Fischer er bedst af alle: ‘Fik mig et fedt chok’

Meget usædvanligt er en målmand blevet nomineret til årets spiller i Eliteserien. Jonathan Fischer kom til Fredrikstad i februar og har taget alle med storm. Han har lavet utrolige 14 clean sheets for en oprykkerklub, som også er nået frem til pokalfinalen. Danskeren giver her interview til Tipsbladet om opturen.



Hvem er den bedste målmand i Norge? Svaret er entydigt danske Jonathan Fischer.

Måske er han endda den bedste spiller i Eliteserien.

Således er Fredrikstad-keeperen ved at afslutte en fuldstændig vanvittig sæson i den norske klub, og de officielle anerkendelser regner ned over den 23-årige målmand.

Månedens spiller har han allerede vundet i rækken (læs her, hvordan han med egne ord først troede, at han ‘havde rodet sig ud i noget lort’, da han blev kaldt ind på sportschefens kontor).

Nu kan han så bryste sig af en endnu mere fornem hæder, da Jonathan Fischer i sidste uge blev nomineret til årets spiller i Eliteserien. Som én af bare fem spillere og den eneste målmand.

Og reaktionen? Tja, i ren Jonathan Fischer-stil kom det hele ud af det blå for den unge målmand, da han som altid havde fokus på at gøre det så godt som muligt og ikke havde skænket det mange tanker, at han faktisk har haft en sæson som ingen andre.  

– Jeg var yderst overrasket. Jeg vil ikke sige, om det er vildere, end da jeg blev kåret til månedens spiller, men det er sgu tæt på. Det var i landsholdspausen, at jeg opdagede det, og jeg var faktisk i Danmark, da det går op for mig, at jeg er nomineret.

Jonathan Fischer er Eliteseriens bedste målmand. Foto: Alamy

Han fortæller her om de vilde sekunder for en målmand, som for bare halvandet år siden var på kontrakt i 2. division hos AB – langt fra et feteret liv som professionel.

– Min søster og jeg var ude for at tage et koldt dyp i Gammel Hellerup Strand. Hun elsker isbad, og jeg ser hende desværre ikke så tit grundet mit liv i Norge, så vi skulle ud og hygge os, inden vi skulle lave aftensmad, og vi havde lånt vores forældres bil til lige hurtigt at køre en tur ud til stranden. Jeg var lige kommet op af vandet, da jeg satte mig i bagagerummet med en dyne om mig, og så ser jeg på min telefon, at Fredrikstad har tagget mig i et opslag.

– Jeg tænker med det samme: ‘hvad fanden, hold da kæft mand’. Den havde jeg ikke set komme. Det var ikke bare de 50 bedste spillere i ligaen, det var fem, og der er jeg iblandt, så jeg fik mig sgu et chok, men et fedt chok.

14 clean sheets
Når chokket så har lagt sig, og man kigger bagom det hele, så er det måske egentlig ikke så underligt.

Jonathan Fischer har med 14 clean sheets for oprykkerklubben haft en helt enorm betydning for, at Fredrikstad er sæsonens helt store overraskelse med en sjetteplads i Eliteserien og også en finaleplads i pokalturneringen, som skal afgøres om to uger.

Danskeren med det evige blik for at være en god holdkammerat vil imidlertid ikke tage al kreditten selv.

– Jeg står bag et virkelig godt forsvar, som man bare må rose. Det er ikke vanvittigt mange chancer, vi giver væk, så når man bare skal diske op med en eller to store redninger i løbet af en kamp, så er det også muligt at holde clean sheet.

– Men det er da utroligt fedt, siger Jonathan Fischer og sammenligner sin følelse med de to gange, han har stået for U19-landsholdet.

– Det er ligesom, når man trækker landsholdstrøjen over hovedet. Det er det fedeste i verden og gør én virkelig stolt. Det er mega lækkert, at andre udefra synes, at man gør det godt, men det vigtigste er nu engang, at dem på holdet og træneren er glade for mine præstationer. Så tager jeg alt udefra som et ekstra skulderklap, lyder det fra Jonathan Fischer.

Som nu engang også lægger alt det arbejde i det, der skal til. Selv om han nærmest bliver småirriteret, når skribenten bruger ordet 'arbejde'.

– For mig er det et kæmpe privilegium at leve af sin fritidsinteresse, og jeg nyder hvert et minut og sekund af træningen, forklarer Jonathan Fischer, der tidligere har forklaret i et interview med Tipsbladet, hvordan han virkelig har rykket sig ved at skifte til den bedste række i Norge og til en klub, hvor man har en målmandstræner ansat på fuld tid.

Ofte er han i klubben fra 8-16, altså (arbejds)tider, som ikke altid er normale for professionelle fodboldspillere.

– Personligt har det været vanvittigt fedt. Vi har lange dage, men hvis du spørger folk, jeg kender, så vil de vide, at jeg trives meget i det. Jeg har altid gerne villet dyrke detaljerne og kunne forfine mit målmandsspil, og det har jeg fået mulighed for at nørde ned i her – om det handler om indlæg, udspark, positionering, eller hvad det kan være. Det kan man få mange timer til at gå med, bemærker han og bruger den seneste kamp som et eksempel.

Fischer fik sig et chok, da det gik op for ham, at han er blandt Eliteseriens fem bedste spillere. Foto: Alamy

Her lykkedes det Fredrikstad at få et point med fra kampen mod giganterne fra Bodø/Glimt, så de regerende mestre faktisk mistede førstepladsen med kun to runder tilbage af Eliteserien.

– Mod Bodø var der sindssygt mange indlæg, som jeg for tre/fire måneder siden måske ikke var kommet lige så meget ud til. Så jeg kan ikke kun mærke udviklingen på redningsprocenter og clean sheets, og det giver et ekstra edge, når man spiller de her kampe, pointerer danskeren. 

Vikar ved siden af fodbold
– Derfor siger jeg heller aldrig arbejde om det, jeg laver, men træning. For halvandet år siden spillede jeg kampe i den syvendebedste række (for reserverne i Hobro, red.) efter mit skifte fra AB, og inden da var fodbold ikke en fuldtidsbeskæftigelse for mig, men noget jeg spillede om aftenen ved siden af mit job som vikar, så jeg nyder hvert et minut, jeg er i klubben, og når jeg ikke er dér, så har jeg meget fokus på at spise rigtigt og optimere, hvad jeg kan for at være den bedste version af mig selv.

– Så hvis jeg har en dårlig træningsdag eller kamp, så kan jeg stadig se mig selv i øjnene, for jeg ved, at jeg gør de rigtige ting hele tiden, og dermed ser jeg fejlene som lærepenge, og hvis man vender fejl til læring, bliver man bedre, understreger Jonathan Fischer og sætter ord på den sæson, der i Norge er ved at gå på hæld. 

– Det har været et år, hvor vi måske har overarbejdet som hold, men selv om vi ligger på en flot sjetteplads, er folk ikke for fine til ikke at være i klubben fra 8 til 16. Vi sætter ikke målsætninger, men så længe vi kan komme højere op i tabellen – og det kan vi, hvis resultaterne flasker sig – så er der ingen grund til ikke at gå efter det.

– Hvis du kigger økonomisk på det hele, har vi bokset i en vægtklasse, som ikke har været vores egen. For eksempel har vi en træningsbane, som er lagt forkert, men vi accepterer forholdene, og at det måske ikke er den bedste at træne på, og så ved vi, at klubben og kommunen gør, hvad de kan, for at løse problemet, så vi fokuserer på de ting, vi kan gøre noget ved, og det giver en tilfredshedsfølelse, at vi alle arbejder i samme retning, og derfor kommer det ikke som en overraskelse for os, at vi har sikret top seks.

Selv har han sikret sig en endnu bedre plads – i top fem. Over de bedste spillere, der overhovedet er i Norge.

Snart finder vi ud af, om Jonathan Fischer ikke blot er den bedste målmand, men måske også den bedste spiller i Norge overhovedet anno 2024.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Monsterbud på vej

Medier sender ham hjem til AGF

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn

De jagter Henrik Meister

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De lurer på Vejle-profil

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

Barcelona-stjerne får stor hæder

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Kæmper om det samme trænerjob

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Manchester United afbryder forhandlingerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk