Den 34-årige universalspiller har trukket den stribede Argentina-trøje over hovedet hele 115 kampe – det samme antal som Robert Ayala. Han fik debut i 1994 mod Chile under legenden Daniel Passarella. Paradoksalt nok kunne Javier Zanetti faktisk have spillet mange flere landskampe, men Inter-legenden var meget uventet slet ikke i truppen til VM sidste sommer. Han har dog kæmpet sig tilbage hos Argentina under den nuværende træner Alfio Basile.
– Jeg har haft nogle bitre øjeblikke i min karriere – som fx da jeg ikke kom med til VM i juni sidste år – men det er glemt nu, og jeg nyder bare at være en del af dette hold. Jeg er lige så nervøs som første gang, hver eneste gang truppen bliver offentliggjort. Der er intet som at have Argentinas trøje på, siger Zanetti.
Javier Zanetti nyder stor anerkendelse udenfor fodboldbanen i Argentina pga. hans omfattende velgørenhedsarbejde. Sammen med sin holdkammerat Esteban Cambiasso har han startet velgørenhedsprojektet Leoni di Potrero, der støtter unge med motoriske og sociale problemer i Argentina. Derudover skabte Zanetti og hans kone Paula – efter den økonomiske katastrofe i deres hjemland i 2001, hvor millioner pludselig stod på gaden – Fundacíon PUPI, en omfattende organisation, der fokuserer på at hjælpe fattige børn i Argentina.
Zanetti er med mere end 550 kampe nummer fem på listen over de Inter-spillere med flest kampe nogensinde for de blåsorte. I sine 18 år som spiller har Zanetti kun fået ét rødt kort, og argentineren insisterer stadig på, at det var en misforståelse fra dommerens side.
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE