Fem kendte fodbold-drukture

Vejle er ramt af tømmermænd efter en større druktur, der involverede flere spillere og kulminerede i en fyring af Anders K. Jakobsen. Tipsbladet har fundet en lille samling af klassiske drukture.



Den seneste:

Den polske landsholdsmålmand, Artur Boruc, der også står mellem stængerne hos skotske Celtic, kom i år i problemer, da han med sammen med et par mindre kendte holdkammerater og en flok polske journalister, forlod landsholdslejren under en tur til Ukraine og drak sig fulde.

Da de kom tilbage igen, smadrede de tre et hotelværelse, hvorefter Boruc blev udelukket fra landsholdet. Artur Boruc har tidligere i år fået en bøde af Celtics ledelse for at have drukket sig fuld under en træningslejr.

Den hemmelige:

Den tjekkiske angriber, Milan Baros, fik efter VM i 2006 lidt ekstra ferie af sin klub Aston Villa. De blev brugt på en længere druktur. Baros blev blandt andet set danse på bordet i en bar i nøgen overkrop og med et kondom bundet rundt om hovedet. Han skulle også have været indblandet i tumult med et bryllupsselskab på en trendy natklub.

Den sjove:

Den pensionerede irske forsvarsspiller, Paul McGrath, har kæmpet med alkoholproblemer i mange år. Blandt andet dukkede McGrath ikke op til hele to landskampe pga. en lidt for heftig bytur, men den druktur, der fik størst opmærksomhed var som Manchester United-spiller.

Her deltog McGrath en fredag morgen i 1988 sammen med holdkammeraten Norman Whiteside i tv-showet ‘Kick-Off’. Begge var tydeligt berusede og medførte en seerstorm af protester. Manager Alex Ferguson var ikke imponeret og gav begge spillere en bøde på to ugers løn.

Den legendariske:

Det kan være svært at fremhæve én af utallige episoder Paul Gascoigne har rodet sig ud i igennem ent langt liv med alkohol, men Gascoigne kom for alvor på alverdens forsider, da han på en landsholdstur til Asien, forud for EM i 1996, var ude og fejre sin 29-års fødselsdag.

Her blev den tidligere Lazio- og Tottenham-spiller spændt fast til en tandlægestol, mens landsholdskammeraterne hældte alkohol ned i halsen på englænderen. Da han få måneder under VM scorede et af karriens bedste mål mod Skotland, fejrede han det med parodi af episoden med en vandflaske.

Den hjemlige:

I foråret 2003 varmede Erik Mykland op til FCK’s sæsonpræmiere mod OB ved at tage på en gevaldig druktur på Café Rust. Liggende på fortorvet udfordrede den norske midtbanespiller forbipasserende på Skt. Hans Torv til at lægge arm. Senere fejrede alle FCK-spillerne en scoring i SAS Ligaen med at lægge arm liggende i en stor rundkreds.

Læs om flere byture i Tipsbladet Insigt, på gade nu! Du kan også læse Tipsbladet som e-avis her!





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uwe Rösler henter dansker

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Toptræner hylder Danmark og FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Fredberg henter italiensk legende

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Knuser transferrekord

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor

Frankrig – Marokko



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Hylder kæmpe FCM-transfer

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller