FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er noget af en smuttur, FC København skal på i Europa.
Mere end 3.000 kilometer skal tilbagelægges, når FC København møder Dinamo Minsk fra Belarus i Conference League. Opgøret spilles i Aserbajdsjan cirka en times kørsel uden for hovedstaden Baku.
Det er så langt væk, at FC København krydser flere tidszoner for at nå frem til kampen, som i øvrigt afvikles uden tilskuere.
– Jeg vil forholde mig til, at det er en anderledes opgave end andre, men vi skal have fokus på, hvad vi skal levere. Så kan det godt være, det er under andre omstændigheder, men det ændrer ikke på, at vi skal have et brugbart resultat med fra kampen. Uanset om vi skal flyve 20 minutter eller 12 timer, så skal vi vinde, siger Jacob Neestrup.
At vinde er FCK også mere eller mindre pisket til efter en lunken start på ligaspillet. FCK-træneren fastslår, at “løverne” i hvert fald skal vinde to af de sidste tre kampe – måske endda alle tre.
Det er et pres, man skal kunne håndtere mod et mandskab, der har fået en endnu dårligere start end FC København. Dinamo Minsk har tabt alle tre hidtidge kampe, men Neestrup råber alligevel vagt i gevær.
– Der er en national kontekst, og så er der en international. Nationalt er de vant til at vinde mere eller mindre alle kampe, og internationalt formår de, uanset hvem de møder, at holde kampene i live. Den eneste kamp, de ikke formåede at holde i live, var ude mod Legia.
– Det er et velorganiseret hold, som spiller med stor disciplin, men det er også et hold, vi skal kunne slå, hvis vi vil videre i Conference League, siger han.
Den lange afstand til kampen betyder, at FC København begiver sig ud på den cirka fem timer lange flyvetur allerede tirsdag.
– Det betyder, at vi mister en god træning tirsdag. Så kunne man have overvejet at blive i København og træne, men det er umuligt at gøre onsdag, så vi skal træne på stadion, og der ved vi godt, at vi ikke kan lave noget taktisk træning, lyder det fra Neestrup.
Der er kickoff mellem Dinamo Minsk og FC København klokken 18.45 dansk tid på torsdag.
LIVE
TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
OPTAKT
Argentina – Schweiz
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
OPTAKT
Norge – England
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT