FCK sendte AGF hjem med øretæver

FC København viste ingen nåde, da de gav AGF en kæmpe afklapsning i forårspremieren.



Før kampen blev en stor gruppe af højreekstremistiske AGF’ere smidt hjem til Århus, efter de havde lavet optøjer i de københavnske gader.

På banen viste AGF’s mandskab dog ikke samme tegn på oprør, da de københavnske løver skræmte AGF tilbage til Århus med skræmmer.

5-0 blev det til, og nu er FC København på førstepladsen foran OB, der kun magtede at hente et point i Midtjylland lørdag.

Martin Jørgensen fik sit comeback sent i anden halvleg, men på det tidspunkt var det sket for AGF. For holdet var uden vigtige profiler som Jakob Poulsen, Benny Feilhaber og Peter Graulund, og det kunne mærkes.

For FCK dominerede hele banen, og AGF’erne haltede nærmest efter. Cesar Santin var manden der stjal billedet, da han efter 18 minutter gjorde til 1-0 på et straffespark.

Tre minutter senere var Santin der igen, og han gjorde det flot til 2-0. Det var i det hele taget et Santin-show, for fire minutter før pausen fuldbyrdede han sit hattrick, og i pausens overtid skulle Vingaard gøre ondt værre for AGF. 4-0 ved pausen!

AGF kunne ikke glæde sig over ret meget i denne kamp. Det skulle da lige være det store bifald Martin Jørgensen fik, da han entrede banen, eller at man kunne sætte den 17-årige Casper Sloth på banen. Men selv det blev overgået, da FC København i 2. halvleg satte den blot 16-årige Kenneth Zohore ind. Han er med sine 16 år og 35 dage den yngste spiller i SAS Ligaens historie, imponerende af en ung mand, der stadig går i folkeskolens 9. klasse.

Anden halvleg var i det hele taget noget mere stilfærdig, og højdepunktet kom i 57. minut, hvor Mathiaa ”Zanka” Jørgensen egenhændigt førte bolden frem for at lægge den ud på kanten højre side, for derefter at modtage bolden i feltet og sende den i mål. Flot mål af en anden ung, men mere modnet FCK-spiller.

Det blev til 5-0, og dermed ser foråret ud til at starte lige på og hårdt for AGF, der møder et forårssprudlende Silkeborg mandskab hjemme i Århus næste weekend, og derefter har de OB på Fyn.





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Manchester United afviser Barça og Bayern

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Dansk angriber sat til salg

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Jubler over store FC København-nyheder



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Et af de største danske resultater’

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

LIVE: AGF klarede presset!

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Kontant dom over Elyounoussi

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE