FCK sendte AGF hjem med øretæver

FC København viste ingen nåde, da de gav AGF en kæmpe afklapsning i forårspremieren.



Før kampen blev en stor gruppe af højreekstremistiske AGF’ere smidt hjem til Århus, efter de havde lavet optøjer i de københavnske gader.

På banen viste AGF’s mandskab dog ikke samme tegn på oprør, da de københavnske løver skræmte AGF tilbage til Århus med skræmmer.

5-0 blev det til, og nu er FC København på førstepladsen foran OB, der kun magtede at hente et point i Midtjylland lørdag.

Martin Jørgensen fik sit comeback sent i anden halvleg, men på det tidspunkt var det sket for AGF. For holdet var uden vigtige profiler som Jakob Poulsen, Benny Feilhaber og Peter Graulund, og det kunne mærkes.

For FCK dominerede hele banen, og AGF’erne haltede nærmest efter. Cesar Santin var manden der stjal billedet, da han efter 18 minutter gjorde til 1-0 på et straffespark.

Tre minutter senere var Santin der igen, og han gjorde det flot til 2-0. Det var i det hele taget et Santin-show, for fire minutter før pausen fuldbyrdede han sit hattrick, og i pausens overtid skulle Vingaard gøre ondt værre for AGF. 4-0 ved pausen!

AGF kunne ikke glæde sig over ret meget i denne kamp. Det skulle da lige være det store bifald Martin Jørgensen fik, da han entrede banen, eller at man kunne sætte den 17-årige Casper Sloth på banen. Men selv det blev overgået, da FC København i 2. halvleg satte den blot 16-årige Kenneth Zohore ind. Han er med sine 16 år og 35 dage den yngste spiller i SAS Ligaens historie, imponerende af en ung mand, der stadig går i folkeskolens 9. klasse.

Anden halvleg var i det hele taget noget mere stilfærdig, og højdepunktet kom i 57. minut, hvor Mathiaa ”Zanka” Jørgensen egenhændigt førte bolden frem for at lægge den ud på kanten højre side, for derefter at modtage bolden i feltet og sende den i mål. Flot mål af en anden ung, men mere modnet FCK-spiller.

Det blev til 5-0, og dermed ser foråret ud til at starte lige på og hårdt for AGF, der møder et forårssprudlende Silkeborg mandskab hjemme i Århus næste weekend, og derefter har de OB på Fyn.





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil ikke juble i Parken

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

FC København – Lyngby BK

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afslører Brøndbys transferplaner

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Supercomputer: De vinder Superligaen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

De viser interesse for Lyngby-profil

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding