FCM var Poulsens førstevalg

– FCM viste, at de ville have mig, siger Jakob Poulsen efter skiftet til FC Midtjylland. Jens Ørgaard har tre gange tidligere forsøgt at købe den forhenværende Esbjerg-spiller.



27-årige Jakob Poulsen blev tirsdag eftermiddag præsenteret som ny spiller i FC Midtjylland, der har købt den danske VM-spiller af AGF, angiveligt for mellem fem og syv millioner kroner.

Poulsen, der på grund af en ankeloperation foretaget mandag først forventes at være kampklar til oktober eller november, har været sat i forbindelse med Brøndby, mens også Esbjerg og Randers på rygteplan har været interesseret i midtbanespilleren.

Den tidligere Heerenveen-spiller havde håbet på et skifte til udlandet efter VM, men den drilske fodskade og FCM’s villighed til at købe Poulsen øjeblikkeligt banede øjensynligt vejen for skiftet.

Jakob Poulsen understreger, at han meget gerne ville til FC Midtjylland, selvom han i januar havde muligheden for at blive Serie A-spiller hos SS Lazio.

– FCM var førstevalg for mig. De viste, at de meget gerne ville have mig, siger Jakob Poulsen til tipsbladet.dk.

Poulsen glæder sig over skiftet tilbage til Superligaen, hvor han ser muligheden for at spille med i toppen af rækken i FC Midtjylland, mens FCM-sportsdirektør Jens Ørgaard lægger op til, at Poulsen ligesom en række tidligere FCM-spillere kan spille sig til en stor udlandskontrakt ved at levere nogle gode sæsoner i klubben.

Jakob Poulsen har fået en fireårig kontrakt med FC Midtjylland.





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Silkeborg IF – FC København

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FC Midtjylland – AC Horsens

FC Nordsjælland – Randers FC

AaB spiller sig på førstepladsen

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Brøndby-boss teaser for transfer

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Tottenham-flop i stor transfer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

‘En trøstepræmie af en turnering’

Nærmer sig vild FCK-præstation



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’