Født på Bornholm: Nu skifter han til storklub

Født og opvokset i Nexø - nu skal han spille for Besiktas.



Hvis navnet Amir Hadžiahmetović ikke lige siger dig noget, er du nok ikke alene, og navnet klinger da heller ikke just af Bornholm. Men den bosniske landsholdsspiller er både født og opvokset i Nexø på øen.

Fodboldkarrieren har bragt Hadžiahmetović langt væk fra Bornholm og til nogle store fodboldadresser. Nu skal han til karrierens hidtil største.

Efter syv år i den tyrkiske midterklub Konyaspor rykker 25-årige Amir Hadžiahmetović nemlig til topklubben Besiktas. Det meddeler sidstnævnte via sine sociale medier torsdag.

I Besiktas, der aktuelt er på fjerdepladsen i ligaen, har han fået en kontrakt frem til sommeren 2027, og klubben har angiveligt betalt i omegnen af 25 millioner kroner.

Amir Hadžiahmetović, 25 år, nåede 199 kampe for Konyaspor og scorede 17 mål og 16 oplæg. Derudover står han noteret for 21 landskampe for Bosnien-Hercegovina.

Selvom han hverken bor eller spiller for eller i Danmark, nærer Hadžiahmetović et nært forhold til Danmark. Det fortalte han blandt andet op i et interview med Tipsbladet i 2021, før han med Bosnien-Hercegovina skulle møde Danmark i en testkamp på Brøndby Stadion. Her fortalte han også, at han er Brøndby-fan.

– Siden jeg var barn, har jeg altid godt kunnet lide Brøndby IF. Jeg havde altid en eller to trøjer derhjemme. Eftersom jeg boede på Bornholm, fik jeg aldrig mulighed for at se holdet live, men jeg så dem altid på tv. Det bliver en rigtig god oplevelse for mig at spille der, sagde han i interviewet, som du kan læse her.







LIVE

TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

De kan være færdige i Brøndby

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Her lander Superliga-kampprogrammet

Oliver Sonne vender tilbage

Storklub jagter to danskere

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg