FIFA anbefaler: Kontrakter bør forlænges til sæsonens afslutning

FIFA anbefaler nu, at kontrakter forlænges, indtil den indeværende sæson afsluttes, mens de åbner for ændrede transfervinduer.



Som følge af coronavirus-pandemien kan de fleste ligaer i Europa og resten af verden ikke færdiggøres inden udgangen af juni, som det ellers var planlagt, og det får nu FIFA til at handle.

FIFA har således ændret retningslinjerne, og de anbefaler, at udløbende kontrakter forlænges, indtil den indeværende sæson bliver færdigspillet. De udløbende kontrakter stod ellers til at udløbe 30. juni, men det er usandsynligt, at sæsonen er færdigspillet til den tid. 

Det skriver FIFA på sin hjemmeside.

– Spillerkontrakter løber normalt ud, når sæsonen slutter, på en opsigelsesdato, der falder sammen med slutningen af sæsonen. Med den nuværende udsættelse af spillet i de fleste lande er det nu indlysende, at den aktuelle sæson ikke vil slutte på det planlagte tidspunkt. Derfor foreslås det, at kontrakter forlænges, indtil sæsonen faktisk afsluttes. Dette skal være i overensstemmelse med parternes oprindelige intention, da kontrakten blev underskrevet, og bør også bevare sportslig integritet og stabilitet, skriver FIFA og tilføjer:

– Et lignende princip gælder for kontrakter, der skal begynde, når den nye sæson starter, hvilket betyder, at sådanne kontrakters forsinkes og først træder i kraft, når den næste sæson faktisk starter.

Det kan betyde, at en spiller som Hakim Ziyech, som ellers efter planen skulle skifte til Chelsea i starten af juli, må blive i Ajax lidt længere, før han kan tage til England. Også lejeaftaler kan blive forlænget.

Åbner for ændrede transfervinduer
Også transfervinduerne kan nu blive ændret.

FIFA har således givet ligaer mulighed for at ændre på transfervinduernes start- og slutdatoer, meddeler FIFA.   

– Med hensyn til transfervinduer er det igen nødvendigt at tilpasse os til de nye omstændigheder. Af den grund vil FIFA være fleksible og give mulighed for at flytte de relevante transfervinduer, så de falder mellem slutningen af denne sæson og starten af den næste sæson,

– Samtidig vil FIFA forsøge at sikre, så vidt muligt, et overordnet niveau af koordinering og vil også huske på behovet for at beskytte integriteten af turneringerne, så de sportslige resultater af enhver konkurrence ikke bliver urimeligt forstyrret, skriver FIFA. 





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Supercomputer: De vinder Superligaen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Afslører Brøndbys transferplaner

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arsenal jagter Spurs-stjerne