FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er noget af en smuttur, FC København skal på i Europa.
Mere end 3.000 kilometer skal tilbagelægges, når FC København møder Dinamo Minsk fra Belarus i Conference League. Opgøret spilles i Aserbajdsjan cirka en times kørsel uden for hovedstaden Baku.
Det er så langt væk, at FC København krydser flere tidszoner for at nå frem til kampen, som i øvrigt afvikles uden tilskuere.
– Jeg vil forholde mig til, at det er en anderledes opgave end andre, men vi skal have fokus på, hvad vi skal levere. Så kan det godt være, det er under andre omstændigheder, men det ændrer ikke på, at vi skal have et brugbart resultat med fra kampen. Uanset om vi skal flyve 20 minutter eller 12 timer, så skal vi vinde, siger Jacob Neestrup.
At vinde er FCK også mere eller mindre pisket til efter en lunken start på ligaspillet. FCK-træneren fastslår, at “løverne” i hvert fald skal vinde to af de sidste tre kampe – måske endda alle tre.
Det er et pres, man skal kunne håndtere mod et mandskab, der har fået en endnu dårligere start end FC København. Dinamo Minsk har tabt alle tre hidtidge kampe, men Neestrup råber alligevel vagt i gevær.
– Der er en national kontekst, og så er der en international. Nationalt er de vant til at vinde mere eller mindre alle kampe, og internationalt formår de, uanset hvem de møder, at holde kampene i live. Den eneste kamp, de ikke formåede at holde i live, var ude mod Legia.
– Det er et velorganiseret hold, som spiller med stor disciplin, men det er også et hold, vi skal kunne slå, hvis vi vil videre i Conference League, siger han.
Den lange afstand til kampen betyder, at FC København begiver sig ud på den cirka fem timer lange flyvetur allerede tirsdag.
– Det betyder, at vi mister en god træning tirsdag. Så kunne man have overvejet at blive i København og træne, men det er umuligt at gøre onsdag, så vi skal træne på stadion, og der ved vi godt, at vi ikke kan lave noget taktisk træning, lyder det fra Neestrup.
Der er kickoff mellem Dinamo Minsk og FC København klokken 18.45 dansk tid på torsdag.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Algeriet – Østrig
TOPNYHED