• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Generelle Victor Risager

Fodbold ved OL: Her er kampprogrammet

Foto: Getty Images

Få overblikket over herrefodbold ved EM her.

Af Victor Risager

Torsdag og to uger frem skal OL i herrefodbold afvikles i Japan, og her venter en hel del spændende kampe, selvom Danmark ikke er med ved turneringen.

Lande som Spanien, Frankrig, Tyskland og de forsvarende olympiske mestre fra Brasilien stiller nemlig med stærke mandskaber til turneringen, der afvikles med et gruppespil og efterfølgende knockoutkampe. 

Herunder kan du få overblikket over grupperne, kampprogrammet, og hvor kampene kan ses.

GRUPPERNE:
Gruppe A: Japan, Sydafrika, Mexico, Frankrig
Gruppe B: New Zealand, Sydkorea, Honduras, Rumænien
Gruppe C: Egypten, Spanien, Argentina, Australien
Gruppe D: Brasilien, Tyskland, Elfenbenskysten, Saudi Arabien

KAMPPROGRAMMET:
Torsdag 22. juli

09.30: Egypten-Spanien, Eurosport1
10.00: Mexico-Frankrig, Eurosport2
10.00: New Zealand-Sydkorea, Discovery+
10.30: Elfenbenskysten-Saudi Arabien, Discovery+
12.30: Argentina-Australien, Eurosport1
13.00: Japan-Sydafrika, Discovery+
13.00: Honduras-Rumænien, Discovery+
13.30: Brasilien-Tyskland, Eurosport2

Søndag 25. juli  
09.30, Egypten-Argentina, Discovery+
10.00: Frankrig-Sydafrika, Discovery+
10.00: New Zealand-Honduras, Discovery+
10.30: Brasilien-Elfenbenskysten, Eurosport2
12.30: Australien-Spanien, Discovery+
13.00: Japan-Mexico, Discovery+
13.00: Rumænien-Sydafrika, Discovery+
13.30: Saudi Arabien-Tyskland, Eurosport1

Onsdag 28. juli  
10.00: Tyskland-Elfenbenskysten, Eurosport2
10.00: Saudi Arabien-Brasilien, Discovery+
10.30: Rumænien-New Zealand, Discovery+
10.30: Sydkorea-Hondyuras, Discovery+
13.00: Spanien-Argentina, Eurosport1
13.00: Australien-Egypten, Discovery+
13.30: Frankrig-Japan, Eurosport2
13.30: Sydafrika-Mexico, Discovery+

Lørdag 31. juli:
Kvartfinale 1: Vinder af gruppe A-Nummer to fra gruppe B
Kvartfinale 2: Vinder af gruppe C-Nummer to fra gruppe D
Kvartfinale 3: Vinder af gruppe B-Nummer to fra gruppe A
Kvartfinale 4: Vinder af gruppe D-Nummer to fra gruppe C

Tirsdag 3. august:
Semifinale 1: Vinder af kvartfinale 1-Vinder af kvartfinale 2
Semifinale 2: Vinder af kvartfinale 3-Vinder af kvartfinale 4

Fredag 6. august:
Bronzekamp: Taber af semifinale 1-Taber af semifinale 2

Lørdag 7. august:
Finale: Vinder af semifinale 1-Vinder af semifinale 2

Der tages forbehold for ændringer i tv-oversigt. 

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020