Den ukrainske angriber Artem Dovbyk blev aldrig nogen succes i FC Midtjylland. I 2018 skiftede han fra Dnipro til den jyske hede, hvor gennembruddet aldrig kom.
I sommeren 2020 slap danskernes tålmodighed op med Dovbyk, der røg retur til Ukraine og Dnipro. Her har han siden nydt stor succes, og er i denne sæson ligaens topscorer med 14 fuldtræffere.
Sæsonen har siden Ruslands invasion af Ukraine stået stille, meget modsat Dovbyks fremtidige muligheder i fodboldverdenen. Der er således stor interesse for ham, og den største kommer fra Serie A-klubben Torino FC, som er tæt på at sikre sig en aftale med ham.
– Artem har sammen med sin kone Yulia og en repræsentant fra vores agentbureau, Alik Football Management, med accept fra Dnipro besøgt Torino. De besøgte faciliteterne og så en kamp, siger hans agent Oleksiy Lundovsky til SportArena ifølge Toronews.net.
– Ivan Juric [Torinos manager, red.] er i konstant dialog med Igor Jovicevich [Dnipros manager, red.]. Det er stadig for tidligt at tale om, at handlen er sket, men jeg kan sige, at forhandlingerne er på et meget fremskredent stadie.
Dovbyks agent fortæller også, at der ligeledes er interesse fra andre italienske og engelske klubber. Artem Dovbyks mål med et kommende skifte er at spille i en af Europas topligaer.
Et stort skifte for Dovbyk er heller ikke uvæsentligt for FC Midtjylland, da de ifølge ukraineren har sikret sig en stor videresalgsklausul.
– Tilsyneladende følte de [FC Midtjylland, red.] noget, fordi de har sikret sig 50 procent af rettighederne, sagde Artem Dovbyk kort før årsskiftet til Youtube-kanalen Burbuzz.
Den 24 årige angriber fik 22 kampe for FC Midtjylland, hvor det blev til et mål. Under hans tid i Danmark var han også udlejet til SønderjyskE. I Torino FC er han udset til at skulle erstatte Andrea Belotti, der har kontraktudløb til sommer.
LIVE
LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Så er det officielt
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
– Niels Frederiksen er en legende!
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TIPSBLADETS DOM