Ferguson overrasker: Kun én spiller er garanteret en plads på mit all-time-hold

Den legendariske Manchester United-cheftræner Sir Alex Ferguson har slået fast, at det er umuligt for ham at udpege et decideret drømmehold ud af de mange spillere, han har rådet over på Old Trafford. Én spiller er dog garanteret en plads, lyder det fra Ferguson.



Sir Alex Ferguson rådede i sine 27 år som cheftræner i Manchester United over en hel del store stjerner, og den skotske legende har derfor haft det svært, når journalister har bedt om at udvælge de 11 bedste spillere, han har trænet.

– Folk spørger mig, hvad mit all-time Manchester United-hold er. Det er fuldstændigt umuligt at svare på. Hvis man ser på de angribere, jeg har haft… McClair, Hughes, Cole, Cantona, van Nistelrooy, Saha, Solskjær, Yorke, Sheringham, lød det ifølge Sportbible fra Ferguson kort efter hans exit på Old Trafford.

– Og hvis man ser på nutidens spillere som Rooney, van Persie, Chicharito… hvordan skal man kunne vælge? Cantona og én anden?

– Hvad angår midtbanen, så er det måske en smule nemmere, med Keane, Robson og Scholes. Og der har været fantastiske spillere som Beckham, Ronaldo og Giggs. 

– Men hvis jeg skal være ærlig, så vil Denis Irwin være den eneste spiller, der ville være sikker på en plads på mit hold. Jeg plejede at kalde ham ‘en otte ud af ti’.

Usædvanligt stabil spiller
I sin selvbiografi forklarede Sir Alex Ferguson, hvad han mente med denne bekrivelse af Denis Irwin, der spillede for Manchester United fra 1990 til 2002.

– Denis Irwin, sikke en spiller. Vi kaldte ham altid ‘otte-ud-af-ti-Denis’, lød det fra Ferguson, der altså var en stor tilhænger af irerens stabile præstationer.

– Han var så hurtig og adræt. Han svigtede mig aldrig. Han bragte aldrig dårlig omtale med sig i medierne.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Norge – England

Forhandler med Jannik Vestergaard

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

OB henter finsk landsholdsspiller

Norsk ekspert håner Danmark

Scorer heftig lønstigning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Argentina – Schweiz



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

– Det vil være VM’s største overraskelse!

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Vilde scener – 135 var mødt op

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Medier jubler over USA’s nedtur