Fodbold er hjernearbejde

“Alt det mennesker gør, er et resultat af hjernetalent,” siger hjerneforsker Peter Lund Madsen. Når Zidane kan kåres som VMs største hjerne er det et resultat af tre faktorer, træning, rum-/retningsopfattelsen og erfaring. Niels Frydenlund har talt med hjerne-specialisten



Når Zinedine Zidane vælger at slå bolden videre første gang i stedet for at tæmme og drible, fordi han har set en mulighed udvikle sig, er det ikke tilfældigt. Det er et resultat af hjernens arbejde.

TIPS-bladet har kåret den aldrende franske kreatør som VMs største hjerne. I fodboldmæssig forstand. Men hvad er det, der sker i hovedet på Zidane, når han træffer beslutninger i løbet af en kamp? Og hvorfor er det lige netop ham, der er så dygtig til det, han gør?

“Alt vi gør er et resultat af hjernetalent. Det gælder også fodbold. En del af det må henføres til nedarvet talent, men hvis man skal prøve at forklare, hvad der sker rent hjernemæssigt, handler det om tre faktorer,” forklarer hjerneforsker Peter Lund Madsen, der indledningsvis slår fast, at hans forstand på fodbold er begrænset – men at han i øvrigt begræder Portugals exit.

“For dem holdt jeg med,” som han siger.

Peter Lund Madsen er dr.med. med speciale i hjernen. Han er desuden kendt fra HjerneMadsen på DR-TV og er en efterspurgt foredragesholder ligesom han med sin lillebror Anders Lund Madsen har lavet showet “Mr. Nice Guy” og er i gang med opfølgeren “Enden er nær,” der har premiere i februar næste år.

Ekstremt kompliceret

“Den første faktor handler om at styre sine muskler. Det handler om træning. Den er ikke så kompliceret.”

“Faktor nummer to er det, man kalder rum-/retningsopfattelsen. Det er en helt speciel hjernefunktion, der ligger lige til højre for midten. Det er den evne der gør, at nogle kan finde rundt i en fremmed by, mens andre farer vild. På samme måde, som når en fodboldspiller med en veludviklet rum-/retningsopfattelse er i stand til at forudsige udviklingen i spillet og handle efter det. Det er en evne, vi bruger hver eneste dag, men i virkeligheden er det ekstremt kompliceret. Man ville aldrig kunne bygge en computer, der ville kunne forudsige det, hjernen er i stand til. Koordineringen af ens egen bevægelse i forhold til modspillerens og boldens sker ubevidst, men det er en ekstremt kompliceret computer-beregning. Det ville være helt uoverstigeligt, hvis man skulle lave en maskine, der kunne det samme.”

“Det er ikke sådan, at man kan se på en hjerne, om rum-/retningsopfattelsen har været god eller dårlig. Men man har kunnet måle ændringer i hjernen, når en taxachauffør i London skal lære vej-nettet udenad. Fordi han har skullet bruge sin rum-/retningsopfattelse.”

“Og når man snakker om medfødt fodboldtalent, så er det vel især den evne, det handler om. Jeg ville godt kunne træne mig op til at kunne sparke nogenlunde godt til en bold. Men jeg ville alligevel aldrig blive en god fodboldspiller, for min rum-/retningsopfattelse er ikke særlig god.”

Erfaringen

“Det tredje lag er den intuitive forståelse, fornemmelsen af at gøre det rigtige, der kommer af erfaring. En spiller som Zidane har været der så mange gange før, han forstår spillet så dybt, at han ved, hvad han skal gøre i de allerfleste situationer. Det er erfaringens overordnede fornemmelse for, hvad der er rigtigt. Uden at jeg kender ham, så tror jeg ikke, at Zidane ved, hvorfor han gjorde lige nøjagtigt sådan i den situation. Han gør det bare. Den evne sidder i pandelappen, og der er det vigtigt, at Zidane ikke header for meget, for den kan beskadiges ved slag,” siger Peter Lund Madsen.

“Langt størstedelen af vores beslutninger træffes ubevidst. Så har vi fået fornuften til efterfølgende at forklare hvorfor. Men vi kan slet ikke nå at reagere, hvis hjernen også skulle servicere bevidstheden inden vi foretager en handling. Dertil er mængden af information for overvældende. Der går et halvt sekund fra et lysindtryk rammer øjet, til vi oplever det i bevidstheden. Hvis en målmand skal vente så længe på at beslutte sig for, om han skal kaste sig til højre eller venstre for at redde et skud, så er det for sent. Derfor sker handlingen ubevidst,” forklarer Peter Lund Madsen.







Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Peter Schmeichel lander stort job

Wolfsburg – Bayern

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Køber snart Brøndby-angriber

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Det var en af de værste dage

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Manchester City – Brentford

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Liverpool – Chelsea