Når Zinedine Zidane vælger at slå bolden videre første gang i stedet for at tæmme og drible, fordi han har set en mulighed udvikle sig, er det ikke tilfældigt. Det er et resultat af hjernens arbejde.
TIPS-bladet har kåret den aldrende franske kreatør som VMs største hjerne. I fodboldmæssig forstand. Men hvad er det, der sker i hovedet på Zidane, når han træffer beslutninger i løbet af en kamp? Og hvorfor er det lige netop ham, der er så dygtig til det, han gør?
“Alt vi gør er et resultat af hjernetalent. Det gælder også fodbold. En del af det må henføres til nedarvet talent, men hvis man skal prøve at forklare, hvad der sker rent hjernemæssigt, handler det om tre faktorer,” forklarer hjerneforsker Peter Lund Madsen, der indledningsvis slår fast, at hans forstand på fodbold er begrænset – men at han i øvrigt begræder Portugals exit.
“For dem holdt jeg med,” som han siger.
Peter Lund Madsen er dr.med. med speciale i hjernen. Han er desuden kendt fra HjerneMadsen på DR-TV og er en efterspurgt foredragesholder ligesom han med sin lillebror Anders Lund Madsen har lavet showet “Mr. Nice Guy” og er i gang med opfølgeren “Enden er nær,” der har premiere i februar næste år.
Ekstremt kompliceret
“Den første faktor handler om at styre sine muskler. Det handler om træning. Den er ikke så kompliceret.”
“Faktor nummer to er det, man kalder rum-/retningsopfattelsen. Det er en helt speciel hjernefunktion, der ligger lige til højre for midten. Det er den evne der gør, at nogle kan finde rundt i en fremmed by, mens andre farer vild. På samme måde, som når en fodboldspiller med en veludviklet rum-/retningsopfattelse er i stand til at forudsige udviklingen i spillet og handle efter det. Det er en evne, vi bruger hver eneste dag, men i virkeligheden er det ekstremt kompliceret. Man ville aldrig kunne bygge en computer, der ville kunne forudsige det, hjernen er i stand til. Koordineringen af ens egen bevægelse i forhold til modspillerens og boldens sker ubevidst, men det er en ekstremt kompliceret computer-beregning. Det ville være helt uoverstigeligt, hvis man skulle lave en maskine, der kunne det samme.”
“Det er ikke sådan, at man kan se på en hjerne, om rum-/retningsopfattelsen har været god eller dårlig. Men man har kunnet måle ændringer i hjernen, når en taxachauffør i London skal lære vej-nettet udenad. Fordi han har skullet bruge sin rum-/retningsopfattelse.”
“Og når man snakker om medfødt fodboldtalent, så er det vel især den evne, det handler om. Jeg ville godt kunne træne mig op til at kunne sparke nogenlunde godt til en bold. Men jeg ville alligevel aldrig blive en god fodboldspiller, for min rum-/retningsopfattelse er ikke særlig god.”
Erfaringen
“Det tredje lag er den intuitive forståelse, fornemmelsen af at gøre det rigtige, der kommer af erfaring. En spiller som Zidane har været der så mange gange før, han forstår spillet så dybt, at han ved, hvad han skal gøre i de allerfleste situationer. Det er erfaringens overordnede fornemmelse for, hvad der er rigtigt. Uden at jeg kender ham, så tror jeg ikke, at Zidane ved, hvorfor han gjorde lige nøjagtigt sådan i den situation. Han gør det bare. Den evne sidder i pandelappen, og der er det vigtigt, at Zidane ikke header for meget, for den kan beskadiges ved slag,” siger Peter Lund Madsen.
“Langt størstedelen af vores beslutninger træffes ubevidst. Så har vi fået fornuften til efterfølgende at forklare hvorfor. Men vi kan slet ikke nå at reagere, hvis hjernen også skulle servicere bevidstheden inden vi foretager en handling. Dertil er mængden af information for overvældende. Der går et halvt sekund fra et lysindtryk rammer øjet, til vi oplever det i bevidstheden. Hvis en målmand skal vente så længe på at beslutte sig for, om han skal kaste sig til højre eller venstre for at redde et skud, så er det for sent. Derfor sker handlingen ubevidst,” forklarer Peter Lund Madsen.
LIVE
LIVE: AGF tænder røde lamper
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
Hugo Ekitike misser VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
MEDIE