Andreas Schjelderup er interesseret i FCN-retur

Der kan vente et dramatisk slutspil for den norske teenager Andreas Schjelderup, der risikerer at være fanget på bænken og tribunen i Benfica.



Det er som sådan ikke fordi, FC Nordsjælland mangler spillere eller lider under at mangle Ernest Nuamah.

Torsdag gik FCN sikkert videre til Conference League-gruppespillet, og i Superligaen ser man ud til at have et hold, der igen spiller med om metal.

Men Andreas Schjelderups svære situation i Benfica har fået FCN til at udforske muligheden for at hente nordmanden tilbage.

FC Nordsjælland er ifølge Tipsbladets oplysninger en af de klubber, der har budt sig til hos Benfica.

Og Andreas Schjelderup skal være interesseret i en retur til Farum for at få karrieren i sving igen.

Nordmanden spillede en håndfuld kampe i næstbedste række på B-holdet i foråret, men der er tvivl om udsigterne til spilletid med det, der ligner intern uenighed i Benficas ledelse.

Benfica har lejet profilen Goncalo Guedes fra Wolverhampton til Schjelderups plads i venstre, og på den modsatte kant er Ángel Di María vendt hjem efter mange år væk fra den portugisiske hovedstad.

Benfica har allerede den normale starter Rafa på pladsen, og selv om klubben som altid har mange kampe i kalenderen, dufter det ikke af megen spilletid.

Men det virker lige nu mere sandsynligt, at den norske forward skifter til en klub i en større liga eller får et halvt år til i Benfica.

Benficas sportslige ledelse lader til at være mere indstillet på at sende Schjelderup til en af de ‘større klubber’, som det formuleres i Portugal, end tilbage til FC Nordsjælland.

I portugisiske medier har en pris på cirka 110 millioner kroner, svarende til januar-transferen fra Farum inklusiv præstationsklausuler, været luftet.

At prisen skulle være deroppe stemmer ikke ganske overens med et halvt år næsten uden spilletid på førsteholdet.

Men Schjelderup var også så eftertragtet og lovende, at det ikke kan udelukkes, at en stor klub køber nordmanden i troen på, at man kan strikke en bedre plan sammen for vejen til førsteholds-spilletid end Benfica.

AZ Alkmaar har været nævnt som mulig destination, og andre klubber i større ligaer end Superligaen skal altså også have smidt deres hat i ringen.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

Topboss sviner Barça til

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

– Jeg tror, jeg græd mere end i resten af mit liv

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Serie A-klubber jagter Randers-profil

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’