FCK høster videre i Hvidovre

Forstadsklubben rippes for både trænere og spillere. FCK har hentet fem talenter i Hvidovre



Hvidovre IF ser, som Tipsbladet tidligere har spået til at blive den store taber i den storkøbenhavnske talentkrig, der er skærpet af FC Københavns markante udspil kombineret med den øgede satsning, som særlig FC Nordsjælland har gennemført det seneste år.

Lige nu har man i Hvidovre, udover at tage afsked med klubbens cheftræner, mistet tre markante trænernavne i talentsektoren til konkurrenterne i området, og en større spillerflugt er også igang.

Således er hele fem spillere med U/17-landsholdsangriberen Morten Thomsen i spidsen fulgt efter træner Brian Riemer til FC København, mens FC Nordsjælland har hentet et af de største angrebstalenter fra årgang 1994, Kristian Lindberg, i Hvidovre.

I forbindelse med den ny talentsatsning har FC København headhuntet Hvidovres Brian Riemer som ny U/19-træner på fuld tid. Riemer har de seneste år lagt et stort arbejde som træner og talentchef i Hvidovre, og stod også i spidsen før førsteholdet, da man inden julepausen hentede to vigtige sejre i bundopgør i 1. division.

Dertil kommer at FC Nordsjælland har hentet Hvidovres U/17-træner Carit Falch, mens Lyngby har fået fingre i Mounir Akhait, der var udset til at afløse ham. I stedet bliver det nu den hidtidige U/14-træner Dennis Eliasen, der skal træne Hvidovres U/17-ligahold fra nytår.

På spillersiden har årgang 92’eren Morten Thomsen, der tidligere på året fik fire kampe på U/17-landsholdet, inden han blev skadet, valgt at skifte til FC København, og han får ifølge hjemmesiden dkelite.dk i den hvide trøje selskab af tre fra årgang 1991: Milan Johansen, der har været på KBUs unionshold, Jonas Møller Larsen og Kristian Geertsen samt Christoffer Remmer fra årgang 1993.

Flere problemer i Hvidovre

– Det er korrekt. Morten Thomsen har fået ophævet sin kontrakt i Hvidovre, og vi har indgået en ny aftale med ham og har ligeledes skrevet kontrakt med Christoffer Remmer, mens de øvrige har trænet med hos os i en periode,« siger sportsmanager for FCK-fodboldskolen Michael »Mio« Nielsen til tipsbladet.dk.

Tipsbladet har tidligere kunne fortælle, at FC Nordsjælland har hentet 94’eren Kristian Lindberg, der i øvrigt straks har vist sin målfarlighed i træningskampe for nordsjællænderne, hvor han skal spille med og mod spillere, der er op til to år ældre end ham selv i foråret.

I Hvidovre har man udover jagten på nye trænernavne og forsøget på at stoppe spillerflugten også kæmpet med sagen om spillerforeningsformand Thomas Lindrups bortvisning. Denne sag endte i sidste uge med et forlig mellem klubben og Spillerforeningen mod betaling af et beløb til Lindrup.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

AGF kan ende med millionregning, men…

Harry Maguire i chok



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Brighton – Manchester United

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Bayern München lurer på choktransfer

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

José Mourinho vil have dansk stjerne

Vil hente FC Midtjylland-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’