Hverken FC København eller Andri Fannar Baldursson vil huske tilbage på samarbejdet med særlig stor begejstring.
I 2021/2022-sæsonen var midtbanespilleren udlejet til FC København fra Bologna, hvor det blot blev til otte førsteholdskampe og nul mål.
Nu forsøger 21-årige Andri Fannar Baldursson sig så på udlån i hollandske NEC Nijmegen, hvor han de seneste uger har fået en større rolle på holdet. Det er i hvert fald blevet til indskiftninger i de seneste fem kampe.
Det kastede også en udtagelse og spilletid af sig ved den seneste U21-landsholdssamling med Island. På vulkanøen har man stadig stor tro på, at Baldursson bliver en fremtidig stjerne.
– Af hvad jeg ved, så kan han komme ud af det her. Han får flere minutter i Holland nu, og han kan blive et kæmpe bindeled på landsholdet, siger Vikingurs træner, Arnar Gunnlaugsson, til Fótbolti.net.
– Han havnede i dét, som unge spillere gør. Han udviklede sig meget hurtigt i Italien, hvor han spillede mod Inter og AC Milan, da han var 18-19 år gammel. Han må stå imod udfordringen, som han har i dag, anerkende den og komme ud som en stærkere spiller.
Andri Fannar Baldursson skiftede allerede som teenager til Bolognas akademi, hvor han viste sig flot frem. Overgangen til klubbens førstehold gik dog ikke helt så gnidningsfrit.
Derfor har midtbanespilleren de seneste sæsoner forsøgt at få sit gennembrud på seniorniveau under forskellige lejeophold. I denne sæson er det blevet til 11 kampe for NEC Nijmegen.
LIVE
LIVE: Forlænger med dansk stortalent
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Her er de tidligere vindere af Forårets Profil
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
INTERVIEW
Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
INTERVIEW
Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
Raser: Det er latterligt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
LIVE: Slutfløjt i Parken
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER