Ny FIFA-aftale: Det er banebrydende

Fifa skal i forhold til tidligere af med flere penge til klubber, der afgiver spillere til VM i 2026 og 2030.



Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) er tvunget til at kompensere fodboldklubber, der frigiver spillere til VM i 2026 og 2030, med rigtig mange penge.

Forbundet og European Club Association (ECA), som repræsenterer fodboldklubber i Europa, meddeler mandag ifølge Reuters, at Fifa samlet set skal af med 355 millioner dollar for hver slutrunde.

Det svarer til omkring 2,5 milliarder danske kroner og er en stigning på næsten 70 procent i forhold til tidligere. Stigningen sker som konsekvens af, at VM i 2026 udvides til 48 hold.

ECA-formand Nasser al-Khelaifi kalder aftalen, der blev underskrevet ved organisationens generalforsamling i Ungarn, for banebrydende.

– Vi er glade for at have underskrevet denne skelsættende aftale. Den anerkender klubbernes centrale rolle i fodbold globalt og sikrer, at de er ordentligt repræsenteret i beslutningstagningen vedrørende spørgsmål, der påvirker dem, siger Nasser al-Khelaifi.

Aftalen er en del af Fifas "Club Benefits Program", der sikrer, at klubberne får en andel af indtægterne fra VM for at frigive spillere. Samtidig skal det sikre klubberne, i tilfælde af at en spiller bliver skadet under landsholdstjenesten.

Beløbet, der var øremærket til henholdsvis VM i 2018 og 2022, lød på omkring 1,5 milliarder kroner.

USA, Mexico og Canada skal stå for at afholde VM i 2026, mens Fifa først næste år udpeger værten for slutrunden i 2030.

For få dage siden bekræftede Marokkos sportsminister, at landet ønsker værtskabet sammen med Portugal og Spanien. Samtidig er Ukraine tiltænkt en indtil videre uspecificeret rolle.

Tidligere har en egyptisk talsmand bekræftet, at Egypten, Saudi-Arabien og Grækenland også har lagt et bud på sammen. Det samme har Argentina, Chile, Paraguay og Uruguay.

/ritzau/





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Født i Danmark og på vej til VM

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

FC Midtjylland henter ny back

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

AGF er mestre – her er deres vej i Europa