FIFA anbefaler: Kontrakter bør forlænges til sæsonens afslutning

FIFA anbefaler nu, at kontrakter forlænges, indtil den indeværende sæson afsluttes, mens de åbner for ændrede transfervinduer.



Som følge af coronavirus-pandemien kan de fleste ligaer i Europa og resten af verden ikke færdiggøres inden udgangen af juni, som det ellers var planlagt, og det får nu FIFA til at handle.

FIFA har således ændret retningslinjerne, og de anbefaler, at udløbende kontrakter forlænges, indtil den indeværende sæson bliver færdigspillet. De udløbende kontrakter stod ellers til at udløbe 30. juni, men det er usandsynligt, at sæsonen er færdigspillet til den tid. 

Det skriver FIFA på sin hjemmeside.

– Spillerkontrakter løber normalt ud, når sæsonen slutter, på en opsigelsesdato, der falder sammen med slutningen af sæsonen. Med den nuværende udsættelse af spillet i de fleste lande er det nu indlysende, at den aktuelle sæson ikke vil slutte på det planlagte tidspunkt. Derfor foreslås det, at kontrakter forlænges, indtil sæsonen faktisk afsluttes. Dette skal være i overensstemmelse med parternes oprindelige intention, da kontrakten blev underskrevet, og bør også bevare sportslig integritet og stabilitet, skriver FIFA og tilføjer:

– Et lignende princip gælder for kontrakter, der skal begynde, når den nye sæson starter, hvilket betyder, at sådanne kontrakters forsinkes og først træder i kraft, når den næste sæson faktisk starter.

Det kan betyde, at en spiller som Hakim Ziyech, som ellers efter planen skulle skifte til Chelsea i starten af juli, må blive i Ajax lidt længere, før han kan tage til England. Også lejeaftaler kan blive forlænget.

Åbner for ændrede transfervinduer
Også transfervinduerne kan nu blive ændret.

FIFA har således givet ligaer mulighed for at ændre på transfervinduernes start- og slutdatoer, meddeler FIFA.   

– Med hensyn til transfervinduer er det igen nødvendigt at tilpasse os til de nye omstændigheder. Af den grund vil FIFA være fleksible og give mulighed for at flytte de relevante transfervinduer, så de falder mellem slutningen af denne sæson og starten af den næste sæson,

– Samtidig vil FIFA forsøge at sikre, så vidt muligt, et overordnet niveau af koordinering og vil også huske på behovet for at beskytte integriteten af turneringerne, så de sportslige resultater af enhver konkurrence ikke bliver urimeligt forstyrret, skriver FIFA. 





mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

‘Horsens var et helvede’

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

– Han har en “grim” side

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Sort uheld’ i Viborg

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Smadrer transferrekord

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk klub har lagt hele strategien om

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Brøndby tæt på ny forstærkning

Thomas Frank: De vinder VM

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Spændende transfermelding om Maxsø

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Er han løsningen i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Transferbombe i Manchester United

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’