han skal spille med og mod spillere, der er op til to år ældre end ham selv i foråret.
I Hvidovre har man udover jagten på nye trænernavne og forsøget på at stoppe spillerflugten også kæmpet med sagen om spillerforeningsformand Thomas Lindrups bortvisning. Denne sag endte i sidste uge med et forlig mellem klubben og Spillerforeningen mod betaling af et beløb til Lindrup.
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Voldsomt transferønske til FCK
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
AGF på rov i Hobro IK
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
INTERVIEW
– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Vender hjem til AaB
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
Randers FC og OB spiller uafgjort
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER