United-legende er direkte uenig med Solskjær

Cristiano Ronaldo startede kampen på bænken, da Manchester United lørdag smed to point i mesterskabskampen med pointdelingen mod Everton. Og det var en fejl af Ole Gunnar Solskjær, lyder det nu fra Sir Alex Ferguson.



Ole Gunnar Solskjær valgte lørdag at eksperimentere med sin startopstilling, da nordmanden bænkede folk som Cristiano Ronaldo, Paul Pogba og Jadon Sancho i hjemmekampen mod Everton. 

Det viste sig dog umiddelbart ikke som den mest kløgtige beslutning, da Manchester United endte med at smide to vigtige point i mesterskabskampen, efter at Everton i anden halvleg fik udlignet til 1-1. 

Solskjær har efterfølgende fået hård kritik for sin beslutning om at bænke Cristiano Ronaldo, og noget tyder på, at heller ikke Sir Alex Ferguson havde den store forståelse for nordmandens beslutning.

Uforstående Ferguson
Således skriver den engelske avis The Guardian, at Ferguson gav udtryk for sin manglende forståelse for Ronaldos udeladelse fra startopstillingen, da den skotske trænerlegende mødte den tidligere MMA-stjerne Khabib Nurmagomedov efter Everton-kampen. I klippet kom Ferguson således med et par kommentarer, der indikerede, at han ikke havde forståelse for Solskjærs beslutning. 

– Jeg tror også, at da de (Everton, red.) så, at Ronaldo ikke skulle spille…, lød det således fra Ferguson, der herefter blev afbrudt af Nurmagomedov, der påpegede, at portugiseren kom på banen i anden halvleg.

– Det ved jeg, men du bør altid starte med dine bedste spillere på banen, lød svaret herefter fra Ferguson.

Manchester United har blot hentet én sejr i holdets fire seneste kampe. I denne sæson har Ole Gunnar Solskjærs tropper tabt til Young Boys, Aston Villa og West Ham. Efter Everton-kampen forklarede Solskjær, hvorfor at han havde valgt at hvile Ronaldo. Læs mere om det her





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

I svime over Froholdt – får ny hæder

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Derfor kommer han IKKE til FC København

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FCM-profil drømmer om Manchester City

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Arsenal-profil på vej væk? Det koster han

Oliver Sonne vender tilbage

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Messi-statue fjernes

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

De kan være færdige i Brøndby