Floppede i FCM: Nu er han tæt på vildt skifte

Siden den ukrainske angriber forlod FC Midtjylland, så er formkurven kun gået en vej, og nu er han meget tæt på et skifte til Serie A.



Den ukrainske angriber Artem Dovbyk blev aldrig nogen succes i FC Midtjylland. I 2018 skiftede han fra Dnipro til den jyske hede, hvor gennembruddet aldrig kom.

I sommeren 2020 slap danskernes tålmodighed op med Dovbyk, der røg retur til Ukraine og Dnipro. Her har han siden nydt stor succes, og er i denne sæson ligaens topscorer med 14 fuldtræffere.

Sæsonen har siden Ruslands invasion af Ukraine stået stille, meget modsat Dovbyks fremtidige muligheder i fodboldverdenen. Der er således stor interesse for ham, og den største kommer fra Serie A-klubben Torino FC, som er tæt på at sikre sig en aftale med ham.

– Artem har sammen med sin kone Yulia og en repræsentant fra vores agentbureau, Alik Football Management, med accept fra Dnipro besøgt Torino. De besøgte faciliteterne og så en kamp, siger hans agent Oleksiy Lundovsky til SportArena ifølge Toronews.net.

– Ivan Juric [Torinos manager, red.] er i konstant dialog med Igor Jovicevich [Dnipros manager, red.]. Det er stadig for tidligt at tale om, at handlen er sket, men jeg kan sige, at forhandlingerne er på et meget fremskredent stadie.

Dovbyks agent fortæller også, at der ligeledes er interesse fra andre italienske og engelske klubber. Artem Dovbyks mål med et kommende skifte er at spille i en af Europas topligaer.

Et stort skifte for Dovbyk er heller ikke uvæsentligt for FC Midtjylland, da de ifølge ukraineren har sikret sig en stor videresalgsklausul.

– Tilsyneladende følte de [FC Midtjylland, red.] noget, fordi de har sikret sig 50 procent af rettighederne, sagde Artem Dovbyk kort før årsskiftet til Youtube-kanalen Burbuzz.

Den 24 årige angriber fik 22 kampe for FC Midtjylland, hvor det blev til et mål. Under hans tid i Danmark var han også udlejet til SønderjyskE. I Torino FC er han udset til at skulle erstatte Andrea Belotti, der har kontraktudløb til sommer.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

OB – Sønderjyske

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Lindstrøm skifter til Schalke

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Stor ændring i AGF?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Ingen klausul i FC København-aftale

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Kæmpe transfer under opsejling

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Christian Nørgaard tæt på skifte

FCN sikrer sejren i de døende sekunder



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby