Hvis navnet Amir Hadžiahmetović ikke lige siger dig noget, er du nok ikke alene, og navnet klinger da heller ikke just af Bornholm. Men den bosniske landsholdsspiller er både født og opvokset i Nexø på øen.
Fodboldkarrieren har bragt Hadžiahmetović langt væk fra Bornholm og til nogle store fodboldadresser. Nu skal han til karrierens hidtil største.
Efter syv år i den tyrkiske midterklub Konyaspor rykker 25-årige Amir Hadžiahmetović nemlig til topklubben Besiktas. Det meddeler sidstnævnte via sine sociale medier torsdag.
I Besiktas, der aktuelt er på fjerdepladsen i ligaen, har han fået en kontrakt frem til sommeren 2027, og klubben har angiveligt betalt i omegnen af 25 millioner kroner.
Amir Hadžiahmetović, 25 år, nåede 199 kampe for Konyaspor og scorede 17 mål og 16 oplæg. Derudover står han noteret for 21 landskampe for Bosnien-Hercegovina.
Selvom han hverken bor eller spiller for eller i Danmark, nærer Hadžiahmetović et nært forhold til Danmark. Det fortalte han blandt andet op i et interview med Tipsbladet i 2021, før han med Bosnien-Hercegovina skulle møde Danmark i en testkamp på Brøndby Stadion. Her fortalte han også, at han er Brøndby-fan.
– Siden jeg var barn, har jeg altid godt kunnet lide Brøndby IF. Jeg havde altid en eller to trøjer derhjemme. Eftersom jeg boede på Bornholm, fik jeg aldrig mulighed for at se holdet live, men jeg så dem altid på tv. Det bliver en rigtig god oplevelse for mig at spille der, sagde han i interviewet, som du kan læse her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Holland – Marokko
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT