FCK og fire andre jagter bomber: Han er desperat

FC København har blandt mange andre bejlere et godt øje til angriberen, men særligt en manager er desperat efter at tilknytte ham ifølge den tidligere skotske landsholdsspiller.



FC København har sammen med Malmö FF, Panathinaikos, Mallorca og Rangers et godt øje til den kroatiske angriber Antonio Colak.

Den 28-årige angriber spiller til dagligt i græske PAOK, og den tidligere Rangers-legende Barry Ferguson, som også er klummeskribent hos Daily Record skriver, at Giovanni van Bronckhorst, Rangers manager, vil strække sig langt for at få fat i ham.

– Jeg er sikker på, at Giovanni van Bronckhorst er desperat efter at få den her aftale færdiggjort hurtigst muligt, fordi tiden går og den nye sæson er kun fire uge væk, skriver den tidligere landsholdsspiller i sin klumme hos Daily Record.

– Det vil være frustrerende for Gio for i den ideelle verden, så vil man gerne have nye spillere klar fra første dag af forberedelserne til den nye sæson. 

Der er ikke noget at sige til, at den 28-årige bomber er i høj kurs. Den seneste sæson i PAOK har ikke været nogen succes for Antonio Colak, men tidligere i sin karriere har han høvlet mål ind.

PAOK hentede ham i Malmö FF, hvor han scorede 19 mål i 2021, som hjalp svenskerne med at vinde mesterskabet. I kroatisk, tysk og polsk fodbold har han også fået netmaskerne til at blamfre gentagne gange.

I sidste sæson blev det blot til tre scoringer hos PAOK i 23 kampe. Han er på kontrakt med grækerne frem til 2024, men efter et halvt år, så kan han være på vej videre. Bejlerne står angiveligt i kø.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Transferfri stjerne i København

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

AGF er mestre – her er deres vej i Europa