FCK sendte AGF hjem med øretæver

FC København viste ingen nåde, da de gav AGF en kæmpe afklapsning i forårspremieren.



Før kampen blev en stor gruppe af højreekstremistiske AGF’ere smidt hjem til Århus, efter de havde lavet optøjer i de københavnske gader.

På banen viste AGF’s mandskab dog ikke samme tegn på oprør, da de københavnske løver skræmte AGF tilbage til Århus med skræmmer.

5-0 blev det til, og nu er FC København på førstepladsen foran OB, der kun magtede at hente et point i Midtjylland lørdag.

Martin Jørgensen fik sit comeback sent i anden halvleg, men på det tidspunkt var det sket for AGF. For holdet var uden vigtige profiler som Jakob Poulsen, Benny Feilhaber og Peter Graulund, og det kunne mærkes.

For FCK dominerede hele banen, og AGF’erne haltede nærmest efter. Cesar Santin var manden der stjal billedet, da han efter 18 minutter gjorde til 1-0 på et straffespark.

Tre minutter senere var Santin der igen, og han gjorde det flot til 2-0. Det var i det hele taget et Santin-show, for fire minutter før pausen fuldbyrdede han sit hattrick, og i pausens overtid skulle Vingaard gøre ondt værre for AGF. 4-0 ved pausen!

AGF kunne ikke glæde sig over ret meget i denne kamp. Det skulle da lige være det store bifald Martin Jørgensen fik, da han entrede banen, eller at man kunne sætte den 17-årige Casper Sloth på banen. Men selv det blev overgået, da FC København i 2. halvleg satte den blot 16-årige Kenneth Zohore ind. Han er med sine 16 år og 35 dage den yngste spiller i SAS Ligaens historie, imponerende af en ung mand, der stadig går i folkeskolens 9. klasse.

Anden halvleg var i det hele taget noget mere stilfærdig, og højdepunktet kom i 57. minut, hvor Mathiaa ”Zanka” Jørgensen egenhændigt førte bolden frem for at lægge den ud på kanten højre side, for derefter at modtage bolden i feltet og sende den i mål. Flot mål af en anden ung, men mere modnet FCK-spiller.

Det blev til 5-0, og dermed ser foråret ud til at starte lige på og hårdt for AGF, der møder et forårssprudlende Silkeborg mandskab hjemme i Århus næste weekend, og derefter har de OB på Fyn.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De er interesseret i Christian Eriksen

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sikre millioner til AGF

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Forlader AGF – her er hans nye klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

De er færdige i 1. division

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

– Ja, der var dialog med Brøndby

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax