Ole Gunnar Solskjær valgte lørdag at eksperimentere med sin startopstilling, da nordmanden bænkede folk som Cristiano Ronaldo, Paul Pogba og Jadon Sancho i hjemmekampen mod Everton.
Det viste sig dog umiddelbart ikke som den mest kløgtige beslutning, da Manchester United endte med at smide to vigtige point i mesterskabskampen, efter at Everton i anden halvleg fik udlignet til 1-1.
Solskjær har efterfølgende fået hård kritik for sin beslutning om at bænke Cristiano Ronaldo, og noget tyder på, at heller ikke Sir Alex Ferguson havde den store forståelse for nordmandens beslutning.
Uforstående Ferguson
Således skriver den engelske avis The Guardian, at Ferguson gav udtryk for sin manglende forståelse for Ronaldos udeladelse fra startopstillingen, da den skotske trænerlegende mødte den tidligere MMA-stjerne Khabib Nurmagomedov efter Everton-kampen. I klippet kom Ferguson således med et par kommentarer, der indikerede, at han ikke havde forståelse for Solskjærs beslutning.
– Jeg tror også, at da de (Everton, red.) så, at Ronaldo ikke skulle spille…, lød det således fra Ferguson, der herefter blev afbrudt af Nurmagomedov, der påpegede, at portugiseren kom på banen i anden halvleg.
– Det ved jeg, men du bør altid starte med dine bedste spillere på banen, lød svaret herefter fra Ferguson.
Manchester United har blot hentet én sejr i holdets fire seneste kampe. I denne sæson har Ole Gunnar Solskjærs tropper tabt til Young Boys, Aston Villa og West Ham. Efter Everton-kampen forklarede Solskjær, hvorfor at han havde valgt at hvile Ronaldo. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
OPTAKT
Manchester City – Brentford
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
NYHEDER
