BRØNDBY (Tipsbladet): Han har endnu ikke været udtaget til A-landsholdet, men Kasper Høgh er en spiller, som Brian Riemer følger.
Landstræneren ikke at gå i detaljer med, hvor tæt Bodø/Glimt-angriberen er på landsholdet, da han mandag præsenterede sin trup til de to VM-kvalifikationskampe i september, men udtrykte i stedet en generel glæde over, at der er så mange dygtige spillere at vælge mellem i både angrebet og på midtbanen.
– Hvis jeg må svare sådan i mere al almindelighed, for det gælder for alle, så synes jeg faktisk, at vi har super god konkurrence. Mika Biereth, Kasper Dolberg, Rasmus Højlund, og så kan vi tage Kasper Høgh med… at se et arsenal af angribere, som præsterer i Europa, på højt, højt niveau, det er fandme sjældent, når man husker tilbage, at se sådan en bredde.
– Så det at vi nu står med et landshold, hvor vi også på midtbanen har spillere, der spiller Premier League-minutter, vi ikke kan tage med, fordi der ikke er plads til flere… jeg synes virkelig, at det er et sundhedstegn for dansk fodbold og for det danske landshold, at vi er der.
– Så det ser jeg meget positivt på, og jeg synes, at det er yderst interessant at følge med. Så er det klart, at nu spiller vi her i september, vi har en trup, og så har alle jo mulighed for at ændre på det frem mod oktober, lød det fra Brian Riemer, da landstræneren mandag mødte Tipsbladet og den øvrige skrevne presse i Brøndby.
Kasper Høgh blev i sidste sæson delt topscorer i Europa League, og i denne sæson skal den 24-årige danske bomber spille Champions League-fodbold, medmindre Bodø/Glimt formøbler deres 5-0-føring mod Sturm Graz i returkampen onsdag.
Den tidligere AaB-angriber står i alt noteret for 39 mål i 65 kampe for Bodø/Glimt.
Du kan se Danmarks trup til kampene mod Skotland og Grækenland her.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
MEDIE De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT