Fem kendte fodbold-drukture

Vejle er ramt af tømmermænd efter en større druktur, der involverede flere spillere og kulminerede i en fyring af Anders K. Jakobsen. Tipsbladet har fundet en lille samling af klassiske drukture.



Den seneste:

Den polske landsholdsmålmand, Artur Boruc, der også står mellem stængerne hos skotske Celtic, kom i år i problemer, da han med sammen med et par mindre kendte holdkammerater og en flok polske journalister, forlod landsholdslejren under en tur til Ukraine og drak sig fulde.

Da de kom tilbage igen, smadrede de tre et hotelværelse, hvorefter Boruc blev udelukket fra landsholdet. Artur Boruc har tidligere i år fået en bøde af Celtics ledelse for at have drukket sig fuld under en træningslejr.

Den hemmelige:

Den tjekkiske angriber, Milan Baros, fik efter VM i 2006 lidt ekstra ferie af sin klub Aston Villa. De blev brugt på en længere druktur. Baros blev blandt andet set danse på bordet i en bar i nøgen overkrop og med et kondom bundet rundt om hovedet. Han skulle også have været indblandet i tumult med et bryllupsselskab på en trendy natklub.

Den sjove:

Den pensionerede irske forsvarsspiller, Paul McGrath, har kæmpet med alkoholproblemer i mange år. Blandt andet dukkede McGrath ikke op til hele to landskampe pga. en lidt for heftig bytur, men den druktur, der fik størst opmærksomhed var som Manchester United-spiller.

Her deltog McGrath en fredag morgen i 1988 sammen med holdkammeraten Norman Whiteside i tv-showet ‘Kick-Off’. Begge var tydeligt berusede og medførte en seerstorm af protester. Manager Alex Ferguson var ikke imponeret og gav begge spillere en bøde på to ugers løn.

Den legendariske:

Det kan være svært at fremhæve én af utallige episoder Paul Gascoigne har rodet sig ud i igennem ent langt liv med alkohol, men Gascoigne kom for alvor på alverdens forsider, da han på en landsholdstur til Asien, forud for EM i 1996, var ude og fejre sin 29-års fødselsdag.

Her blev den tidligere Lazio- og Tottenham-spiller spændt fast til en tandlægestol, mens landsholdskammeraterne hældte alkohol ned i halsen på englænderen. Da han få måneder under VM scorede et af karriens bedste mål mod Skotland, fejrede han det med parodi af episoden med en vandflaske.

Den hjemlige:

I foråret 2003 varmede Erik Mykland op til FCK’s sæsonpræmiere mod OB ved at tage på en gevaldig druktur på Café Rust. Liggende på fortorvet udfordrede den norske midtbanespiller forbipasserende på Skt. Hans Torv til at lægge arm. Senere fejrede alle FCK-spillerne en scoring i SAS Ligaen med at lægge arm liggende i en stor rundkreds.

Læs om flere byture i Tipsbladet Insigt, på gade nu! Du kan også læse Tipsbladet som e-avis her!



Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag

– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Brøndby takker nej til to spillere

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

‘En af sæsonens bedste transfers’

Stort Yussuf Poulsen-chok

Dansker færdig i Ajax?

Her er AGF’s transferplaner

Han er IKKE i spil

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Åge Hareide er død

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Kæmpe brag venter fredag

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

– Lidt af en bombe

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Braga brager derudad

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale