FIFA indfører nye regler, der kan få konsekvenser for klubber, der er glade for både udlejede og lejede spillere.
De indledene samtaler om regulativerne blev påbegyndt i 2017, og vil løbende træde i kraft med start den 1. juli 2022. De nye regler var oprindeligt planlagt til at påbegynde dets implementering fra sommeren 2020, men de er blevet udskudt på grund af covid-19.
Reglerne skal sikre udviklingen af unge spillere, øge den kompetitive balance og forhindre at spillere bliver hentet i hobetal på diverse lejeaftaler. Fem regler bliver implementeret, hvoraf den sidste kommer til at ske med en glidende overgang henover to år:
- Der skal indgås en skriftlig aftale, der fastslår lejeaftalens vilkår med fokus på længde og de økonomiske detaljer.
- En minimums låneperiode, som er intervallet mellem klubbens to indregistreringsvinduer af spillere, og en maksimal længde på et år.
- Et forbud mod at låne en spiller ud til en tredje klub, hvis han i forvejen er lejet ud fra den klub, som ejer ham eller hende.
- En begrænsning på antallet af lejede og udlejde spillere fra og til en enkelt klub på maksimalt tre spillere.
- En begrænsning på det samlede antal af udlejede og lejede spillere i løbet af en sæson. Denne regel bliver implementeret løbende.
- Fra den 1. juli 2022 til den 30. juni 2023 må en klub maksimalt have otte professionelle spillere udlånt og otte spillere tilknyttet på en lejeaftale i løbet af sæsonen.
- Fra den 1. juli 2023 til den 30. juni 2024 gælder samme regler, men herfra er antallet syv spillere.
- Fra den 1. juli 2024 vil samme regler gælde for maksimalt seks spillere.
Reglerne omfatter ikke spillere under 21 år, og spillere som klubberne selv har opfostret.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
AVIS
