FIFA anbefaler: Kontrakter bør forlænges til sæsonens afslutning

FIFA anbefaler nu, at kontrakter forlænges, indtil den indeværende sæson afsluttes, mens de åbner for ændrede transfervinduer.



Som følge af coronavirus-pandemien kan de fleste ligaer i Europa og resten af verden ikke færdiggøres inden udgangen af juni, som det ellers var planlagt, og det får nu FIFA til at handle.

FIFA har således ændret retningslinjerne, og de anbefaler, at udløbende kontrakter forlænges, indtil den indeværende sæson bliver færdigspillet. De udløbende kontrakter stod ellers til at udløbe 30. juni, men det er usandsynligt, at sæsonen er færdigspillet til den tid. 

Det skriver FIFA på sin hjemmeside.

– Spillerkontrakter løber normalt ud, når sæsonen slutter, på en opsigelsesdato, der falder sammen med slutningen af sæsonen. Med den nuværende udsættelse af spillet i de fleste lande er det nu indlysende, at den aktuelle sæson ikke vil slutte på det planlagte tidspunkt. Derfor foreslås det, at kontrakter forlænges, indtil sæsonen faktisk afsluttes. Dette skal være i overensstemmelse med parternes oprindelige intention, da kontrakten blev underskrevet, og bør også bevare sportslig integritet og stabilitet, skriver FIFA og tilføjer:

– Et lignende princip gælder for kontrakter, der skal begynde, når den nye sæson starter, hvilket betyder, at sådanne kontrakters forsinkes og først træder i kraft, når den næste sæson faktisk starter.

Det kan betyde, at en spiller som Hakim Ziyech, som ellers efter planen skulle skifte til Chelsea i starten af juli, må blive i Ajax lidt længere, før han kan tage til England. Også lejeaftaler kan blive forlænget.

Åbner for ændrede transfervinduer
Også transfervinduerne kan nu blive ændret.

FIFA har således givet ligaer mulighed for at ændre på transfervinduernes start- og slutdatoer, meddeler FIFA.   

– Med hensyn til transfervinduer er det igen nødvendigt at tilpasse os til de nye omstændigheder. Af den grund vil FIFA være fleksible og give mulighed for at flytte de relevante transfervinduer, så de falder mellem slutningen af denne sæson og starten af den næste sæson,

– Samtidig vil FIFA forsøge at sikre, så vidt muligt, et overordnet niveau af koordinering og vil også huske på behovet for at beskytte integriteten af turneringerne, så de sportslige resultater af enhver konkurrence ikke bliver urimeligt forstyrret, skriver FIFA. 







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

De er interesseret i Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Mæhle kan hentes for spotpris

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Kan sikre millioner til AGF



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Forlader AGF – her er hans nye klub

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

PSG genvinder Champions League

LIVE: PSG vinder Champions League

De er færdige i 1. division



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked