Den tidligere Superliga-spiller Rurik Gislason, som spillede for både Viborg, FC København og OB har ikke kun tiltrukket opmærksomhed for sine evner med bolden i løbet af sin karriere. Det har også været for islændingens ydre.
Det blev også opdaget ved VM i 2018, da han var afsted med Islands landshold, fortæller han selv i et interview med Sölvi Tryggvasonar i sidstnævntes podcast.
Særligt efter opgøret mod Argentina opdagede han, at der pludselig var godt med interesse for ham på sin Instagram-profil.
– Det var en meget interessant tid i mit liv. Der var alle mulige slags beskeder og anmodninger, som handlede om, hvorvidt jeg var villig til at donere min sæd, siger han og fortsætter:
– Der var mange folk på Instagram, som var meget ligefremme, fordi de var bag deres telefon, siger Rurik Gislason, som ikke er sikker på, at det samme kunne være sket for tyve år siden, hvor de sociale medier ikke eksisterede.
Foruden oplevelserne i den virtuelle verden, så oplevede han også efter slutrunden, at den efterfølgende ferie i Miami var sådan, at han hele tiden skulle fotograferes. Endvidere føler han sig som en narrøv, når han skal fortælle om situationen i dag.
Rurik Gislason og Island fik 1-1 i kampen mod Argentina i gruppen ved VM i 2018, som dog blev fulgt op af to nederlag og et exit.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Fyrer landstræner to måneder før VM
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
Det er aldrig sket før
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
Her spiller Lasse Schöne i dag
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
NYHEDER
