United-legende er direkte uenig med Solskjær

Cristiano Ronaldo startede kampen på bænken, da Manchester United lørdag smed to point i mesterskabskampen med pointdelingen mod Everton. Og det var en fejl af Ole Gunnar Solskjær, lyder det nu fra Sir Alex Ferguson.



Ole Gunnar Solskjær valgte lørdag at eksperimentere med sin startopstilling, da nordmanden bænkede folk som Cristiano Ronaldo, Paul Pogba og Jadon Sancho i hjemmekampen mod Everton. 

Det viste sig dog umiddelbart ikke som den mest kløgtige beslutning, da Manchester United endte med at smide to vigtige point i mesterskabskampen, efter at Everton i anden halvleg fik udlignet til 1-1. 

Solskjær har efterfølgende fået hård kritik for sin beslutning om at bænke Cristiano Ronaldo, og noget tyder på, at heller ikke Sir Alex Ferguson havde den store forståelse for nordmandens beslutning.

Uforstående Ferguson
Således skriver den engelske avis The Guardian, at Ferguson gav udtryk for sin manglende forståelse for Ronaldos udeladelse fra startopstillingen, da den skotske trænerlegende mødte den tidligere MMA-stjerne Khabib Nurmagomedov efter Everton-kampen. I klippet kom Ferguson således med et par kommentarer, der indikerede, at han ikke havde forståelse for Solskjærs beslutning. 

– Jeg tror også, at da de (Everton, red.) så, at Ronaldo ikke skulle spille…, lød det således fra Ferguson, der herefter blev afbrudt af Nurmagomedov, der påpegede, at portugiseren kom på banen i anden halvleg.

– Det ved jeg, men du bør altid starte med dine bedste spillere på banen, lød svaret herefter fra Ferguson.

Manchester United har blot hentet én sejr i holdets fire seneste kampe. I denne sæson har Ole Gunnar Solskjærs tropper tabt til Young Boys, Aston Villa og West Ham. Efter Everton-kampen forklarede Solskjær, hvorfor at han havde valgt at hvile Ronaldo. Læs mere om det her







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Tung træningskamp i Tbilisi

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Bekræfter kæmpebud

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

– Neestrup kan blive næste landstræner

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Næste sæson skal vi i Europa

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Han vender hjem til FC København

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Stopper karrieren