FCK til Langbortistan: ‘Vi skal bare vinde’

FC København skal på noget af en tur for at møde Dinamo Minsk.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er noget af en smuttur, FC København skal på i Europa.

Mere end 3.000 kilometer skal tilbagelægges, når FC København møder Dinamo Minsk fra Belarus i Conference League. Opgøret spilles i Aserbajdsjan cirka en times kørsel uden for hovedstaden Baku.

Det er så langt væk, at FC København krydser flere tidszoner for at nå frem til kampen, som i øvrigt afvikles uden tilskuere.

– Jeg vil forholde mig til, at det er en anderledes opgave end andre, men vi skal have fokus på, hvad vi skal levere. Så kan det godt være, det er under andre omstændigheder, men det ændrer ikke på, at vi skal have et brugbart resultat med fra kampen. Uanset om vi skal flyve 20 minutter eller 12 timer, så skal vi vinde, siger Jacob Neestrup.

At vinde er FCK også mere eller mindre pisket til efter en lunken start på ligaspillet. FCK-træneren fastslår, at “løverne” i hvert fald skal vinde to af de sidste tre kampe – måske endda alle tre.

Det er et pres, man skal kunne håndtere mod et mandskab, der har fået en endnu dårligere start end FC København. Dinamo Minsk har tabt alle tre hidtidge kampe, men Neestrup råber alligevel vagt i gevær.

– Der er en national kontekst, og så er der en international. Nationalt er de vant til at vinde mere eller mindre alle kampe, og internationalt formår de, uanset hvem de møder, at holde kampene i live. Den eneste kamp, de ikke formåede at holde i live, var ude mod Legia.

– Det er et velorganiseret hold, som spiller med stor disciplin, men det er også et hold, vi skal kunne slå, hvis vi vil videre i Conference League, siger han.

Den lange afstand til kampen betyder, at FC København begiver sig ud på den cirka fem timer lange flyvetur allerede tirsdag. 

– Det betyder, at vi mister en god træning tirsdag. Så kunne man have overvejet at blive i København og træne, men det er umuligt at gøre onsdag, så vi skal træne på stadion, og der ved vi godt, at vi ikke kan lave noget taktisk træning, lyder det fra Neestrup.

Der er kickoff mellem Dinamo Minsk og FC København klokken 18.45 dansk tid på torsdag. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

FCK hævner sig mod OB i Parken

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Leverkusen – Bayern



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

FC København – OB

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Andreas Christensen afviser tilbud