FIFA indfører nye regler, der kan få konsekvenser for klubber, der er glade for både udlejede og lejede spillere.
De indledene samtaler om regulativerne blev påbegyndt i 2017, og vil løbende træde i kraft med start den 1. juli 2022. De nye regler var oprindeligt planlagt til at påbegynde dets implementering fra sommeren 2020, men de er blevet udskudt på grund af covid-19.
Reglerne skal sikre udviklingen af unge spillere, øge den kompetitive balance og forhindre at spillere bliver hentet i hobetal på diverse lejeaftaler. Fem regler bliver implementeret, hvoraf den sidste kommer til at ske med en glidende overgang henover to år:
- Der skal indgås en skriftlig aftale, der fastslår lejeaftalens vilkår med fokus på længde og de økonomiske detaljer.
- En minimums låneperiode, som er intervallet mellem klubbens to indregistreringsvinduer af spillere, og en maksimal længde på et år.
- Et forbud mod at låne en spiller ud til en tredje klub, hvis han i forvejen er lejet ud fra den klub, som ejer ham eller hende.
- En begrænsning på antallet af lejede og udlejde spillere fra og til en enkelt klub på maksimalt tre spillere.
- En begrænsning på det samlede antal af udlejede og lejede spillere i løbet af en sæson. Denne regel bliver implementeret løbende.
- Fra den 1. juli 2022 til den 30. juni 2023 må en klub maksimalt have otte professionelle spillere udlånt og otte spillere tilknyttet på en lejeaftale i løbet af sæsonen.
- Fra den 1. juli 2023 til den 30. juni 2024 gælder samme regler, men herfra er antallet syv spillere.
- Fra den 1. juli 2024 vil samme regler gælde for maksimalt seks spillere.
Reglerne omfatter ikke spillere under 21 år, og spillere som klubberne selv har opfostret.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Smider Salah-bombe
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
OPTAKT
PSG – Bayern München
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TIPSBLADETS DOM
Overbevisende: To chok i Parken
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TIPSBLADETS DOM
