Floppede fælt i FCK: Spår ham stor fremtid

Selvom opholdet i FC København ikke var nogen succes, så har man på Island fortsat stor tro på midtbanespiller.



Hverken FC København eller Andri Fannar Baldursson vil huske tilbage på samarbejdet med særlig stor begejstring.

I 2021/2022-sæsonen var midtbanespilleren udlejet til FC København fra Bologna, hvor det blot blev til otte førsteholdskampe og nul mål.

Nu forsøger 21-årige Andri Fannar Baldursson sig så på udlån i hollandske NEC Nijmegen, hvor han de seneste uger har fået en større rolle på holdet. Det er i hvert fald blevet til indskiftninger i de seneste fem kampe.

Det kastede også en udtagelse og spilletid af sig ved den seneste U21-landsholdssamling med Island. På vulkanøen har man stadig stor tro på, at Baldursson bliver en fremtidig stjerne.

– Af hvad jeg ved, så kan han komme ud af det her. Han får flere minutter i Holland nu, og han kan blive et kæmpe bindeled på landsholdet, siger Vikingurs træner, Arnar Gunnlaugsson, til Fótbolti.net.

– Han havnede i dét, som unge spillere gør. Han udviklede sig meget hurtigt i Italien, hvor han spillede mod Inter og AC Milan, da han var 18-19 år gammel. Han må stå imod udfordringen, som han har i dag, anerkende den og komme ud som en stærkere spiller.

Andri Fannar Baldursson skiftede allerede som teenager til Bolognas akademi, hvor han viste sig flot frem. Overgangen til klubbens førstehold gik dog ikke helt så gnidningsfrit.

Derfor har midtbanespilleren de seneste sæsoner forsøgt at få sit gennembrud på seniorniveau under forskellige lejeophold. I denne sæson er det blevet til 11 kampe for NEC Nijmegen.





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Klar til at gå shopamok

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Storklub jagter to danskere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Højlund slutter sæsonen med bravour

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Fem bud på Brøndbys nye træner

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Storkamp af Patrick Dorgu

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent