Fem kendte fodbold-drukture

Vejle er ramt af tømmermænd efter en større druktur, der involverede flere spillere og kulminerede i en fyring af Anders K. Jakobsen. Tipsbladet har fundet en lille samling af klassiske drukture.



Den seneste:

Den polske landsholdsmålmand, Artur Boruc, der også står mellem stængerne hos skotske Celtic, kom i år i problemer, da han med sammen med et par mindre kendte holdkammerater og en flok polske journalister, forlod landsholdslejren under en tur til Ukraine og drak sig fulde.

Da de kom tilbage igen, smadrede de tre et hotelværelse, hvorefter Boruc blev udelukket fra landsholdet. Artur Boruc har tidligere i år fået en bøde af Celtics ledelse for at have drukket sig fuld under en træningslejr.

Den hemmelige:

Den tjekkiske angriber, Milan Baros, fik efter VM i 2006 lidt ekstra ferie af sin klub Aston Villa. De blev brugt på en længere druktur. Baros blev blandt andet set danse på bordet i en bar i nøgen overkrop og med et kondom bundet rundt om hovedet. Han skulle også have været indblandet i tumult med et bryllupsselskab på en trendy natklub.

Den sjove:

Den pensionerede irske forsvarsspiller, Paul McGrath, har kæmpet med alkoholproblemer i mange år. Blandt andet dukkede McGrath ikke op til hele to landskampe pga. en lidt for heftig bytur, men den druktur, der fik størst opmærksomhed var som Manchester United-spiller.

Her deltog McGrath en fredag morgen i 1988 sammen med holdkammeraten Norman Whiteside i tv-showet ‘Kick-Off’. Begge var tydeligt berusede og medførte en seerstorm af protester. Manager Alex Ferguson var ikke imponeret og gav begge spillere en bøde på to ugers løn.

Den legendariske:

Det kan være svært at fremhæve én af utallige episoder Paul Gascoigne har rodet sig ud i igennem ent langt liv med alkohol, men Gascoigne kom for alvor på alverdens forsider, da han på en landsholdstur til Asien, forud for EM i 1996, var ude og fejre sin 29-års fødselsdag.

Her blev den tidligere Lazio- og Tottenham-spiller spændt fast til en tandlægestol, mens landsholdskammeraterne hældte alkohol ned i halsen på englænderen. Da han få måneder under VM scorede et af karriens bedste mål mod Skotland, fejrede han det med parodi af episoden med en vandflaske.

Den hjemlige:

I foråret 2003 varmede Erik Mykland op til FCK’s sæsonpræmiere mod OB ved at tage på en gevaldig druktur på Café Rust. Liggende på fortorvet udfordrede den norske midtbanespiller forbipasserende på Skt. Hans Torv til at lægge arm. Senere fejrede alle FCK-spillerne en scoring i SAS Ligaen med at lægge arm liggende i en stor rundkreds.

Læs om flere byture i Tipsbladet Insigt, på gade nu! Du kan også læse Tipsbladet som e-avis her!



Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Meldes på vej mod nyt skifte

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Peter Schmeichel taget på sengen

Bach Bak i svime over Uhre

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Raser over Rasmus Højlund-episode

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Går langt ned i løn

Mohamed Daramy vender tilbage

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Dansk bomber med vildt mål i England

Mareridt for FC Augsburg

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp