FC Midtjylland har fostret mange store talenter i løbet af klubbens forholdsvis korte levetid, og der er flere ulve på vej til at blive udklækket. Midtjydernes præstationer i dette års UEFA Youth League er med til at understrege den store talentmasse på Heden.
En af de spillere, der er godt på vej i FC Midtjylland, er midtbanespilleren Mikael Anderson, der i denne sæson har fået debut for ulvene med to korte indhop i Superligaen. Han håber, at der venter mange flere minutter i denne sæson.
– Jeg er meget begejstret for at være i førsteholdstruppen. Jeg er ung, men jeg håber at få nogle minutter, og jeg føler, jeg har de kvaliteter, holdet mangler. Jeg er glad for at være en del af holdet, men nu vil jeg spille mere og mere, siger 18-årige Mikael Anderson til Fotbollti.net.
FC Midtjylland-spilleren har repræsenteret Danmark på U-landsholdene, men han har islandske rødder og nåede også at spille U17-landskampe for Island, inden han blev overtalt til at spille i rødt og hvidt. Anderson værner dog om sine rødder fra vulkanøen og vil ikke afvise, at han vælger Island over Danmark.
– Selvfølgelig er det en mulighed. Jeg er stadig islænding og besøger tit min familie på Island. Vi må se, hvad der sker i fremtiden, siger Anderson.
Fremtiden på klubniveau har FCM-talentet ligeledes svært ved at spå om, men han lægger ikke skjul på, at han tillader sig at drømme stort.
– Jeg vil nå så langt som muligt. Jeg er ung, men jeg er meget ambitiøs, og det har jeg altid været. Nu skal jeg vise alle, hvad jeg kan, og så må vi se. Selvfølgelig vil jeg gerne til udlandet og spille. Premier League er interessant, og jeg er en stor fyr, men man ved aldrig, hvad der sker i fodbold, slutter Mikael Anderson, der allerede som 14-årige var til prøvetræning til Aston Villa.
Mikael Anderson forlængede tidligere på året sin kontrakt med FC Midtjylland efter nogle langstrakte forhandlinger, og ved den lejlighed fastslog sportsdirektør Claus Steinlein, at det er en spiller, man har store forventninger til i fremtiden – af samme årsag blev de to parter også enige om en fem-årig aftale.
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Chok i OB – siger op efter seks dage
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Superliga-profil får trænerlicens
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
Vil bygge statue af Messi
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
Kæmpe ændring i MLS
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
Superligaboss om FCK: Pas på med det
Kæmpestjerne angrer
DAGENS SPILFORSLAG
Nordirsk nederlag i Kosice
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
TOPNYHED
