FCM og FCK får kvindelige dommere i Europa

UEFA har offentliggjort, at det bliver franske Stéphanie Frappart, der dømmer opgøret torsdag mellem Braga og FC Midtjylland. Også FCK får en kvinde som dommer.



Når FC Midtjylland torsdag gæster Portugal og Braga i Europa League, bliver det med franske Stéphanie Frappart som dommer.

Det er som sådan ikke noget nyt, at hun dømmer europæisk, for Ligue 1-dommeren var den første kvinde nogensinde til at dømme en mandlig Champions League-kamp, da hun i december 2020 dømte kampen mellem Juventus og Dynamo Kiev. Hun har også været den første kvinde til at dømme en mandlig VM-kvalifikationskamp.

Og nu er det første gang, at hun dømmer et dansk mandskab.

I Ligue 1 har hun i denne sæson fløjtet tre kampe, og det har kastet 13 gule kort af sig. Så altså lidt mere end fire kort pr. kamp.

Kampen mellem Braga og FC Midtjylland bliver Stéphanie Frapparts fjerde i Europa League-gruppespillet, efter hun i sidste sæson fløjtede tre kampe. Hun var med til EM i sommer som fjerdedommer.

FC Midtjylland er i øvrigt ikke det eneste danske mandskab, der får en kvinde som dommer i den kommende europæiske kamp.

Det gør også FC København.

Når klubben møder Lincoln Red Imps i Conference League-gruppespillet i Parken torsdag aften, er det med Kateryna Monzul fra Ukraine som dommer.

Hun fløjter til dagligt i den bedste ukrainske liga og har en enkelt Europa League-kamp på cv’et. I det opgør uddelte hun i øvrigt ni advarsler, og i denne sæson har hun i gennemsnit uddelt mere end fem kort pr. kamp.

Brøndby IF’s opgør mod Olympique Lyon fløjtes af Harald Lechner fra Østrig, mens Randers FC’s besøg i CFR Cluj fløjtes af Davide Massa fra Italien.





– Der er hævntørst hos Brøndbys fans




AaB Superligaen Aalborg, Denmark. 11th Apr, 2025. Superligakampen mellem AaB og Lyngby Boldklub paa Aalborg Portland Park fredag den 11. april 2025. Credit: Ritzau/Alamy Live News LIVE

LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Barcelona – Real Madrid

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

FC København sælger Nathan Trott

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Wolfsburg – Bayern

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Sønderjyske er tilbage i medaljekampen

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige