Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Rasmus Lauritsen reagerer på, at han blev pillet ud i pausen af onsdagens pokalbrag.



BRØNDBY (Tipsbladet): Rasmus Lauritsens kamp mod Silkeborg blev ikke noget at skrive hjem om.  

Brøndby var rystende dårlige i første halvleg, og derfor blev Frederik Birk nødt til at lave flere ændringer i pausen – og det blev dyrt for Rasmus Lauritsen.  

Brøndby-profilen blev, sammen med Sebastian Sebulonsen og Jordi Vanlerberghe, flået ud i pausen, og det gør selvfølgelig ondt, fortæller Rasmus Lauritsen dagen derpå.  

– Der er aldrig fedt, når man føler, man har noget at bidrage med, at blive ofret. Men i sidste ende handler det om, at vi vinder den pokalturnering, og de løste det meget godt i 2. halvleg, så det er svært at stå og brokke sig, siger Rasmus Lauritsen.  

Brøndby-spillerne har brugt torsdagen på at se kampen igennem, og der var mildest talt plads til forbedring.  

– Vi har alle evalueret det sammen, for, ligesom når det går godt, er det en holdindsats, så vi har snakket nogle ting i gennem, og nu sidder vi og kigger video og ser os selv i spejlet i forhold til, hvad vi kunne have gjort bedre, og det har jeg også gjort.  

– Nu skal vi også videre, for det er lærerigt, og det må ikke ske, hvad der skete i første halvleg i går, og man skal heller ikke bare lade som ingenting, selvom vi kom tilbage, for det var ikke godt nok, så vi skal være skuffede. Vi kan vælge at ligge og græde over det eller lære af det, og det er den vej, vi vælger at gå, siger Rasmus Lauritsen.  

Rasmus Lauritsen har ellers fået gang i sin Brøndby-karriere igen på det seneste, og han er nu en fast del af Frederik Birks startende 11, og det har givet blod på tanden.  

– Jeg har det godt med at få chancen og bidrage, det er jo det, jeg er her for, så det giver blod på tanden, for jeg føler, jeg har en masse at komme med. Det er selvforstærkende, for man bliver bedre af at spille, og man får bedre betingelser, og mere vil have mere, siger Lauritsen.  

Søndag venter en vigtig kamp mod FC København, som Rasmus Lauritsen ikke kan vente med at spille.  

– Jeg glæder mig helt vildt! Det er ekstraordinært at få sådan nogle oplevelser som fodboldspiller. At spille et derby på hjemmebane, hvor der kommer til at være fuldt tryk på, der kommer familie og venner, så jeg glæder mig helt vildt, siger Brøndby-profilen.  

Kampen spilles på Brøndby Stadion klokken 16. 

Hvordan ender søndagens derby?

  • Brøndby-sejr
  • Uafgjort
  • FC København-sejr
  • Brøndby-sejr
  • Uafgjort
  • FC København-sejr

0 Votes





FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

De vil have Jelert

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Færdig i dansk klub efter 55 dage



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Tottenham-flop i stor transfer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Ny FC København-stjerne imponerer

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Surt show – dumpet!

Her er FC Københavns pris på William Clem



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Dansker i rekordtransfer

Har budt en milliard

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Her er Andreas Skov Olsens nye klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Jagter dansk landsholdsspiller

Revser FC København: ‘Arrogant’

Tidligere Superliga-træner dybt involveret