Floppede fælt i FCK: Spår ham stor fremtid

Selvom opholdet i FC København ikke var nogen succes, så har man på Island fortsat stor tro på midtbanespiller.



Hverken FC København eller Andri Fannar Baldursson vil huske tilbage på samarbejdet med særlig stor begejstring.

I 2021/2022-sæsonen var midtbanespilleren udlejet til FC København fra Bologna, hvor det blot blev til otte førsteholdskampe og nul mål.

Nu forsøger 21-årige Andri Fannar Baldursson sig så på udlån i hollandske NEC Nijmegen, hvor han de seneste uger har fået en større rolle på holdet. Det er i hvert fald blevet til indskiftninger i de seneste fem kampe.

Det kastede også en udtagelse og spilletid af sig ved den seneste U21-landsholdssamling med Island. På vulkanøen har man stadig stor tro på, at Baldursson bliver en fremtidig stjerne.

– Af hvad jeg ved, så kan han komme ud af det her. Han får flere minutter i Holland nu, og han kan blive et kæmpe bindeled på landsholdet, siger Vikingurs træner, Arnar Gunnlaugsson, til Fótbolti.net.

– Han havnede i dét, som unge spillere gør. Han udviklede sig meget hurtigt i Italien, hvor han spillede mod Inter og AC Milan, da han var 18-19 år gammel. Han må stå imod udfordringen, som han har i dag, anerkende den og komme ud som en stærkere spiller.

Andri Fannar Baldursson skiftede allerede som teenager til Bolognas akademi, hvor han viste sig flot frem. Overgangen til klubbens førstehold gik dog ikke helt så gnidningsfrit.

Derfor har midtbanespilleren de seneste sæsoner forsøgt at få sit gennembrud på seniorniveau under forskellige lejeophold. I denne sæson er det blevet til 11 kampe for NEC Nijmegen.





Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage




LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Napoli-chok på vej



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Afsløring: De er færdige i Randers

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Arsenal vinder Premier League

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Fortryder FC Barcelona-transfer

Thomas Delaney teaser

Lyon forhandler med dansk profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Neestrup jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF jagter hollandsk talent

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop