Følger varm dansk bomber

Brian Riemer glæder sig over den store konkurrence i angrebet og på midtbanen på Danmarks landshold.



BRØNDBY (Tipsbladet): Han har endnu ikke været udtaget til A-landsholdet, men Kasper Høgh er en spiller, som Brian Riemer følger.

Landstræneren ikke at gå i detaljer med, hvor tæt Bodø/Glimt-angriberen er på landsholdet, da han mandag præsenterede sin trup til de to VM-kvalifikationskampe i september, men udtrykte i stedet en generel glæde over, at der er så mange dygtige spillere at vælge mellem i både angrebet og på midtbanen.

– Hvis jeg må svare sådan i mere al almindelighed, for det gælder for alle, så synes jeg faktisk, at vi har super god konkurrence. Mika Biereth, Kasper Dolberg, Rasmus Højlund, og så kan vi tage Kasper Høgh med… at se et arsenal af angribere, som præsterer i Europa, på højt, højt niveau, det er fandme sjældent, når man husker tilbage, at se sådan en bredde.

– Så det at vi nu står med et landshold, hvor vi også på midtbanen har spillere, der spiller Premier League-minutter, vi ikke kan tage med, fordi der ikke er plads til flere… jeg synes virkelig, at det er et sundhedstegn for dansk fodbold og for det danske landshold, at vi er der.

– Så det ser jeg meget positivt på, og jeg synes, at det er yderst interessant at følge med. Så er det klart, at nu spiller vi her i september, vi har en trup, og så har alle jo mulighed for at ændre på det frem mod oktober, lød det fra Brian Riemer, da landstræneren mandag mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse i Brøndby.

Kasper Høgh blev i sidste sæson delt topscorer i Europa League, og i denne sæson skal den 24-årige danske bomber spille Champions League-fodbold, medmindre Bodø/Glimt formøbler deres 5-0-føring mod Sturm Graz i returkampen onsdag.

Den tidligere AaB-angriber står i alt noteret for 39 mål i 65 kampe for Bodø/Glimt.

Du kan se Danmarks trup til kampene mod Skotland og Grækenland her.





Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Sydafrika – Canada

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub



MEDIE

De er enige med Mathias Jensen

Markant ændring i Silkeborg

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’