Fodbolden giver samfundet værdi for fire milliarder kroner

Der er nu sat kroner og øre på, hvilken værdi fodboldens frivillige skaber for det danske samfund. Professor mener, at de fire milliarder endda er lavt sat.



Hvis man har spillet fodbold i en klub, ved man formentlig, at det ikke kunne lade sig gøre uden landets tusindvis af frivillige. Alt fra trænere og dommere til den venlige dame i cafeteriet knokler for at få foreningsdanmark til at løbe rundt.

Nu er der for første gang sat tal på, hvor stor værdi fodboldens frivillige skaber i det danske samfund. Det er analysebureauet Damvad Analytics, der har vurderet sportens samfundsværdi indenfor områder som frivillighed, sundhed, socialt ansvar og jobskabelse.

Et af resultaterne er, at de mange frivillige lægger det, der svarer til 9165 fuldtidsstillinger om året og dermed skaber værdi for 4,145 milliarder kroner. Det skriver DBU. Og tallet er måske endnu højere.

– Det vil jeg endda kalde et konservativt skøn. Der kører ca. 120 milliarder igennem den frivillige sektor i Danmark. Det er alt lige fra religionsfællesskaber til lokalsamfund.  Så jeg vil bestemt sige, at man ikke overdriver, når man siger, at fodbolden står for fire milliarder af dette, siger professor og forsker i frivillighed ved Roskilde Universitetscenter, Thomas P. Boje.

Formand for DBU’s breddeaktiviteter, Bent Clausen, håber, at klubberne rundt omkring i Danmark kan bruge de nye udregninger ude i kommunerne. 

– Fodbold skaber et unikt bidrag til det danske samfund. Nu kan vi måle og veje, hvordan landets fodboldklubber skaber værdi for meget andet end fodboldentusiasterne. Det giver et godt udgangspunkt for at styrke indsatsen i forhold til kommunerne. Fodboldens samfundsregnskab giver kommunerne helt konkret syn for sagen i forhold til, hvilken forskel det gør i kroner og ører på kommunens budget, når de har nogle aktive fodboldklubber i deres område, siger Bent Clausen.





Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Belønnes af FC København

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Stor ros til FC Midtjylland

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Vanvittig Victor Froholdt-historie

I spil til stort job

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Les Dogues kvæler kroater

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty