United-legende er direkte uenig med Solskjær

Cristiano Ronaldo startede kampen på bænken, da Manchester United lørdag smed to point i mesterskabskampen med pointdelingen mod Everton. Og det var en fejl af Ole Gunnar Solskjær, lyder det nu fra Sir Alex Ferguson.



Ole Gunnar Solskjær valgte lørdag at eksperimentere med sin startopstilling, da nordmanden bænkede folk som Cristiano Ronaldo, Paul Pogba og Jadon Sancho i hjemmekampen mod Everton. 

Det viste sig dog umiddelbart ikke som den mest kløgtige beslutning, da Manchester United endte med at smide to vigtige point i mesterskabskampen, efter at Everton i anden halvleg fik udlignet til 1-1. 

Solskjær har efterfølgende fået hård kritik for sin beslutning om at bænke Cristiano Ronaldo, og noget tyder på, at heller ikke Sir Alex Ferguson havde den store forståelse for nordmandens beslutning.

Uforstående Ferguson
Således skriver den engelske avis The Guardian, at Ferguson gav udtryk for sin manglende forståelse for Ronaldos udeladelse fra startopstillingen, da den skotske trænerlegende mødte den tidligere MMA-stjerne Khabib Nurmagomedov efter Everton-kampen. I klippet kom Ferguson således med et par kommentarer, der indikerede, at han ikke havde forståelse for Solskjærs beslutning. 

– Jeg tror også, at da de (Everton, red.) så, at Ronaldo ikke skulle spille…, lød det således fra Ferguson, der herefter blev afbrudt af Nurmagomedov, der påpegede, at portugiseren kom på banen i anden halvleg.

– Det ved jeg, men du bør altid starte med dine bedste spillere på banen, lød svaret herefter fra Ferguson.

Manchester United har blot hentet én sejr i holdets fire seneste kampe. I denne sæson har Ole Gunnar Solskjærs tropper tabt til Young Boys, Aston Villa og West Ham. Efter Everton-kampen forklarede Solskjær, hvorfor at han havde valgt at hvile Ronaldo. Læs mere om det her





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Flere slagter dansker efter grim aktion

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Frankrig – England

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Smadrer transferrekord

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Derfor trækker FC København-transfer ud

FCK-boss åben for lejeaftaler

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle