FCM og FCK får kvindelige dommere i Europa

UEFA har offentliggjort, at det bliver franske Stéphanie Frappart, der dømmer opgøret torsdag mellem Braga og FC Midtjylland. Også FCK får en kvinde som dommer.



Når FC Midtjylland torsdag gæster Portugal og Braga i Europa League, bliver det med franske Stéphanie Frappart som dommer.

Det er som sådan ikke noget nyt, at hun dømmer europæisk, for Ligue 1-dommeren var den første kvinde nogensinde til at dømme en mandlig Champions League-kamp, da hun i december 2020 dømte kampen mellem Juventus og Dynamo Kiev. Hun har også været den første kvinde til at dømme en mandlig VM-kvalifikationskamp.

Og nu er det første gang, at hun dømmer et dansk mandskab.

I Ligue 1 har hun i denne sæson fløjtet tre kampe, og det har kastet 13 gule kort af sig. Så altså lidt mere end fire kort pr. kamp.

Kampen mellem Braga og FC Midtjylland bliver Stéphanie Frapparts fjerde i Europa League-gruppespillet, efter hun i sidste sæson fløjtede tre kampe. Hun var med til EM i sommer som fjerdedommer.

FC Midtjylland er i øvrigt ikke det eneste danske mandskab, der får en kvinde som dommer i den kommende europæiske kamp.

Det gør også FC København.

Når klubben møder Lincoln Red Imps i Conference League-gruppespillet i Parken torsdag aften, er det med Kateryna Monzul fra Ukraine som dommer.

Hun fløjter til dagligt i den bedste ukrainske liga og har en enkelt Europa League-kamp på cv’et. I det opgør uddelte hun i øvrigt ni advarsler, og i denne sæson har hun i gennemsnit uddelt mere end fem kort pr. kamp.

Brøndby IF’s opgør mod Olympique Lyon fløjtes af Harald Lechner fra Østrig, mens Randers FC’s besøg i CFR Cluj fløjtes af Davide Massa fra Italien.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Er han løsningen i AGF?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

FC København-transfer bremses af denne årsag

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afslører kæmpe VM-chok



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

FC København i intense transferforhandlinger

Frankrig – Spanien

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Tour-special: Det kan vi forvente

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transferbombe i Manchester United

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker