FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er noget af en smuttur, FC København skal på i Europa.
Mere end 3.000 kilometer skal tilbagelægges, når FC København møder Dinamo Minsk fra Belarus i Conference League. Opgøret spilles i Aserbajdsjan cirka en times kørsel uden for hovedstaden Baku.
Det er så langt væk, at FC København krydser flere tidszoner for at nå frem til kampen, som i øvrigt afvikles uden tilskuere.
– Jeg vil forholde mig til, at det er en anderledes opgave end andre, men vi skal have fokus på, hvad vi skal levere. Så kan det godt være, det er under andre omstændigheder, men det ændrer ikke på, at vi skal have et brugbart resultat med fra kampen. Uanset om vi skal flyve 20 minutter eller 12 timer, så skal vi vinde, siger Jacob Neestrup.
At vinde er FCK også mere eller mindre pisket til efter en lunken start på ligaspillet. FCK-træneren fastslår, at “løverne” i hvert fald skal vinde to af de sidste tre kampe – måske endda alle tre.
Det er et pres, man skal kunne håndtere mod et mandskab, der har fået en endnu dårligere start end FC København. Dinamo Minsk har tabt alle tre hidtidge kampe, men Neestrup råber alligevel vagt i gevær.
– Der er en national kontekst, og så er der en international. Nationalt er de vant til at vinde mere eller mindre alle kampe, og internationalt formår de, uanset hvem de møder, at holde kampene i live. Den eneste kamp, de ikke formåede at holde i live, var ude mod Legia.
– Det er et velorganiseret hold, som spiller med stor disciplin, men det er også et hold, vi skal kunne slå, hvis vi vil videre i Conference League, siger han.
Den lange afstand til kampen betyder, at FC København begiver sig ud på den cirka fem timer lange flyvetur allerede tirsdag.
– Det betyder, at vi mister en god træning tirsdag. Så kunne man have overvejet at blive i København og træne, men det er umuligt at gøre onsdag, så vi skal træne på stadion, og der ved vi godt, at vi ikke kan lave noget taktisk træning, lyder det fra Neestrup.
Der er kickoff mellem Dinamo Minsk og FC København klokken 18.45 dansk tid på torsdag.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
DBU vil granske FIFA-plan
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’