FCK-ikon blev bedt om at donere sæd efter VM-kamp

Rurik Gislason oplevede massevis af beskeder efter Islands kamp mod Argentina ved VM i Rusland for to år siden.



Den tidligere Superliga-spiller Rurik Gislason, som spillede for både Viborg, FC København og OB har ikke kun tiltrukket opmærksomhed for sine evner med bolden i løbet af sin karriere. Det har også været for islændingens ydre. 

Det blev også opdaget ved VM i 2018, da han var afsted med Islands landshold, fortæller han selv i et interview med Sölvi Tryggvasonar i sidstnævntes podcast.

Særligt efter opgøret mod Argentina opdagede han, at der pludselig var godt med interesse for ham på sin Instagram-profil.

– Det var en meget interessant tid i mit liv. Der var alle mulige slags beskeder og anmodninger, som handlede om, hvorvidt jeg var villig til at donere min sæd, siger han og fortsætter:

– Der var mange folk på Instagram, som var meget ligefremme, fordi de var bag deres telefon, siger Rurik Gislason, som ikke er sikker på, at det samme kunne være sket for tyve år siden, hvor de sociale medier ikke eksisterede.

Foruden oplevelserne i den virtuelle verden, så oplevede han også  efter slutrunden, at den efterfølgende ferie i Miami var sådan, at han hele tiden skulle fotograferes. Endvidere føler han sig som en narrøv, når han skal fortælle om situationen i dag.

Rurik Gislason og Island fik 1-1 i kampen mod Argentina i gruppen ved VM i 2018, som dog blev fulgt op af to nederlag og et exit.





TransferLIVE: Brøndby bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Glimrende melding for FCM’er

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Sønderjyske køber ny cheftræner

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Viaplay med stor AGF-nyhed

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på at købe FC København-spiller

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Zanka ville spille gratis for FC København

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

USA – Australien