Født på Bornholm: Nu skifter han til storklub

Født og opvokset i Nexø - nu skal han spille for Besiktas.



Hvis navnet Amir Hadžiahmetović ikke lige siger dig noget, er du nok ikke alene, og navnet klinger da heller ikke just af Bornholm. Men den bosniske landsholdsspiller er både født og opvokset i Nexø på øen.

Fodboldkarrieren har bragt Hadžiahmetović langt væk fra Bornholm og til nogle store fodboldadresser. Nu skal han til karrierens hidtil største.

Efter syv år i den tyrkiske midterklub Konyaspor rykker 25-årige Amir Hadžiahmetović nemlig til topklubben Besiktas. Det meddeler sidstnævnte via sine sociale medier torsdag.

I Besiktas, der aktuelt er på fjerdepladsen i ligaen, har han fået en kontrakt frem til sommeren 2027, og klubben har angiveligt betalt i omegnen af 25 millioner kroner.

Amir Hadžiahmetović, 25 år, nåede 199 kampe for Konyaspor og scorede 17 mål og 16 oplæg. Derudover står han noteret for 21 landskampe for Bosnien-Hercegovina.

Selvom han hverken bor eller spiller for eller i Danmark, nærer Hadžiahmetović et nært forhold til Danmark. Det fortalte han blandt andet op i et interview med Tipsbladet i 2021, før han med Bosnien-Hercegovina skulle møde Danmark i en testkamp på Brøndby Stadion. Her fortalte han også, at han er Brøndby-fan.

– Siden jeg var barn, har jeg altid godt kunnet lide Brøndby IF. Jeg havde altid en eller to trøjer derhjemme. Eftersom jeg boede på Bornholm, fik jeg aldrig mulighed for at se holdet live, men jeg så dem altid på tv. Det bliver en rigtig god oplevelse for mig at spille der, sagde han i interviewet, som du kan læse her.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

– Schwartau-handel giver ingen mening

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Afviser monsterbud på Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Portugal – Kroatien

Her kan man se La Liga fremover

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Eksperter raser: Hvad med Messi?

AGF-scoop: Hijackede transfer

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Jagter stor Liverpool-stjerne

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Dialog med Brøndby – er dette prisen?