FCM og FCK får kvindelige dommere i Europa

UEFA har offentliggjort, at det bliver franske Stéphanie Frappart, der dømmer opgøret torsdag mellem Braga og FC Midtjylland. Også FCK får en kvinde som dommer.



Når FC Midtjylland torsdag gæster Portugal og Braga i Europa League, bliver det med franske Stéphanie Frappart som dommer.

Det er som sådan ikke noget nyt, at hun dømmer europæisk, for Ligue 1-dommeren var den første kvinde nogensinde til at dømme en mandlig Champions League-kamp, da hun i december 2020 dømte kampen mellem Juventus og Dynamo Kiev. Hun har også været den første kvinde til at dømme en mandlig VM-kvalifikationskamp.

Og nu er det første gang, at hun dømmer et dansk mandskab.

I Ligue 1 har hun i denne sæson fløjtet tre kampe, og det har kastet 13 gule kort af sig. Så altså lidt mere end fire kort pr. kamp.

Kampen mellem Braga og FC Midtjylland bliver Stéphanie Frapparts fjerde i Europa League-gruppespillet, efter hun i sidste sæson fløjtede tre kampe. Hun var med til EM i sommer som fjerdedommer.

FC Midtjylland er i øvrigt ikke det eneste danske mandskab, der får en kvinde som dommer i den kommende europæiske kamp.

Det gør også FC København.

Når klubben møder Lincoln Red Imps i Conference League-gruppespillet i Parken torsdag aften, er det med Kateryna Monzul fra Ukraine som dommer.

Hun fløjter til dagligt i den bedste ukrainske liga og har en enkelt Europa League-kamp på cv’et. I det opgør uddelte hun i øvrigt ni advarsler, og i denne sæson har hun i gennemsnit uddelt mere end fem kort pr. kamp.

Brøndby IF’s opgør mod Olympique Lyon fløjtes af Harald Lechner fra Østrig, mens Randers FC’s besøg i CFR Cluj fløjtes af Davide Massa fra Italien.







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Nu er Sean Klaiber på klubjagt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

José Mourinho vil have dansk stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

UEFA med vild ændring

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Afsløring: De er færdige i Randers

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria