Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) er tvunget til at kompensere fodboldklubber, der frigiver spillere til VM i 2026 og 2030, med rigtig mange penge.
Forbundet og European Club Association (ECA), som repræsenterer fodboldklubber i Europa, meddeler mandag ifølge Reuters, at Fifa samlet set skal af med 355 millioner dollar for hver slutrunde.
Det svarer til omkring 2,5 milliarder danske kroner og er en stigning på næsten 70 procent i forhold til tidligere. Stigningen sker som konsekvens af, at VM i 2026 udvides til 48 hold.
ECA-formand Nasser al-Khelaifi kalder aftalen, der blev underskrevet ved organisationens generalforsamling i Ungarn, for banebrydende.
– Vi er glade for at have underskrevet denne skelsættende aftale. Den anerkender klubbernes centrale rolle i fodbold globalt og sikrer, at de er ordentligt repræsenteret i beslutningstagningen vedrørende spørgsmål, der påvirker dem, siger Nasser al-Khelaifi.
Aftalen er en del af Fifas "Club Benefits Program", der sikrer, at klubberne får en andel af indtægterne fra VM for at frigive spillere. Samtidig skal det sikre klubberne, i tilfælde af at en spiller bliver skadet under landsholdstjenesten.
Beløbet, der var øremærket til henholdsvis VM i 2018 og 2022, lød på omkring 1,5 milliarder kroner.
USA, Mexico og Canada skal stå for at afholde VM i 2026, mens Fifa først næste år udpeger værten for slutrunden i 2030.
For få dage siden bekræftede Marokkos sportsminister, at landet ønsker værtskabet sammen med Portugal og Spanien. Samtidig er Ukraine tiltænkt en indtil videre uspecificeret rolle.
Tidligere har en egyptisk talsmand bekræftet, at Egypten, Saudi-Arabien og Grækenland også har lagt et bud på sammen. Det samme har Argentina, Chile, Paraguay og Uruguay.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
Peter Graulund med hård Superliga-dom
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
MEDIE