FCM købte ham for 20 mio. – nu skal han i fængsel

FC Midtjyllands tidligere offensivspiller Emam Ashour er tirsdag blevet dømt for overfald og står til en tur bag tremmer, skriver flere egyptiske medier.



En kæmpe bombe har ramt egyptisk fodbold.

Her er den tidligere FC Midtjylland-spiller og en af landets store stjerner Emam Ashour nemlig tirsdag blevet idømt seks måneders fængsel.

Det skriver flere medier i Egypten.

Emam Ashour er blevet dømt skyldig i et overfald på en sikkerhedsvagt i et indkøbscenter beliggende i Sheikh Zayed-området i Egypten.

Dommen blev afsagt tirsdag og lyder på seks måneders fængsel. 

Emam Ashours advokat og rådgiver Mohamed Othman slår dog fast, at dommen er afsagt ulovligt.

– Vi blev ikke underrettet om datoen for retsmødet, der blev afholdt i dag (tirsdag), og derfor blev kendelsen afsagt uden vores tilstedeværelse. Vi har ret til at appellere dommen via en indsigelse, og derfor er dens gennemførelse suspenderet, lyder det ifølge zamalektoday.com.

Emam Ashour, 26 år, er tidligere blevet frifundet i samme sag, men den offentlige anklagemyndighed appellerede kendelsen. Det er deres appel, som nu er blevet accepteret og har fået offensivspilleren dømt.

I en dansk sammenhæng blev Emam Ashour et uforløst bekendtskab, da han i januar 2023 skiftede fra Zamalek SC i hjemlandet til FC Midtjylland for et beløb omkring 20 millioner kroner.

Opholdet startede ganske lovende, men langsomt gled parterne fra hinanden, hvorfor det var naturligt at skilles blot et halvt år senere. Her købte Al Ahly ham retur for omtrent samme beløb, som FCM gav.

Skiftet retur til egyptisk fodbold skete dog ikke uden påstyr, da Al Ahly, der købte Emam Ashour, er ærkerivaler med hans tidligere klub Zamalek SC.





LIVE

VM-LIVE: Surt show

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Afviste Premier League-klubber

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Kryptisk transfermelding

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Holland – Marokko

Tæt på kæmpetransfer

Tyskland – Paraguay

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Usikker på Chido Obi-transfer

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser