Den 34-årige universalspiller har trukket den stribede Argentina-trøje over hovedet hele 115 kampe – det samme antal som Robert Ayala. Han fik debut i 1994 mod Chile under legenden Daniel Passarella. Paradoksalt nok kunne Javier Zanetti faktisk have spillet mange flere landskampe, men Inter-legenden var meget uventet slet ikke i truppen til VM sidste sommer. Han har dog kæmpet sig tilbage hos Argentina under den nuværende træner Alfio Basile.
– Jeg har haft nogle bitre øjeblikke i min karriere – som fx da jeg ikke kom med til VM i juni sidste år – men det er glemt nu, og jeg nyder bare at være en del af dette hold. Jeg er lige så nervøs som første gang, hver eneste gang truppen bliver offentliggjort. Der er intet som at have Argentinas trøje på, siger Zanetti.
Javier Zanetti nyder stor anerkendelse udenfor fodboldbanen i Argentina pga. hans omfattende velgørenhedsarbejde. Sammen med sin holdkammerat Esteban Cambiasso har han startet velgørenhedsprojektet Leoni di Potrero, der støtter unge med motoriske og sociale problemer i Argentina. Derudover skabte Zanetti og hans kone Paula – efter den økonomiske katastrofe i deres hjemland i 2001, hvor millioner pludselig stod på gaden – Fundacíon PUPI, en omfattende organisation, der fokuserer på at hjælpe fattige børn i Argentina.
Zanetti er med mere end 550 kampe nummer fem på listen over de Inter-spillere med flest kampe nogensinde for de blåsorte. I sine 18 år som spiller har Zanetti kun fået ét rødt kort, og argentineren insisterer stadig på, at det var en misforståelse fra dommerens side.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
OPTAKT
Arsenal – Fulham
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
– Vi har alle fejlet
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE