Den tidligere AaB-mestertræner Erik Hamrén står i øjeblikket klubløs og har gjort det, siden han blev fyret i netop AaB for lidt over et år siden.
Der har dog været tilbud i mellemtiden. Og nogle lukrative af slagsen.
Ifølge Fotbollskanalen fortæller Erik Hamrén således i podcasten Fördomspodden, at han så sent som i vinter blev kontaktet af en saudiarabisk klub.
– Jeg har haft tilbud, senest i vinter fra Saudi-Arabien, men jeg takkede nej. Det var ikke, fordi jeg følte, det var politisk ukorrekt. Det var mere, at jeg følte, at jeg egentlig ikke brændte for det, selvom pengene var enorme, siger Erik Hamrén i Fördomspodden og tilføjer:
– Hvis man vil lykkes i fodbold og være tro mod sig selv, skal man brænde 100 procent for jobbet. At være fodboldtræner er et kæmpe arbejde. Penge er ikke alt. Jeg afviste saudiske penge en gang før, men dengang var det familien, der bestemte. Det var efter EM 2012 (hvor Hamrén var svensk landstræner, red.), at jeg modtog et tilbud fra Saudi, og det var store penge. 30 millioner (knap 20 millioner danske, red.) netto over to år.
– Det ville gøre os økonomisk uafhængige, men det ville påvirke børnene, så vi holdt et familiemøde, hvor jeg fortalte dem, hvordan det var. Min drøm var at tage til VM i Brasilien, for at kunne deltage i et VM i Brasilien. Det var min drøm, men de penge ville betyde så meget for familien, så de skulle være med til at bestemme. Så sagde døtrene nej.
Erik Hamrén og Sverige formåede imidlertid ikke at kvalificere sig til VM i 2014 i Brasilien, og han forlod jobbet som svensk landstræner i 2016. Siden har han været islandsk landstræner samt AaB-træner i en periode i sidste sæson.
I AaB vil han mest huskes for sin første periode i klubben fra 2004 til 2008, hvor han førte klubben til et mesterskab.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
INTERVIEW