Født på Bornholm: Nu skifter han til storklub

Født og opvokset i Nexø - nu skal han spille for Besiktas.



Hvis navnet Amir Hadžiahmetović ikke lige siger dig noget, er du nok ikke alene, og navnet klinger da heller ikke just af Bornholm. Men den bosniske landsholdsspiller er både født og opvokset i Nexø på øen.

Fodboldkarrieren har bragt Hadžiahmetović langt væk fra Bornholm og til nogle store fodboldadresser. Nu skal han til karrierens hidtil største.

Efter syv år i den tyrkiske midterklub Konyaspor rykker 25-årige Amir Hadžiahmetović nemlig til topklubben Besiktas. Det meddeler sidstnævnte via sine sociale medier torsdag.

I Besiktas, der aktuelt er på fjerdepladsen i ligaen, har han fået en kontrakt frem til sommeren 2027, og klubben har angiveligt betalt i omegnen af 25 millioner kroner.

Amir Hadžiahmetović, 25 år, nåede 199 kampe for Konyaspor og scorede 17 mål og 16 oplæg. Derudover står han noteret for 21 landskampe for Bosnien-Hercegovina.

Selvom han hverken bor eller spiller for eller i Danmark, nærer Hadžiahmetović et nært forhold til Danmark. Det fortalte han blandt andet op i et interview med Tipsbladet i 2021, før han med Bosnien-Hercegovina skulle møde Danmark i en testkamp på Brøndby Stadion. Her fortalte han også, at han er Brøndby-fan.

– Siden jeg var barn, har jeg altid godt kunnet lide Brøndby IF. Jeg havde altid en eller to trøjer derhjemme. Eftersom jeg boede på Bornholm, fik jeg aldrig mulighed for at se holdet live, men jeg så dem altid på tv. Det bliver en rigtig god oplevelse for mig at spille der, sagde han i interviewet, som du kan læse her.





LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

De jagter Henrik Meister

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arsenal-dansker vender hjem

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Afslører: Dolberg sat til salg

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Afslører dansk toptræners millionløn

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne