Fodbolden giver samfundet værdi for fire milliarder kroner

Der er nu sat kroner og øre på, hvilken værdi fodboldens frivillige skaber for det danske samfund. Professor mener, at de fire milliarder endda er lavt sat.



Hvis man har spillet fodbold i en klub, ved man formentlig, at det ikke kunne lade sig gøre uden landets tusindvis af frivillige. Alt fra trænere og dommere til den venlige dame i cafeteriet knokler for at få foreningsdanmark til at løbe rundt.

Nu er der for første gang sat tal på, hvor stor værdi fodboldens frivillige skaber i det danske samfund. Det er analysebureauet Damvad Analytics, der har vurderet sportens samfundsværdi indenfor områder som frivillighed, sundhed, socialt ansvar og jobskabelse.

Et af resultaterne er, at de mange frivillige lægger det, der svarer til 9165 fuldtidsstillinger om året og dermed skaber værdi for 4,145 milliarder kroner. Det skriver DBU. Og tallet er måske endnu højere.

– Det vil jeg endda kalde et konservativt skøn. Der kører ca. 120 milliarder igennem den frivillige sektor i Danmark. Det er alt lige fra religionsfællesskaber til lokalsamfund.  Så jeg vil bestemt sige, at man ikke overdriver, når man siger, at fodbolden står for fire milliarder af dette, siger professor og forsker i frivillighed ved Roskilde Universitetscenter, Thomas P. Boje.

Formand for DBU’s breddeaktiviteter, Bent Clausen, håber, at klubberne rundt omkring i Danmark kan bruge de nye udregninger ude i kommunerne. 

– Fodbold skaber et unikt bidrag til det danske samfund. Nu kan vi måle og veje, hvordan landets fodboldklubber skaber værdi for meget andet end fodboldentusiasterne. Det giver et godt udgangspunkt for at styrke indsatsen i forhold til kommunerne. Fodboldens samfundsregnskab giver kommunerne helt konkret syn for sagen i forhold til, hvilken forskel det gør i kroner og ører på kommunens budget, når de har nogle aktive fodboldklubber i deres område, siger Bent Clausen.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Overvejer AGF-forlængelse

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Nu er de færdige i Superligaen

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Disse to er færdige i Brøndby

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit