Fodbolden giver samfundet værdi for fire milliarder kroner

Der er nu sat kroner og øre på, hvilken værdi fodboldens frivillige skaber for det danske samfund. Professor mener, at de fire milliarder endda er lavt sat.



Hvis man har spillet fodbold i en klub, ved man formentlig, at det ikke kunne lade sig gøre uden landets tusindvis af frivillige. Alt fra trænere og dommere til den venlige dame i cafeteriet knokler for at få foreningsdanmark til at løbe rundt.

Nu er der for første gang sat tal på, hvor stor værdi fodboldens frivillige skaber i det danske samfund. Det er analysebureauet Damvad Analytics, der har vurderet sportens samfundsværdi indenfor områder som frivillighed, sundhed, socialt ansvar og jobskabelse.

Et af resultaterne er, at de mange frivillige lægger det, der svarer til 9165 fuldtidsstillinger om året og dermed skaber værdi for 4,145 milliarder kroner. Det skriver DBU. Og tallet er måske endnu højere.

– Det vil jeg endda kalde et konservativt skøn. Der kører ca. 120 milliarder igennem den frivillige sektor i Danmark. Det er alt lige fra religionsfællesskaber til lokalsamfund.  Så jeg vil bestemt sige, at man ikke overdriver, når man siger, at fodbolden står for fire milliarder af dette, siger professor og forsker i frivillighed ved Roskilde Universitetscenter, Thomas P. Boje.

Formand for DBU’s breddeaktiviteter, Bent Clausen, håber, at klubberne rundt omkring i Danmark kan bruge de nye udregninger ude i kommunerne. 

– Fodbold skaber et unikt bidrag til det danske samfund. Nu kan vi måle og veje, hvordan landets fodboldklubber skaber værdi for meget andet end fodboldentusiasterne. Det giver et godt udgangspunkt for at styrke indsatsen i forhold til kommunerne. Fodboldens samfundsregnskab giver kommunerne helt konkret syn for sagen i forhold til, hvilken forskel det gør i kroner og ører på kommunens budget, når de har nogle aktive fodboldklubber i deres område, siger Bent Clausen.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Kalder tronskifte i Danmark

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Arsenal skal til Danmark

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Afslører samtale med Roony Bardghji

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere