Luis Figo har de sidste par måneder været på kant med de italienske mestre Inter. Utilfredshed med manglende spilletid har skabt et anspændt forhold til træner Roberto Mancini, og portugiseren ville væk. Langt væk. Nærmere bestemt til kanten af den arabiske ørken og klubben Al-Ittihad i den saudiarabiske havneby Jeddah.
Den nu 34-årige indehaver af den portugisiske landskampsrekord underskrev onsdag i sidste uge en kontrakt med en superløn på næsten otte mio. dollar (45 mio. kr.) for seks måneders arbejde. Det svarer næsten til, hvad Luis Figo tjente i løbet af et helt år i sin tid hos Real Madrid. Og månedslønnen er tre gange så høj i forhold til hans nuværende kontrakt med Inter.
Så meget synes at være klart. Men selv om Inter ikke kan eller vil matche arabernes tilbud, så var aftalen med Al-Ittihad tilsyneladende også et forsøg fra Luis Figos side på at placere en pistol i panden på Inters ejer Massimo Moratti: Enten forlænger du min kontrakt, eller også er jeg skredet.
I hvert fald fik Massimo Moratti travlt under sin juleferie i USA, da Al-Ittihad på sin hjemmeside insisterede på, at Figo var deres og den 5. januar ville blive præsenteret i klubben. Kort før nytår rykkede Inters ejer Massimo Moratti, så ud med en melding om, at Luis Figos kontrakt, der udløber til juni, bliver forlænget med et år. Inter-ejeren hævdede ifølge italienske medier at have været i telefonisk kontakt med den i Dubai ferierende Figo for at få ham til at ombestemme sig.
Tirsdag morgen forlød det så, at Figo og Moratti var blevet enige om en kontraktforlængelse. Ikke til 2008, men helt til sommeren 2009. Da intet er officielt endnu, vides det ikke, om Luis Figos pokerspil reelt har givet bonus, og hvor stor den økonomiske gevinst for portugiseren egentlig er.
Skænderiet i München
Men står Luis Figos fremtid stadig hen i det uvisse, så er én ting sikker. Luis Figo har været sur. Rigtig sur endda.
Luis Figo begyndte denne sæson med at være en vigtig del af Inters hold, som efterhånden satte sig tungt på førstepladsen i Serie A, men i de seneste par måneder er Figo gledet ud på bænken som offer for egne svingende præstationer samt Roberto Mancinis taktiske dispositioner. I de sidste otte kampe, som Inter har spillet siden 19. november har Luis Figo kun været i startopstillingen i de tre, er blevet indskiftet i tre andre, mens han i to andre opgør har siddet på bænken i samtlige 90 minutter.
Den slags byder man ikke det mest lysende eksempel på Portugals såkaldte gyldne generation, Årets Spiller i Europa i 2000 og verdens bedste i 2001. Allerede 5. december i Champions League-kampen på Allianz Arena i München mod Bayern havde Luis Figo fået nok.
Tyve minutter før tid blev portugiseren udskiftet, hvilket han tydeligvis var utilfreds med. Det udviklede sig ifølge den italienske avis Corriere dello Sport efter kampen ligefrem til et rasende verbalt overfald på træner Roberto Mancini. Da Luis Figo de følgende dage heller ikke deltog i træningen tolkede flere italienske aviser det således, at Figo var færdig i klubben, mens de portugisiske aviser mente at vide, at Luis Figo stoppede karrieren til sommer for at blive kandidat til posten som præsident for det portugisiske fodboldforbund.
Træner Roberto Mancini har siden forsøgt at udtale sig diplomatisk om tilfældet Figo. Senest da portugiseren lillejuleaften blev skiftet ind i hjemmekampen mod Atalanta og var stærkt medvirkende til at vende 0-1 til 2-1 og Inters 11. sejr i træk.
“Jeg ved godt, at Figo er lidt sur, fordi han nogle gange spiller og andre gange ikke gør. Men jeg har ingen grund til at beklage mig over ham, hverken for hans indsats på banen eller under træning.”
Morattis drøm
Det har Mancini da også ret i. For Luis Figo er stadig garant for oplæg til mål, og faktisk fører han listen over assister i Serie A sammen med Fiorentinas Adrian Mutu.
Til gengæld har det knebet med målene. Luis Figo har ellers hidtil scoret omkring ti mål pr. sæson, men faktum er lige nu, at Figo kun har nettet en eneste gang for Inter siden 19. marts sidste år. Det var den 26. august i kampen om den italienske Super Cup mod Roma, da han direkte på frispark i den forlængede spilletid scorede sejrsmålet til 4-3.
Men Inter mener åbenbart stadig, at Luis Figo skal være en vigtig brik i forsøget på at vinde det andet italienske mesterskab i træk og sikre sig Champion League-titlen. Og han indgår måske også i Morattis drøm om at opbygge et supermandskab, der skal rydde bordet både i Italien og Europa i 2008, når Inter fejrer 100 års fødselsdag. En plan, der også omfatter forsøg på at hverve Gianluigi Buffon og Mauro Camoranesi (Juventus), David Beckham og Mahamadou Diarra (Real Madrid), Lionel Messi (Barcelona), samt Chelseas manager José Mourinho.
Men hvis Luis Figo på fredag stadig er muggen og gør alvor af sit skifte til Den Arabiske Halvø, så vil det måske også være et signal om, at tiden som topspiller er ved at være slut. For de fleste gamle stjerner, som er rejst på lukrativ fodboldferie i en golfstat har efterfølgende indstillet karrieren.
Og hvorfor også sidde og være sur på en bænk i Milano, når man kan få luksusvilla, limousine og svømmepøl ved Det Røde Hav.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
OPTAKT
Australien – Egypten
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Her kan man se La Liga fremover
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Eksperter raser: Hvad med Messi?
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
MEDIE