Det er som sådan ikke fordi, FC Nordsjælland mangler spillere eller lider under at mangle Ernest Nuamah.
Torsdag gik FCN sikkert videre til Conference League-gruppespillet, og i Superligaen ser man ud til at have et hold, der igen spiller med om metal.
Men Andreas Schjelderups svære situation i Benfica har fået FCN til at udforske muligheden for at hente nordmanden tilbage.
FC Nordsjælland er ifølge Tipsbladets oplysninger en af de klubber, der har budt sig til hos Benfica.
Og Andreas Schjelderup skal være interesseret i en retur til Farum for at få karrieren i sving igen.
Nordmanden spillede en håndfuld kampe i næstbedste række på B-holdet i foråret, men der er tvivl om udsigterne til spilletid med det, der ligner intern uenighed i Benficas ledelse.
Benfica har lejet profilen Goncalo Guedes fra Wolverhampton til Schjelderups plads i venstre, og på den modsatte kant er Ángel Di María vendt hjem efter mange år væk fra den portugisiske hovedstad.
Benfica har allerede den normale starter Rafa på pladsen, og selv om klubben som altid har mange kampe i kalenderen, dufter det ikke af megen spilletid.
Men det virker lige nu mere sandsynligt, at den norske forward skifter til en klub i en større liga eller får et halvt år til i Benfica.
Benficas sportslige ledelse lader til at være mere indstillet på at sende Schjelderup til en af de ‘større klubber’, som det formuleres i Portugal, end tilbage til FC Nordsjælland.
I portugisiske medier har en pris på cirka 110 millioner kroner, svarende til januar-transferen fra Farum inklusiv præstationsklausuler, været luftet.
At prisen skulle være deroppe stemmer ikke ganske overens med et halvt år næsten uden spilletid på førsteholdet.
Men Schjelderup var også så eftertragtet og lovende, at det ikke kan udelukkes, at en stor klub køber nordmanden i troen på, at man kan strikke en bedre plan sammen for vejen til førsteholds-spilletid end Benfica.
AZ Alkmaar har været nævnt som mulig destination, og andre klubber i større ligaer end Superligaen skal altså også have smidt deres hat i ringen.
LIVE
LIVE: Newcastle henter stort talent
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
Færdig i Manchester City
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Moukoko vækker opsigt i udlandet
Superliga-ekspert i svime over FCK
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Viborg FF – AGF