Torsdag og to uger frem skal OL i herrefodbold afvikles i Japan, og her venter en hel del spændende kampe, selvom Danmark ikke er med ved turneringen.
Lande som Spanien, Frankrig, Tyskland og de forsvarende olympiske mestre fra Brasilien stiller nemlig med stærke mandskaber til turneringen, der afvikles med et gruppespil og efterfølgende knockoutkampe.
Herunder kan du få overblikket over grupperne, kampprogrammet, og hvor kampene kan ses.
GRUPPERNE:
Gruppe A: Japan, Sydafrika, Mexico, Frankrig
Gruppe B: New Zealand, Sydkorea, Honduras, Rumænien
Gruppe C: Egypten, Spanien, Argentina, Australien
Gruppe D: Brasilien, Tyskland, Elfenbenskysten, Saudi Arabien
KAMPPROGRAMMET:
Torsdag 22. juli
09.30: Egypten-Spanien, Eurosport1
10.00: Mexico-Frankrig, Eurosport2
10.00: New Zealand-Sydkorea, Discovery+
10.30: Elfenbenskysten-Saudi Arabien, Discovery+
12.30: Argentina-Australien, Eurosport1
13.00: Japan-Sydafrika, Discovery+
13.00: Honduras-Rumænien, Discovery+
13.30: Brasilien-Tyskland, Eurosport2
Søndag 25. juli
09.30, Egypten-Argentina, Discovery+
10.00: Frankrig-Sydafrika, Discovery+
10.00: New Zealand-Honduras, Discovery+
10.30: Brasilien-Elfenbenskysten, Eurosport2
12.30: Australien-Spanien, Discovery+
13.00: Japan-Mexico, Discovery+
13.00: Rumænien-Sydafrika, Discovery+
13.30: Saudi Arabien-Tyskland, Eurosport1
Onsdag 28. juli
10.00: Tyskland-Elfenbenskysten, Eurosport2
10.00: Saudi Arabien-Brasilien, Discovery+
10.30: Rumænien-New Zealand, Discovery+
10.30: Sydkorea-Hondyuras, Discovery+
13.00: Spanien-Argentina, Eurosport1
13.00: Australien-Egypten, Discovery+
13.30: Frankrig-Japan, Eurosport2
13.30: Sydafrika-Mexico, Discovery+
Lørdag 31. juli:
Kvartfinale 1: Vinder af gruppe A-Nummer to fra gruppe B
Kvartfinale 2: Vinder af gruppe C-Nummer to fra gruppe D
Kvartfinale 3: Vinder af gruppe B-Nummer to fra gruppe A
Kvartfinale 4: Vinder af gruppe D-Nummer to fra gruppe C
Tirsdag 3. august:
Semifinale 1: Vinder af kvartfinale 1-Vinder af kvartfinale 2
Semifinale 2: Vinder af kvartfinale 3-Vinder af kvartfinale 4
Fredag 6. august:
Bronzekamp: Taber af semifinale 1-Taber af semifinale 2
Lørdag 7. august:
Finale: Vinder af semifinale 1-Vinder af semifinale 2
Der tages forbehold for ændringer i tv-oversigt.