Den tidligere AaB-mestertræner Erik Hamrén står i øjeblikket klubløs og har gjort det, siden han blev fyret i netop AaB for lidt over et år siden.
Der har dog været tilbud i mellemtiden. Og nogle lukrative af slagsen.
Ifølge Fotbollskanalen fortæller Erik Hamrén således i podcasten Fördomspodden, at han så sent som i vinter blev kontaktet af en saudiarabisk klub.
– Jeg har haft tilbud, senest i vinter fra Saudi-Arabien, men jeg takkede nej. Det var ikke, fordi jeg følte, det var politisk ukorrekt. Det var mere, at jeg følte, at jeg egentlig ikke brændte for det, selvom pengene var enorme, siger Erik Hamrén i Fördomspodden og tilføjer:
– Hvis man vil lykkes i fodbold og være tro mod sig selv, skal man brænde 100 procent for jobbet. At være fodboldtræner er et kæmpe arbejde. Penge er ikke alt. Jeg afviste saudiske penge en gang før, men dengang var det familien, der bestemte. Det var efter EM 2012 (hvor Hamrén var svensk landstræner, red.), at jeg modtog et tilbud fra Saudi, og det var store penge. 30 millioner (knap 20 millioner danske, red.) netto over to år.
– Det ville gøre os økonomisk uafhængige, men det ville påvirke børnene, så vi holdt et familiemøde, hvor jeg fortalte dem, hvordan det var. Min drøm var at tage til VM i Brasilien, for at kunne deltage i et VM i Brasilien. Det var min drøm, men de penge ville betyde så meget for familien, så de skulle være med til at bestemme. Så sagde døtrene nej.
Erik Hamrén og Sverige formåede imidlertid ikke at kvalificere sig til VM i 2014 i Brasilien, og han forlod jobbet som svensk landstræner i 2016. Siden har han været islandsk landstræner samt AaB-træner i en periode i sidste sæson.
I AaB vil han mest huskes for sin første periode i klubben fra 2004 til 2008, hvor han førte klubben til et mesterskab.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter han Superliga-køb her?
Her kan man se La Liga fremover
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
NYHEDER
Rooney: Her er Englands store problem
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen