Fodbolden giver samfundet værdi for fire milliarder kroner

Der er nu sat kroner og øre på, hvilken værdi fodboldens frivillige skaber for det danske samfund. Professor mener, at de fire milliarder endda er lavt sat.



Hvis man har spillet fodbold i en klub, ved man formentlig, at det ikke kunne lade sig gøre uden landets tusindvis af frivillige. Alt fra trænere og dommere til den venlige dame i cafeteriet knokler for at få foreningsdanmark til at løbe rundt.

Nu er der for første gang sat tal på, hvor stor værdi fodboldens frivillige skaber i det danske samfund. Det er analysebureauet Damvad Analytics, der har vurderet sportens samfundsværdi indenfor områder som frivillighed, sundhed, socialt ansvar og jobskabelse.

Et af resultaterne er, at de mange frivillige lægger det, der svarer til 9165 fuldtidsstillinger om året og dermed skaber værdi for 4,145 milliarder kroner. Det skriver DBU. Og tallet er måske endnu højere.

– Det vil jeg endda kalde et konservativt skøn. Der kører ca. 120 milliarder igennem den frivillige sektor i Danmark. Det er alt lige fra religionsfællesskaber til lokalsamfund.  Så jeg vil bestemt sige, at man ikke overdriver, når man siger, at fodbolden står for fire milliarder af dette, siger professor og forsker i frivillighed ved Roskilde Universitetscenter, Thomas P. Boje.

Formand for DBU’s breddeaktiviteter, Bent Clausen, håber, at klubberne rundt omkring i Danmark kan bruge de nye udregninger ude i kommunerne. 

– Fodbold skaber et unikt bidrag til det danske samfund. Nu kan vi måle og veje, hvordan landets fodboldklubber skaber værdi for meget andet end fodboldentusiasterne. Det giver et godt udgangspunkt for at styrke indsatsen i forhold til kommunerne. Fodboldens samfundsregnskab giver kommunerne helt konkret syn for sagen i forhold til, hvilken forskel det gør i kroner og ører på kommunens budget, når de har nogle aktive fodboldklubber i deres område, siger Bent Clausen.





KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Brøndby med transferscoop?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Afsløring: Kolding køber stor profil

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Elfenbenskysten – Norge

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

VM-Vækkeuret: Giganternes fald