FCM var Poulsens førstevalg

– FCM viste, at de ville have mig, siger Jakob Poulsen efter skiftet til FC Midtjylland. Jens Ørgaard har tre gange tidligere forsøgt at købe den forhenværende Esbjerg-spiller.



27-årige Jakob Poulsen blev tirsdag eftermiddag præsenteret som ny spiller i FC Midtjylland, der har købt den danske VM-spiller af AGF, angiveligt for mellem fem og syv millioner kroner.

Poulsen, der på grund af en ankeloperation foretaget mandag først forventes at være kampklar til oktober eller november, har været sat i forbindelse med Brøndby, mens også Esbjerg og Randers på rygteplan har været interesseret i midtbanespilleren.

Den tidligere Heerenveen-spiller havde håbet på et skifte til udlandet efter VM, men den drilske fodskade og FCM’s villighed til at købe Poulsen øjeblikkeligt banede øjensynligt vejen for skiftet.

Jakob Poulsen understreger, at han meget gerne ville til FC Midtjylland, selvom han i januar havde muligheden for at blive Serie A-spiller hos SS Lazio.

– FCM var førstevalg for mig. De viste, at de meget gerne ville have mig, siger Jakob Poulsen til tipsbladet.dk.

Poulsen glæder sig over skiftet tilbage til Superligaen, hvor han ser muligheden for at spille med i toppen af rækken i FC Midtjylland, mens FCM-sportsdirektør Jens Ørgaard lægger op til, at Poulsen ligesom en række tidligere FCM-spillere kan spille sig til en stor udlandskontrakt ved at levere nogle gode sæsoner i klubben.

Jakob Poulsen har fået en fireårig kontrakt med FC Midtjylland.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Her er 1/8-finalerne ved VM

Belgien i chok over Balogun-beslutning

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

“Du er en fucking maskine!”

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Det er et angreb på FCK’

Dansker på blokken i ny storklub

Mexico – England

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Et ‘angreb’ på Superligaen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Klapper i om stor Superliga-transfer

Storklub forhørte sig på FCK-boss