Den ukrainske angriber Artem Dovbyk blev aldrig nogen succes i FC Midtjylland. I 2018 skiftede han fra Dnipro til den jyske hede, hvor gennembruddet aldrig kom.
I sommeren 2020 slap danskernes tålmodighed op med Dovbyk, der røg retur til Ukraine og Dnipro. Her har han siden nydt stor succes, og er i denne sæson ligaens topscorer med 14 fuldtræffere.
Sæsonen har siden Ruslands invasion af Ukraine stået stille, meget modsat Dovbyks fremtidige muligheder i fodboldverdenen. Der er således stor interesse for ham, og den største kommer fra Serie A-klubben Torino FC, som er tæt på at sikre sig en aftale med ham.
– Artem har sammen med sin kone Yulia og en repræsentant fra vores agentbureau, Alik Football Management, med accept fra Dnipro besøgt Torino. De besøgte faciliteterne og så en kamp, siger hans agent Oleksiy Lundovsky til SportArena ifølge Toronews.net.
– Ivan Juric [Torinos manager, red.] er i konstant dialog med Igor Jovicevich [Dnipros manager, red.]. Det er stadig for tidligt at tale om, at handlen er sket, men jeg kan sige, at forhandlingerne er på et meget fremskredent stadie.
Dovbyks agent fortæller også, at der ligeledes er interesse fra andre italienske og engelske klubber. Artem Dovbyks mål med et kommende skifte er at spille i en af Europas topligaer.
Et stort skifte for Dovbyk er heller ikke uvæsentligt for FC Midtjylland, da de ifølge ukraineren har sikret sig en stor videresalgsklausul.
– Tilsyneladende følte de [FC Midtjylland, red.] noget, fordi de har sikret sig 50 procent af rettighederne, sagde Artem Dovbyk kort før årsskiftet til Youtube-kanalen Burbuzz.
Den 24 årige angriber fik 22 kampe for FC Midtjylland, hvor det blev til et mål. Under hans tid i Danmark var han også udlejet til SønderjyskE. I Torino FC er han udset til at skulle erstatte Andrea Belotti, der har kontraktudløb til sommer.
LIVE
TransferLIVE: De henter Thomas Meunier
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
England – Argentina
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
MEDIE