BRØNDBY (Tipsbladet): Rasmus Lauritsens kamp mod Silkeborg blev ikke noget at skrive hjem om.
Brøndby var rystende dårlige i første halvleg, og derfor blev Frederik Birk nødt til at lave flere ændringer i pausen – og det blev dyrt for Rasmus Lauritsen.
Brøndby-profilen blev, sammen med Sebastian Sebulonsen og Jordi Vanlerberghe, flået ud i pausen, og det gør selvfølgelig ondt, fortæller Rasmus Lauritsen dagen derpå.
– Der er aldrig fedt, når man føler, man har noget at bidrage med, at blive ofret. Men i sidste ende handler det om, at vi vinder den pokalturnering, og de løste det meget godt i 2. halvleg, så det er svært at stå og brokke sig, siger Rasmus Lauritsen.
Brøndby-spillerne har brugt torsdagen på at se kampen igennem, og der var mildest talt plads til forbedring.
– Vi har alle evalueret det sammen, for, ligesom når det går godt, er det en holdindsats, så vi har snakket nogle ting i gennem, og nu sidder vi og kigger video og ser os selv i spejlet i forhold til, hvad vi kunne have gjort bedre, og det har jeg også gjort.
– Nu skal vi også videre, for det er lærerigt, og det må ikke ske, hvad der skete i første halvleg i går, og man skal heller ikke bare lade som ingenting, selvom vi kom tilbage, for det var ikke godt nok, så vi skal være skuffede. Vi kan vælge at ligge og græde over det eller lære af det, og det er den vej, vi vælger at gå, siger Rasmus Lauritsen.
Rasmus Lauritsen har ellers fået gang i sin Brøndby-karriere igen på det seneste, og han er nu en fast del af Frederik Birks startende 11, og det har givet blod på tanden.
– Jeg har det godt med at få chancen og bidrage, det er jo det, jeg er her for, så det giver blod på tanden, for jeg føler, jeg har en masse at komme med. Det er selvforstærkende, for man bliver bedre af at spille, og man får bedre betingelser, og mere vil have mere, siger Lauritsen.
Søndag venter en vigtig kamp mod FC København, som Rasmus Lauritsen ikke kan vente med at spille.
– Jeg glæder mig helt vildt! Det er ekstraordinært at få sådan nogle oplevelser som fodboldspiller. At spille et derby på hjemmebane, hvor der kommer til at være fuldt tryk på, der kommer familie og venner, så jeg glæder mig helt vildt, siger Brøndby-profilen.
Kampen spilles på Brøndby Stadion klokken 16.
Hvordan ender søndagens derby?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Roser Superliga-klub: Godt set!
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
Chok – henter første VM-point nogensinde
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Spottet i København
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
Ny kontrakt før VM-åbner
OPTAKT
Tyskland – Curacao
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
VM-vækkeuret: Han kan blive et KÆMPE salg
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Sverige – Tunesien
OPTAKT