Andreas Schjelderup er interesseret i FCN-retur

Der kan vente et dramatisk slutspil for den norske teenager Andreas Schjelderup, der risikerer at være fanget på bænken og tribunen i Benfica.



Det er som sådan ikke fordi, FC Nordsjælland mangler spillere eller lider under at mangle Ernest Nuamah.

Torsdag gik FCN sikkert videre til Conference League-gruppespillet, og i Superligaen ser man ud til at have et hold, der igen spiller med om metal.

Men Andreas Schjelderups svære situation i Benfica har fået FCN til at udforske muligheden for at hente nordmanden tilbage.

FC Nordsjælland er ifølge Tipsbladets oplysninger en af de klubber, der har budt sig til hos Benfica.

Og Andreas Schjelderup skal være interesseret i en retur til Farum for at få karrieren i sving igen.

Nordmanden spillede en håndfuld kampe i næstbedste række på B-holdet i foråret, men der er tvivl om udsigterne til spilletid med det, der ligner intern uenighed i Benficas ledelse.

Benfica har lejet profilen Goncalo Guedes fra Wolverhampton til Schjelderups plads i venstre, og på den modsatte kant er Ángel Di María vendt hjem efter mange år væk fra den portugisiske hovedstad.

Benfica har allerede den normale starter Rafa på pladsen, og selv om klubben som altid har mange kampe i kalenderen, dufter det ikke af megen spilletid.

Men det virker lige nu mere sandsynligt, at den norske forward skifter til en klub i en større liga eller får et halvt år til i Benfica.

Benficas sportslige ledelse lader til at være mere indstillet på at sende Schjelderup til en af de ‘større klubber’, som det formuleres i Portugal, end tilbage til FC Nordsjælland.

I portugisiske medier har en pris på cirka 110 millioner kroner, svarende til januar-transferen fra Farum inklusiv præstationsklausuler, været luftet.

At prisen skulle være deroppe stemmer ikke ganske overens med et halvt år næsten uden spilletid på førsteholdet.

Men Schjelderup var også så eftertragtet og lovende, at det ikke kan udelukkes, at en stor klub køber nordmanden i troen på, at man kan strikke en bedre plan sammen for vejen til førsteholds-spilletid end Benfica.

AZ Alkmaar har været nævnt som mulig destination, og andre klubber i større ligaer end Superligaen skal altså også have smidt deres hat i ringen.





Kan ikke udelukke Morten Frendrup-handel



LIVE

TransferLIVE: Roony Bardghji siger farvel


Kan ikke udelukke Morten Frendrup-handel

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

David Nielsen i svime: Han er en hård spiller

Christian Nørgaard afviste storklub

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Vildt! Dansker får annulleret fire mål


EKSKLUSIVT

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard


FCK vinder over HSV i vild fest

Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


Tror på aftale med Pelle Mattsson

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Han får et stort gennembrud i Randers FC!

Theo Sander søger væk fra FC København

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM

Neestrup: Det er røvhamrende irriterende

Har FC København skudt papegøjen?

Vejle teaser for kæmpetransfer

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt



Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Afviser Viborg

Alt om Randers: Venter stort skifte?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


‘Det er Peter Christiansens idé’

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’



Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Kovending: Afviser dansker-transfer

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Jagter triumf – ramt af stort problem

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

‘Jeg drømmer stort’

Mål i luften i Vestirland



Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub