BRØNDBY (Tipsbladet): Rasmus Lauritsens kamp mod Silkeborg blev ikke noget at skrive hjem om.
Brøndby var rystende dårlige i første halvleg, og derfor blev Frederik Birk nødt til at lave flere ændringer i pausen – og det blev dyrt for Rasmus Lauritsen.
Brøndby-profilen blev, sammen med Sebastian Sebulonsen og Jordi Vanlerberghe, flået ud i pausen, og det gør selvfølgelig ondt, fortæller Rasmus Lauritsen dagen derpå.
– Der er aldrig fedt, når man føler, man har noget at bidrage med, at blive ofret. Men i sidste ende handler det om, at vi vinder den pokalturnering, og de løste det meget godt i 2. halvleg, så det er svært at stå og brokke sig, siger Rasmus Lauritsen.
Brøndby-spillerne har brugt torsdagen på at se kampen igennem, og der var mildest talt plads til forbedring.
– Vi har alle evalueret det sammen, for, ligesom når det går godt, er det en holdindsats, så vi har snakket nogle ting i gennem, og nu sidder vi og kigger video og ser os selv i spejlet i forhold til, hvad vi kunne have gjort bedre, og det har jeg også gjort.
– Nu skal vi også videre, for det er lærerigt, og det må ikke ske, hvad der skete i første halvleg i går, og man skal heller ikke bare lade som ingenting, selvom vi kom tilbage, for det var ikke godt nok, så vi skal være skuffede. Vi kan vælge at ligge og græde over det eller lære af det, og det er den vej, vi vælger at gå, siger Rasmus Lauritsen.
Rasmus Lauritsen har ellers fået gang i sin Brøndby-karriere igen på det seneste, og han er nu en fast del af Frederik Birks startende 11, og det har givet blod på tanden.
– Jeg har det godt med at få chancen og bidrage, det er jo det, jeg er her for, så det giver blod på tanden, for jeg føler, jeg har en masse at komme med. Det er selvforstærkende, for man bliver bedre af at spille, og man får bedre betingelser, og mere vil have mere, siger Lauritsen.
Søndag venter en vigtig kamp mod FC København, som Rasmus Lauritsen ikke kan vente med at spille.
– Jeg glæder mig helt vildt! Det er ekstraordinært at få sådan nogle oplevelser som fodboldspiller. At spille et derby på hjemmebane, hvor der kommer til at være fuldt tryk på, der kommer familie og venner, så jeg glæder mig helt vildt, siger Brøndby-profilen.
Kampen spilles på Brøndby Stadion klokken 16.
Hvordan ender søndagens derby?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Jess Thorup fyret
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
NYHEDER