FCK høster videre i Hvidovre

Forstadsklubben rippes for både trænere og spillere. FCK har hentet fem talenter i Hvidovre



Hvidovre IF ser, som Tipsbladet tidligere har spået til at blive den store taber i den storkøbenhavnske talentkrig, der er skærpet af FC Københavns markante udspil kombineret med den øgede satsning, som særlig FC Nordsjælland har gennemført det seneste år.

Lige nu har man i Hvidovre, udover at tage afsked med klubbens cheftræner, mistet tre markante trænernavne i talentsektoren til konkurrenterne i området, og en større spillerflugt er også igang.

Således er hele fem spillere med U/17-landsholdsangriberen Morten Thomsen i spidsen fulgt efter træner Brian Riemer til FC København, mens FC Nordsjælland har hentet et af de største angrebstalenter fra årgang 1994, Kristian Lindberg, i Hvidovre.

I forbindelse med den ny talentsatsning har FC København headhuntet Hvidovres Brian Riemer som ny U/19-træner på fuld tid. Riemer har de seneste år lagt et stort arbejde som træner og talentchef i Hvidovre, og stod også i spidsen før førsteholdet, da man inden julepausen hentede to vigtige sejre i bundopgør i 1. division.

Dertil kommer at FC Nordsjælland har hentet Hvidovres U/17-træner Carit Falch, mens Lyngby har fået fingre i Mounir Akhait, der var udset til at afløse ham. I stedet bliver det nu den hidtidige U/14-træner Dennis Eliasen, der skal træne Hvidovres U/17-ligahold fra nytår.

På spillersiden har årgang 92’eren Morten Thomsen, der tidligere på året fik fire kampe på U/17-landsholdet, inden han blev skadet, valgt at skifte til FC København, og han får ifølge hjemmesiden dkelite.dk i den hvide trøje selskab af tre fra årgang 1991: Milan Johansen, der har været på KBUs unionshold, Jonas Møller Larsen og Kristian Geertsen samt Christoffer Remmer fra årgang 1993.

Flere problemer i Hvidovre

– Det er korrekt. Morten Thomsen har fået ophævet sin kontrakt i Hvidovre, og vi har indgået en ny aftale med ham og har ligeledes skrevet kontrakt med Christoffer Remmer, mens de øvrige har trænet med hos os i en periode,« siger sportsmanager for FCK-fodboldskolen Michael »Mio« Nielsen til tipsbladet.dk.

Tipsbladet har tidligere kunne fortælle, at FC Nordsjælland har hentet 94’eren Kristian Lindberg, der i øvrigt straks har vist sin målfarlighed i træningskampe for nordsjællænderne, hvor han skal spille med og mod spillere, der er op til to år ældre end ham selv i foråret.

I Hvidovre har man udover jagten på nye trænernavne og forsøget på at stoppe spillerflugten også kæmpet med sagen om spillerforeningsformand Thomas Lindrups bortvisning. Denne sag endte i sidste uge med et forlig mellem klubben og Spillerforeningen mod betaling af et beløb til Lindrup.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Gammelmandsbold i Toronto

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Tullberg teaser for transfer

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-scoop: Hijackede transfer

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

De køber ham for 740 mio.

De tager ikke med FC København på træningslejr

‘Det er en interessant spiller’

Her er Jonas Winds nye klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Kolding køber stor profil

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’