Som følge af coronavirus-pandemien kan de fleste ligaer i Europa og resten af verden ikke færdiggøres inden udgangen af juni, som det ellers var planlagt, og det får nu FIFA til at handle.
FIFA har således ændret retningslinjerne, og de anbefaler, at udløbende kontrakter forlænges, indtil den indeværende sæson bliver færdigspillet. De udløbende kontrakter stod ellers til at udløbe 30. juni, men det er usandsynligt, at sæsonen er færdigspillet til den tid.
Det skriver FIFA på sin hjemmeside.
– Spillerkontrakter løber normalt ud, når sæsonen slutter, på en opsigelsesdato, der falder sammen med slutningen af sæsonen. Med den nuværende udsættelse af spillet i de fleste lande er det nu indlysende, at den aktuelle sæson ikke vil slutte på det planlagte tidspunkt. Derfor foreslås det, at kontrakter forlænges, indtil sæsonen faktisk afsluttes. Dette skal være i overensstemmelse med parternes oprindelige intention, da kontrakten blev underskrevet, og bør også bevare sportslig integritet og stabilitet, skriver FIFA og tilføjer:
– Et lignende princip gælder for kontrakter, der skal begynde, når den nye sæson starter, hvilket betyder, at sådanne kontrakters forsinkes og først træder i kraft, når den næste sæson faktisk starter.
Det kan betyde, at en spiller som Hakim Ziyech, som ellers efter planen skulle skifte til Chelsea i starten af juli, må blive i Ajax lidt længere, før han kan tage til England. Også lejeaftaler kan blive forlænget.
Åbner for ændrede transfervinduer
Også transfervinduerne kan nu blive ændret.
FIFA har således givet ligaer mulighed for at ændre på transfervinduernes start- og slutdatoer, meddeler FIFA.
– Med hensyn til transfervinduer er det igen nødvendigt at tilpasse os til de nye omstændigheder. Af den grund vil FIFA være fleksible og give mulighed for at flytte de relevante transfervinduer, så de falder mellem slutningen af denne sæson og starten af den næste sæson,
– Samtidig vil FIFA forsøge at sikre, så vidt muligt, et overordnet niveau af koordinering og vil også huske på behovet for at beskytte integriteten af turneringerne, så de sportslige resultater af enhver konkurrence ikke bliver urimeligt forstyrret, skriver FIFA.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Delaney afslører dialog
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
HELT VILDT
