Fem kendte fodbold-drukture

Vejle er ramt af tømmermænd efter en større druktur, der involverede flere spillere og kulminerede i en fyring af Anders K. Jakobsen. Tipsbladet har fundet en lille samling af klassiske drukture.



Den seneste:

Den polske landsholdsmålmand, Artur Boruc, der også står mellem stængerne hos skotske Celtic, kom i år i problemer, da han med sammen med et par mindre kendte holdkammerater og en flok polske journalister, forlod landsholdslejren under en tur til Ukraine og drak sig fulde.

Da de kom tilbage igen, smadrede de tre et hotelværelse, hvorefter Boruc blev udelukket fra landsholdet. Artur Boruc har tidligere i år fået en bøde af Celtics ledelse for at have drukket sig fuld under en træningslejr.

Den hemmelige:

Den tjekkiske angriber, Milan Baros, fik efter VM i 2006 lidt ekstra ferie af sin klub Aston Villa. De blev brugt på en længere druktur. Baros blev blandt andet set danse på bordet i en bar i nøgen overkrop og med et kondom bundet rundt om hovedet. Han skulle også have været indblandet i tumult med et bryllupsselskab på en trendy natklub.

Den sjove:

Den pensionerede irske forsvarsspiller, Paul McGrath, har kæmpet med alkoholproblemer i mange år. Blandt andet dukkede McGrath ikke op til hele to landskampe pga. en lidt for heftig bytur, men den druktur, der fik størst opmærksomhed var som Manchester United-spiller.

Her deltog McGrath en fredag morgen i 1988 sammen med holdkammeraten Norman Whiteside i tv-showet ‘Kick-Off’. Begge var tydeligt berusede og medførte en seerstorm af protester. Manager Alex Ferguson var ikke imponeret og gav begge spillere en bøde på to ugers løn.

Den legendariske:

Det kan være svært at fremhæve én af utallige episoder Paul Gascoigne har rodet sig ud i igennem ent langt liv med alkohol, men Gascoigne kom for alvor på alverdens forsider, da han på en landsholdstur til Asien, forud for EM i 1996, var ude og fejre sin 29-års fødselsdag.

Her blev den tidligere Lazio- og Tottenham-spiller spændt fast til en tandlægestol, mens landsholdskammeraterne hældte alkohol ned i halsen på englænderen. Da han få måneder under VM scorede et af karriens bedste mål mod Skotland, fejrede han det med parodi af episoden med en vandflaske.

Den hjemlige:

I foråret 2003 varmede Erik Mykland op til FCK’s sæsonpræmiere mod OB ved at tage på en gevaldig druktur på Café Rust. Liggende på fortorvet udfordrede den norske midtbanespiller forbipasserende på Skt. Hans Torv til at lægge arm. Senere fejrede alle FCK-spillerne en scoring i SAS Ligaen med at lægge arm liggende i en stor rundkreds.

Læs om flere byture i Tipsbladet Insigt, på gade nu! Du kan også læse Tipsbladet som e-avis her!





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Manchester United – Liverpool

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Delaney afslører dialog

Martin Jørgensen lander nyt job

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’