Den 34-årige universalspiller har trukket den stribede Argentina-trøje over hovedet hele 115 kampe – det samme antal som Robert Ayala. Han fik debut i 1994 mod Chile under legenden Daniel Passarella. Paradoksalt nok kunne Javier Zanetti faktisk have spillet mange flere landskampe, men Inter-legenden var meget uventet slet ikke i truppen til VM sidste sommer. Han har dog kæmpet sig tilbage hos Argentina under den nuværende træner Alfio Basile.
– Jeg har haft nogle bitre øjeblikke i min karriere – som fx da jeg ikke kom med til VM i juni sidste år – men det er glemt nu, og jeg nyder bare at være en del af dette hold. Jeg er lige så nervøs som første gang, hver eneste gang truppen bliver offentliggjort. Der er intet som at have Argentinas trøje på, siger Zanetti.
Javier Zanetti nyder stor anerkendelse udenfor fodboldbanen i Argentina pga. hans omfattende velgørenhedsarbejde. Sammen med sin holdkammerat Esteban Cambiasso har han startet velgørenhedsprojektet Leoni di Potrero, der støtter unge med motoriske og sociale problemer i Argentina. Derudover skabte Zanetti og hans kone Paula – efter den økonomiske katastrofe i deres hjemland i 2001, hvor millioner pludselig stod på gaden – Fundacíon PUPI, en omfattende organisation, der fokuserer på at hjælpe fattige børn i Argentina.
Zanetti er med mere end 550 kampe nummer fem på listen over de Inter-spillere med flest kampe nogensinde for de blåsorte. I sine 18 år som spiller har Zanetti kun fået ét rødt kort, og argentineren insisterer stadig på, at det var en misforståelse fra dommerens side.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Lewandowski forlader FC Barcelona
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
Manchester City vinder FA Cup
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
Celtic er mester efter vildt drama
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
STORT INTERVIEW