FCK til Langbortistan: ‘Vi skal bare vinde’

FC København skal på noget af en tur for at møde Dinamo Minsk.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Det er noget af en smuttur, FC København skal på i Europa.

Mere end 3.000 kilometer skal tilbagelægges, når FC København møder Dinamo Minsk fra Belarus i Conference League. Opgøret spilles i Aserbajdsjan cirka en times kørsel uden for hovedstaden Baku.

Det er så langt væk, at FC København krydser flere tidszoner for at nå frem til kampen, som i øvrigt afvikles uden tilskuere.

– Jeg vil forholde mig til, at det er en anderledes opgave end andre, men vi skal have fokus på, hvad vi skal levere. Så kan det godt være, det er under andre omstændigheder, men det ændrer ikke på, at vi skal have et brugbart resultat med fra kampen. Uanset om vi skal flyve 20 minutter eller 12 timer, så skal vi vinde, siger Jacob Neestrup.

At vinde er FCK også mere eller mindre pisket til efter en lunken start på ligaspillet. FCK-træneren fastslår, at “løverne” i hvert fald skal vinde to af de sidste tre kampe – måske endda alle tre.

Det er et pres, man skal kunne håndtere mod et mandskab, der har fået en endnu dårligere start end FC København. Dinamo Minsk har tabt alle tre hidtidge kampe, men Neestrup råber alligevel vagt i gevær.

– Der er en national kontekst, og så er der en international. Nationalt er de vant til at vinde mere eller mindre alle kampe, og internationalt formår de, uanset hvem de møder, at holde kampene i live. Den eneste kamp, de ikke formåede at holde i live, var ude mod Legia.

– Det er et velorganiseret hold, som spiller med stor disciplin, men det er også et hold, vi skal kunne slå, hvis vi vil videre i Conference League, siger han.

Den lange afstand til kampen betyder, at FC København begiver sig ud på den cirka fem timer lange flyvetur allerede tirsdag. 

– Det betyder, at vi mister en god træning tirsdag. Så kunne man have overvejet at blive i København og træne, men det er umuligt at gøre onsdag, så vi skal træne på stadion, og der ved vi godt, at vi ikke kan lave noget taktisk træning, lyder det fra Neestrup.

Der er kickoff mellem Dinamo Minsk og FC København klokken 18.45 dansk tid på torsdag. 







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Viborg FF – OB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Bassel Jradi præsenteret i B.93

Her er VM-turneringens hold



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Svensson giver status på Huescas

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sønderjyske – FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Fin lodtrækning for FCK

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København kan miste endnu en stjerne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Han er VM’s bedste spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri